Amor Fati

booksiay

Amor Fati / booksiay

Amor Fati Ne demektir?

Latince kökenli bir deyim olan Amor Fati, kaderini sev, yazgını sev anlamında kullanılır. iyisiyle kötüsüyle sahip olduğun yaşamı kabullenmenin özetidir.

Tarihte ilk olarak ve sıklıkla Friedrich Nietzsche kullanılan terimdir.  Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabının çekici karamsarlığında ışıldayan ve hayata olumlu bakmayı sağlayan en özlü,  güzel manifestolarının içinde geçer. Araştırdığınızda, konfordan uzak, bir o kadar da sorunlu bir yaşamın izleri tüm düşüncelerine yansımış ama aynı zamanda zekasını keskinleştirmiştir. Genellikle Kafka gibi negatif kişilik olarak algılansa da ben her zaman Nietzsche’nin daha pozitif ve direnişçi biri olduğunu düşünürüm.

Friedrich Wilhelm Nietzsche de filoloji okumasına rağmen her zaman felsefeye ilgi duymuş ve tüm hayatını düşünüp sorgulayarak geçirmiştir. Din, ahlak, felsefe, bilim ve modern kültür konuları üzerine yoğunlaşmış, bu alanlarda metafor, aforizma, ironilerle dolu eleştirel yazılar yazmış. Güç istenci, Tanrının ölümü, Üstinsan ve Bengi dönüş gibi kavramlara kilitlenmiştir. Amor Fati, bilim ve sanat dünyasına onun bu manifestoları ile birlikte yayılır. Bloğa yazdığım “Böyle Buyurdu Zerdüşt isimli eseriyle hafızalara kazınmış olan dâhinin hayat hikâyesi de kendisi gibi etkileyicidir. Tarihin akışını değiştirenlerden biri olan Nietzsche’nin “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabı içeriği ile tüm dünyada hemen her alanda büyük bir “Kelebek Etkisini” yaratmıştır. Sanat, felsefe, siyaset ve bilim dünyasında sıklıkla gündeme gelen düşünceleri günümüzde birçok kişiyi etkisi altına almıştır. Nietzsche’nin zihninin zirvesindeki “mağarada” yaşayan “Zerdüşt” öyle bir buyurur ki; sözleri yüzyılları aşar günümüze taşar ve yoluna devam eder. Nietzsche’nin, Zerdüşt’ün avatarlığında savunduğu düşünce sistemine denk gelecek tek kelime var: EVRENSELLİK

Dünyanın anlaşılmaz, akıl almaz prensipler üzerine kurulu nedenselliklerine örnekler vererek bireye, topluma, insanlığa her düzlemde evrensel sorular yöneltir. Tarihin değişkenliğiyle paralel cevapları olan sorular zinciriyle başlayan kitap, her biri tokat gibi zihninizde çınlayacak dört bölüm ve seksen başlıktan oluşur.

Onun hakkında en etkileyici eserleri kaleme alan ve düşünce sistemini hemen her kitabında kullanan günümüz yazar, düşünür ve doktorlarından Irvin D. Yalom, Nietzsche Ağladığında romanında ünlü filozofa şu cümleleri söyletir:

Reklamlar

“Ben hep yalnız biri olarak kalacağım, ama bunda fark var, yaptığım şeyi seçmek son derece farklı. Amor Fati; yazgını seç, yazgını sev.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!