En İyi Bilim Kurgu Dizileri

booksiay

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

En iyi bilim kurgu

En İyi Bilim Kurgu Dizileri

“Bir sır söylüyorum,

Hepimiz uyumayacağız,

Ama hepimiz değiştirileceğiz.”

CARL SAGAN

Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Dizileri

Geçmişten günümüze dünyanın evrimini merak ettiğimiz durumlarda, geleceği şekillendirdiğine inandığımız ilk başvuru kaynakları, bilim kurgu senaryoları olmuştur. Blogda daha detaylı incelediğimiz en iyi bilim kurgu yapımlarının yanında izlemekten keyif alacağınızı düşündüğümüz, IMDb puanlarını da görebileceğiniz bir öneri listesini sizler için hazırladık.

BLACK MIRROR booksiay
Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri / BLACK MIRROR

BLACK MİRROR

IMDb: 8.9

5 sezon 22 bölümden oluşan ve insanlığın en büyük yeniliklerinin ile en karanlık içgüdülerinin çarpıştığı, yüksek teknolojili bir çoklu evrende, beyin fırtınaları yapan bir antoloji dizisi olan Black Mirror, her bölümünde farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına göre çekilmiş. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Black Mirror dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

love death robots
Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri/ love death robots

LOVE, DEATH & ROBOTS

Reklamlar

IMDb: 8.8

Her bölümün farklı bir yerde ve farklı bir konu üzerinde geçtiği çoğunluğu anime & animasyon teknikleri ile yaratılmış Love, Death & Robots dizisi, bilim kurgu, fantezi, korku ve komedi gibi çeşitli türleri kapsayan kısa öykülerden oluşan bir antoloji. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Love Death & Robots dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

DARK
DARK

DARK

Reklamlar

IMDb: 8.8

Küçük bir kasabanın içinde yaşayan bir avuç insanın, 33 yıl arayla farklı zaman dilimlerinde ve farklı boyutlarda yaşadıkları döngülere tanıklık ederken, Einstein’dan Heisenberg ve Nietzsche’ye kadar bilinen tüm matematik, fizik ve felsefi kuramlarla ilgili olağanüstü bir kurgu ile tanışacaksınız. Satranç, dama, labirent ve hafıza oyunları seviyorsanız, dizinin zihninizde ördüğü kurguyu kolaylıkla çözebilirsiniz. Karmaşık kurgu, akıl oyunları izleyecek durumda değilseniz başka önerilere geçmenizde fayda var. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Dark dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

BATTLESTAR GALACTICA - Sine Qua Non
BATTLESTAR GALACTICA – Sine Qua Non

BATTLESTAR GALACTICA (BSG /Battlestar/ Savaş Yıldızı Galactica)

IMDb: 8.7

4 sezon 75 bölümden oluşan drama türündeki televizyon dizisi, uzay savaşlarına odaklanan askerî ayni zamanda da felsefi bir bilimkurgu türüdür.1978’de Glen A. Larson tarafından yaratılan orijinal Battlestar Galactica televizyon dizisinin David Eick ve Ronald D. Moore tarafından oluşturulan yeni nesil çekimidir. Peabody Ödülleri, Television Critics Association Yılın Ödülü Programı ve Emmy adaylıkları ile pek çok yazar tarafından olumlu eleştiriler almış, yıldız savaşları ve bilim kurgu türünün başta gelen efsanelerindendir. Meraklı olan ve izlemeyen kaldıysa mutlaka seyredilmesi gereken serilerdendir. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Battlestar Galactica dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

WESTWORLD
WESTWORLD

WESTWORLD

IMDb: 8.6

3 sezon 28 bölümden oluşan, “yapay zekânın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera” olarak tanımlan Westworld, Jonathan Nolan ve eşi Lisa Joy’un HBO için oluşturdukları bilimkurgu gerilim türünde televizyon dizisidir. 2050’lerde geçen dizide, bir şirket eski, dekoru Amerikan Vahşi Batı temasında olan, Westworld adını verdiği ve yüksek ücretlerle ziyaretçilerine eğlence hizmeti sunan bir  tema parkı işletmektedir. Westworld milli parkında insanlardan ayırt edilemeyen biyomekanik robotlar yaşamaktadır. “Ev sahipleri” olarak kodlanan robotlar, “Konuklar” olarak adlandırılan park ziyaretçilerinin her arzusunu yerine getirmek üzere programlanmıştır ve her türlü şiddet ve/veya cinsel faaliyette bulundukları, sınır tanımayan tüm isteklerini yerine getirmek zorundadır.  Michael Crichton’un 1973’te yazıp yönettiği aynı adlı filmden uyarlama olan dizide Nolan eşi Joy’un yanı sıra J. J. Abrams ve Bryan Burk, Nolan ile birlikte katkıda bulunanlar arasında. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Westworld dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

The Expance

THE EXPANCE

IMDb: 8.5

24. yüzyılda, henüz yıldızlara ulaşılamasa da Mars, Ay, Asteroit Kuşağı, Satürn ve diğer gezegenler kolonileştirilmiş ve insanlık tüm güneş sistemini eyaletler haline getirmiştir. Satürn’ün halkaları ile Kuşak’taki maden istasyonları arasında mekik dokuyan, bir buz şilebinin idari subayı olan, Jim Holden ve arkadaşları Güneş Sistemi’nde tesadüfen rastladıkları bir gemideki sırrı öğrendiklerinde, kendilerini büyük bir komplo planının içinde bulurlar. Aksiyon dolu dizi tüm zamanların en iyi bilim kurgu serilerinden kabul ediliyor.

Fringe

FRINGE

IMDb    8.4

“Lost”, “The X-Files”, “Altered States” ve “The Twilight Zone” dizilerinden ilham alınan Fringe dizisinin kurgusu ve yapımcılığı J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci’ ye ait. Yayınlandığı 2008 yılından itibaren 5 sezon ve 100 bölümü ile gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde yer alıyor. Özellikle ilk sezonu soluksuz izlenen dizide,  özel ajan Olivia Dunham, çılgın bilim adamı Walter Bishop ve üstün zekalı oğlu Peter Bishop’ın metafizik ve geleceğin bilim konuları ile ilgili araştırmalarını anlatıyor. Bilim kurgu sevenler için en iyi diziler listesinde kesinlikle izlenmesi gereken bir yapım. Fringe’ de her bölümde farklı olaylar üzerine çalışılıyor gibi görünse de, gizemli ve birbiriyle bağlantılı bir olaylar zincirinin işlendiği, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmayacaktır.   

DOCTOR WHO

IMDb: 8.2

Britanya popüler kültürünün önemli bir parçası olan Doctor Who, 1963 yılından beri yayında. 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen, Tardis adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştıran, Doktor olarak bilinen bir Zaman Lordu ‘nun maceralarını anlatıyor. Zamanda yolculuk yapan insansı, dünya dışı yaratık olan Doktor, yolculuk arkadaşları ile birlikte, tarihe yapılan müdahalelere engel olurken uzay ve zamanı keşfedip, sorunları çözüyor. 104 ödül, 155 tane adaylık sahibi, hala yayınlanmaya devam eden kült İngiliz dizisini seyrettiğinizde,  Isaac Asimov’ un Sonsuzluğun Sonu kitabındaki kurguya çok benzediğini fark edeceksiniz.

Sense8

SENSE 8

IMDb: 8.2

Sense8 dizisi Matrix’in yaratıcıları Wachowski kardeşler ile J. Michael Straczynski tarafından Netflix için çekilen bilim kurgu türünde bir dramadır. Kolektif ve bireyin ortak bilinci üzerine etkileyici bir yapım olan Sense 8, Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago kentlerinde yaşayan ve 8 Ağustos 1988’de aynı gün ve aynı saatte doğan sekiz farklı karaktere odaklanmaktadır. Farklı ırk, dil, din, kültür ve kişilik açısından birbirine benzemeyen bu sekiz kişi sıradışı yeteneklere sahiptir. Homo Sapiens türünün, Homo-sensorium olarak bilinen ve birbirlerinin bilincinde dolaşarak yeteneklerini kullanabilen Sense 8 karakterlerini izlerken etkileneceksiniz.

YÜKSEK ŞATODAKİ ADAM
YÜKSEK ŞATODAKİ ADAM

THE MAN IN THE HIGH CASTLE

IMDb: 7.9

Zaman yolculuğu, paralel evrenler ve alternatif gerçekliğin en etkileyici yapımlarından biri olan, dilimize Yüksek Şatodaki Adam olarak çevrilen dizi, alternatif bir geçmişte ikinci dünya savaşını kazanmış Nazi Almanyası ve Japonya’nın hükmettiği bir dünyada ve zamanda geçiyor. Dünyanın arka bahçesinde, iyi ile kötünün dansını izleyeceğiniz ve sosyo kültürel etkilerle harmanlanmış yapım, 1962 yılında basılan Philip K. Dick ’in aynı adlı romanından uyarlanmış. Tarih, aksiyon, bilim kurgu ve gizemin doğru oranlarda bir araya geldigi dizi oyuncularının etkili performansı ile de öne çıkıyor. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan The Man In The High Castle dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Altared Carbon

ALTARED CARBON

IMDb: 7.9

Çizgi romandan uyarlanan Altered Carbon dizisi, buz içerisinde hapsedilen ve dünyanın en zengin adamının cinayetini çözmek için yeniden canlandırılan, Elçi Takeshi Kovacs’ ın farklı hayatlarına odaklanıyor. İnsan bilincinin dijitalleştirildiği ve depolandığı bir gelecekte geçen dizinin, her sezonunda yeni bir bedende hayata dönen Takeshi Kovacs, özgürlük için mücadele verirken aynı zamanda geçmişiyle de yüzleşiyor.  Yeni bedenine alışma süreci ile gelişen olayları izleyeceğiniz dizi aynı zamanda, Kuzgun otel ve işletmecisi yapay zeka Poe ile, Edgar Allan Poe’ ya saygı duruşu yapan göndermelerle dolu bir içeriğe de sahip. Cyberpunk arka planında yaşanan olaylar ve dizi akışında sadece yüksek teknoloji ve aksiyon bekleyenler, repliklerdeki felsefi konuşmalara ve incelikli göndermelere şaşırabilir, anlamayabilir ya da sıkılabilirler. Bizden söylemesi…

Upload / Booksiay
Upload / Booksiay

UPLOAD

IMDb: 7.9

2033’te insanlar kendilerini seçtikleri sanal cennete “yüklenebiliyorlar”. Bilgisayar programcısı olan Nathan Brown, gizemli bir kaza sonucu zamansız ölmesi sonucunda, zengin kız arkadaşı sayesinde, kendini ultra lüks Lakeview isimli dijital cennette bulur. Burada “Melek” olarak isimlendirilen müşteri hizmetleri temsilcisi Nora ile tanışır. Eğlenceli bir komedi, bilim kurgu eşliğinde yaşamı ve ölümü sorgulayan aynı zamanda izleyicilere de sorgulatan, tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Upload dizisinin, replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Foundation
Foundation

FOUNDATION

IMDb: 7.4

Tarih boyunca birçok yazar, yapımcı ve sanatçı hatta bilim insanını etkisi altına alan efsane kitap serisi, büyük çabalar ve uzun çalışmalar sonunda kendi görsel evrenine kavuştu. David S. Goyer ve Josh Friedman tarafından yaratılan ve Isaac Asimov’un tüm zamanların en çok bilinen bilim kurgu serisi olan Vakıf serisi kitapları, Galaktik İmparatorluğun yönetimi altında yaşayan galaksideki gezegenlere dağılmış karmaşık bir insanlık destanını anlatıyor. Jared Harris ‘in  usta oyunculuğu ile bir matematikçi ve psikotarihin geliştiricisi olan Hari Seldon rolünde oynadığı, en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Foundation dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Night Sky

NIGHT SKY

IMDb: 7.4

Yeryüzünde dünyanın farklı yerlerinde olduğuna inanılan ve Zecheria Sitchin gibi ünlü araştırmacıların iddia ettiği üzere, antik zamanlardan günümüze Pre-astronotik geçmişimizin parçası olduğu düşünülen, dünya dışı varlıkların portalları ile ilgili bir romantik bilim kurgu dizisi daha karşınızda.  Franklin ve Irene York isimli yaşlı çiftin, çocuklarının öldüğü gün arka bahçelerinde gömülü bir oda keşfetmesi sonucu buldukları bir portal, ıssız bir gezegene giden kestirme bir yoldur. Hem dram, hem aksiyonla birlikte harmanlanan bilim kurgu dizisinin başrolünde Wiplash filmindeki olağanüstü performansı ile tanıdığımız JK Simmons yer alıyor ve ona Oscar ödüllü Sissy Spacek eşlik ediyor.  

Philip K. Dick 's Electric Dreams
Philip K. Dick ‘s Electric Dreams

PHILIP K.  DICK’S ELECTRIC DREAMS

IMDb: 7.2

Philip K. Dick’in eserlerine dayanan bağımsız bölümleri olan bir bilimkurgu antolojisi dizisi olan seride oyuncu, yönetmen ve yapımcı olarak sürpriz isimlerle karşılaşacaksınız.  Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Philip K. Dick’s Electric Dreams dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

The Wheel Of Time - Zaman Çarkı,
The Wheel Of Time

THE WHEEL OF TIME

IMDb: 7.1

İnsanlığın en sık kullandığı deyimlerden olan “Zaman çarkı”, “Kader deseni”, “Her şey bağlantılı” mottoları çerçevesinde hikâyesini ören, Robert Jordan’ın aynı adlı roman serisinden uyarlanan dizi, sihrin var olduğu, aktarılabildiği ve birleştiğinde “Tek Güç” olarak ifade edildiği antik bir zamanda geçiyor. Dizinin öne çıkan özelliği, Aes Sedai adı verilen güçlübir kadın örgütünün etrafında dönmesi. Bir Aes Sedai olan Moiraine ve Muhafızı Lan, İki Nehir isimli kasabada yaşayan beş genç köylüden oluşan bir grup ile birlikte, kehanetler peşinde maceradan maceraya koşuyor. Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan The Wheel Of Time dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz

brave new world.
brave new world

BRAVE NEW WORLD

IMDb: 7.0

Aldous Huxley ‘nin Magnum Opus’u olarak ifade edilen ünlü distopyası ve dizi ile aynı adı taşıyan romandan uyarlanmıştır. Bilim kurgu klasikleri arasında sayılan eser günümüz teknolojisi ile kitap sayfalarından ekranlara taşınmıştır.  26. yüzyılda distopik bir atmosferde geçen dizide, romanda tasvir olarak kalan tüm teknolojik arka plan oldukça başarılı bir şekilde yansıtılmış. Özellikle 3D yazıcıdan baskı alınarak giyilen kıyafetler yakın zamanda hayatımıza girebilir.  Üreme teknolojisi, öjenik ve hipnopedi kullanılarak şekillendirilen ütopik bir toplumu tüm yan etkileri ile birlikte izleyeceksiniz. Savaş, yoksulluk ve teknolojik açıdan gelişmiş, seçkin ve sağlıklı bireylerin sürekli mutlu olduğu bu ütopik evrendeki boşlukları seyrederken, insanın temel içgüdüleri nereye kadar baskılanabilir diye düşünmeden duramayacaksınız.  Tüm zamanların en iyi bilim kurgu dizileri arasında olan Brave New World dizisinin replikleri ve detayları için blog yazısını ziyaret edebilirsiniz.

Solos

SOLOS

IMDb: 5.9

Solos, birbirinden tamamen farklı ve yedi benzersiz karaktere odaklanan bir hikâyeler serisi. Her bölümde karakterler bilinmeyen bir gelecekte sıradışı olduğunu düşündüren bir macera yaşıyor. Sürpriz olan ise dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmayacak bağlantı noktaları. Ünlü oyuncuların güncel performanslarını seyrederek, kolektif bilince ve her şeyin bütünlüğüne farklı bir bakış açısı arıyorsanız, Solos serisini kafanız dinçken seyredin.

 

Bir cevap

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!