SONSUZLUĞUN SONU – Limit Sizsiniz

booksiay

SONSUZLUĞUN SONU – Limit Sizsiniz

SONSUZLUĞUN SONU

SONSUZLUĞUN SONU

“Türler, yalnızca yeni çevrelerin etkilerine karşı koymak zorunluluğu sebebiyle evrimleşirler. Durağan çevre şartları içinde, bir canlı türü milyonlarca yüzyıl değişmeden kalabilir. İlkel insan süratle evrimleşti, çünkü acımasız ve sürekli değişen çevre şartları içinde yaşıyordu. İnsanoğlu kendi çevresini yaratmayı bir kez öğrendikten sonra, onu rahat ve durağan bir hale getirdi ve doğal olarak evrimleşmesi de sona erdi.”

Isaac Asimov

Sonsuzluğun Sonu kitabında, sınırsızlığın başlangıcına hazırlanın. Bilimkurgunun büyük ustası Asimov’un hayal gücünüze fazlasıyla ihtiyaç duyan bu kurgusunda, zihninizi, yüzyılları değil binyılları okumaya hazırlayın.

VIKKOR MALLANSOHN

Hikâyemizde,  24. yüzyılda, Vikkor Mallansohn adlı bir bilim insanı “zaman alanı”nı keşfeder. 24. Yüzyıl öncesine müdahale edilemeyen Zamanın, bu tarihten sonra yönetimi tamamen değişir.

Zamanı bir tünel geçidi gibi kabul edersek, zaman alanını, geçide giriş çıkış yapan teknisyenlerin onarım merkezi olarak düşünebiliriz. Bu nedenle, hikâyemizde ana karakterimiz Harlan ’ın görevi, zamanda bu onarımları yapan teknisyenlik pozisyonuyla başlıyor.

27. yüzyılda “Sonsuzluk” kurulur ve Mallansohn’un bu keşfinden sonra, 300. yüzyılda, zamanı ve mekânı çoğaltarak paralel dünyalar yaratan makinelerin keşfedilir. Bununla birlikteadına “GERÇEKLİK” denen yaşamın birçok versiyonu oluşur.

GERÇEKLİK

Reklamlar

Hikâyemizde, Gerçekliğe müdahale yetkilerine sahip ve zaman alanını yöneten bilgisayarlar ve özel yetiştirilmiş insansılardan oluşan Bütün Zamanlar Meclisi adı verilen bir üst kurul var. Kendilerine “Sonsuzlar” diyen bilgisayarlar ve teknisyenlerden oluşan Sonsuzluk “Bütün Zamanlar Meclisi”nin talimatlarıyla geçmişteki kritik olaylara müdahale ederek geleceği şekillendirmeye çalışıyorlar.

Meclisin kararıyla belirlenen “Teknisyen”in yapacağı Asgari Gerçeklik Değiştirmesi (A.G.D.) tarihe müdahale ediyor.

Değişimlerin kurallarının yanında sonuçları da var. Çıkarılan yaşam şemaları ile akış ve alternatif gerçeklikler hesaplanıyor. Görevli sosyologlar, savaş, uyuşturucu kullanımı ya da aile yapısının bozulması gibi zararlı olduğunu düşündükleri eğilimleri inceleyerek analiz ediyorlar. Gözlemcilerin onayıyla teknisyenler ilgili yüzyılda değişim yapıyorlar.

Değişimin sonrasında o yüzyılda yaşayan hiç kimse daha önceki gerçekliği hatırlamıyor. Ancak tüm paralel evrenlerin kopyalandığı devasa arşivleri var.

HARLAN & NOŸS LAMBENT

Reklamlar

Başarılı “gözlemcilik” kariyerinden sonra “teknisyenliğe” terfi eden başkahramanımız Harlan’ ın özel ilgi alanı, 24. yüzyıla kadar olan ve değiştirilemeyen zaman dilimi ilkel tarih.  

Harlan kariyerini hak edecek derecede sadık ve idealist birisi ancak tüm hayatı, kariyeri ve sonsuzluğun kaderi bir kadın ve bir duyguyla değişiyor: Noÿs Lambent ve ona olan aşkı.

28 Mart 1932 / ATOM = All the Talk Of the Market  

Asimov,  1932 tarihli bir dergide, nükleer patlamanın yarattığı mantar bulutuna benzer bir şekil görür. 1953 yılında gördüğü bu fotoğraftan yola çıkarak bir zaman yolculuğu hikâyesi yazmaya başlar. Bu tarih ve fotoğraf önemli. Kitapta da okurken detayları kaçırmayın.

Asimov, 1954 yılında hikâyesini Galaxy Science Fiction dergisine gönderir fakat onaylanmaz. Böylece, hikâyeyi bir romana dönüştürerek Doubleday yayınevine gönderir.

1955 yılında kitap basıldığında Asimov romanını, Horace L. Gold ‘a ithaf eder.  Kitabın ithaf kısmında bu ismi okuyacaksınız. Horace L. Gold Galaxy dergisinin Asimov’un kitabını reddeden editörüdür. Oldukça sıradışı bir zekâdan yine sıradışı bir davranış örneği.

Birçok kez Hugo ve Nebula ödüllerini alan bilimkurgunun büyük ustasının adı, 4 Mayıs 2009’da Mars gezegenindeki bir kratere verilmiş. Onuruna kurulan, G. R. R. Martin ve Ursula L. Guin gibi yazarların hikâyelerinin de yayınlandığı, Asimov’s Science Fiction Magazine dergisi halen en prestijli bilim-kurgu yayınlarından biri olarak kabul ediliyor ve dijital olarak yayın hayatına devam ediyor.

BAŞARI

Başarılarımız bizi onaylayan veya reddedenlerin yarattığı bir olgu değildir.

Başarıyı irademizin ve sabrımızın önderliğinde kendimiz yaratırız.

Hikâyemizi okuduğunuzda, konfor, emniyet, güvenlik, standartları koruma, riskli alanlardan uzak durma kavramlarına daha farklı bakacaksınız.

İnsanın özgür iradesinin sınırsız seçeneklerle dolu olduğunu, hayal gücünün ve sevginin programlanmış bir yaratılışın üzerinde olduğunu göreceksiniz.

Asimov’un hayal gücüne ithafen, sınırsızlığımız sevgimiz ve hayallerimizle başlar.

UNUTMAYIN, LİMİT SİZSİNİZ!

Keyifli okumalar.

SONSUZLUĞUN SONU ALINTILARI

“Ev ”den dış zamana her hareket edildiğinde bu kaybolmuşluk hissi yaşanırdı.”

“Bir zamanlar her şey çok basitti. Uğrunda yaşanacak sözler, ülküler vardı.”

“Hiç kimse kovalamadığı zaman, suçlu kaçıp kurtulur”

“Reklam! İsteksiz kişiyi yola getirme aracı.”

“Aklı fikri uzaya yönelik olunca, insanlık dünya nimetlerini değerlendirmeyi ihmal eder.”

“Müzik de kar taneleri gibi, kendini tekrar edemiyor ve güzelliğinden hiçbir şey yitirmiyordu.”,

“Bir tarafında sonsuzluk, bir tarafında normal zamanın bulunduğu, son derece ince olan zamansızlık ve mekânsızlık perdesinin önünde tekrar durakladı.”

“İnsanlığın daha yüksek aşamalara gelebilmesi için büyük sınavlarla karşılaşması gerekir. Tehlike ve tedirgin güvensizlikten insanlığı daha yeni, daha yüksek zaferler kazanmaya iten bir güç doğar.”

“Aynı ülkede ve aynı zamanda bir kişi tedavi edilirken, bir düzinesi kaderine terk ediliyor. Herkes, Neden O? diye soruyor. Belki de bizim üzerine eğilmediğimiz daha iyi insanlar. Belki de bizim tedavi ettiğimiz adam, çocuklarını dövmekten yorulunca, yaşlı anasını tekmeleyen biriyken, kaderine terk ettiklerimiz, herkesin hayranlığını kazanmış, sevilen, pembe yanaklı hayırsever kişilerdir…”

“Eğerlerin olabilirdilerle oynaştığı bir çeşit mistik düşler ülkesi.”

“Zamanda paradoks yoktur, çünkü Zaman paradokslardan kasıtlı olarak kaçınır.”

“İnsan kendi ruh hâliyle ilgili bir sorunla uğraşması, içinde bulunduğu bataklığı sopayla dövmesine benziyor.”

“Bir zamanlar her şey çok basitti. Uğrunda yaşanacak idealler ya da en azından sloganlar vardı.”

“Benimle gelir misin? Şimdi? Hiç soru sormadan? Ne dersem onu yaparak?”

“İnsanlara kendi geleceğini seçme imkânı sağlayan Sonsuzluk gibi sistemlerde nihayetinde güvenlik ve sıradanlık seçilir ve böyle bir Gerçeklikte yıldızlara ulaşmak olanaksızdır.”

“Yalnızca bir tek Gerçeklikten haberdar olan zamancıların cehaleti sana komik geliyor. Bize de, bir çok Gerçeklik olduğunu, ama bir seferde yalnızca tek bir tane olduğunu düşünen Sonsuzların cehaleti komik geliyor.”

“Fakat artık Dünyanın ne olduğunu biliyordu: Özgürlüğün sınırsızlığıyla kuşatılmış bir hapishane…”

SONSUZLUĞUN SONU KİTAP KÜNYESİ

Kitap Adı:    Sonsuzluğun Sonu

Orijinal adı:   The End of Eternity

Yazar:  Isaac Asimov, Yosun Erdemli (Çevirmen), Alperen Keleş (Çevirmen)

Sayfa sayısı: 240

Kitabın türü: Bilim-Kurgu, Edebiyat, Roman

İlk Baskı:  1955

Yayınevi/Baskı tarihi: Monokl / 2015

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!