Memento Mori

booksiay

memento mori - booksiay
Memento Mori

Memento Mori Ne Demektir?

Memento Mori , Latince bir ifade olup, doğrudan çevrildiğinde “Ölümünü Hatırla” anlamına gelir. Bu kavram, yaşamın geçici olduğunu, tüm varlıkların ölümlü olduğunu hatırlatan derin bir felsefi tema içerir.

Hikayesi

Memento Mori’nin ifadesi, antik Roma’ya kadar uzanır. Platon’un “filozof kral“ tanımına uyan ender liderlerden kabul edilen Roma imparatoru ve aynı zamanda bir stoacı filozof olan Marcus Aurelius’un sözüdür. Aurelius, “Memento Mori”  sözünü arenadaki dövüşlerden sonra  bir defne dalı sallayarak kulağına fısıldaması için bir köleyi görevlendirir:

Memento mori (Fani olduğunu hatırla)

Memento te hominem esse  (Sadece bir insan olduğunu hatırla.)

Respice post te! Hominem te esse memento! ( Arkana bak! Sadece bir insansın, hatırla! )

Bu sözcükler, zaferin ve dünyevi başarıların anlık olduğunu, ölümün ise kaçınılmaz bir gerçek olduğunu hatırlatma amacını taşırdı. Marcus Aurelius’un “Meditations” adlı eserinde ölümle yüzleşme ve yaşamın geçiciliği konularına sıklıkla rastlanır.

Tarih boyunca  ressamların eserlerinde, kiliselerdeki mezar taşlarında ve edebiyat, sinema ve diğer sanat eserlerinde sıklıkla kullanılan bir tema haline geldi. Rönesans döneminde carpe diem temasının yanında bu tema daha da yaygınlaşarak, insanların yaşamlarını değerlendirmeye yönlendirilmesine katkı sağlanmıştır.

Memento Mori, insanların sadece ölümlülüklerini hatırlamaya değil, aynı zamanda yaşamlarını anlamlandırmaya ve değerlendirmeye yönlendirir. Bu tema, insanların kısa ömürlerini anlamalarını, içinde bulundukları anın kıymetini bilmelerini ve  anlamlı bir yaşam sürmelerini teşvik eder. Ölümü hatırlayan, paradoksal bir şekilde, hayatı daha dolu yaşamaya ve insani değerlere daha fazla önem vermeye yönlendirir. İnsanın içsel yolculuğunun bir çeşit çağrısıdır.

Reklamlar

“Çünkü insanın çekileceği en güzel yer kendi içidir.” Marcus Aurelius

error: Content is protected !!