Per Aspera Ad Astra

booksiay

per aspera ad astra / booksiay
booksiay

Per Aspera Ad Astra Ne Demektir?

Per Aspera Ad Astra, “zorluklardan yıldızlara” anlamına gelen Latince bir deyimdir. Tek başına Ad Astra “yıldızlara” kelimesine karşılık gelmektedir.

Şimdilik insanlık tarihinin en büyük keşfi yıldızlara yolculuktur. Hikâyesi, seyahatine eşlik eden Antonio Pigafetta’nın anılarını yazması sayesinde günümüze ulaşan, 1480 – 1521 yılları arasında yaşayan, dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olan, Portekizli kaptan ve kâşif, Magellan ve yakın dostu Juan Sebastián Elcano ‘nun denize açılması ile her biri birer “Yıldız Kaşifi”  olan astronotların gökyüzüne açılması aslında aynı meraktan beslenir:

İnsanın başka dünyalara ait merak ve keşif duygusu…     

Gerek insanın gerek ise insanlığın en büyük düşünü, belki de varoluş yürüyüşünü anlatan bu Latince deyim birçok, kurum, örgüt, devlet ve hükümet tarafından slogan olarak kullanılır. Sembollerinde, bayraklarında, bina cephelerinde yazılı bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri Apollo programının ilk mürettebatlı görevinde ölen ekip olan Apollo 1 mürettebatının anısına hazırlanan plaket üzerinde de  “Ad astra per aspera” yazar. 21 Şubat 1967 tarihi ilk alçak Dünya yörünge testi, için planlanmıştı ve ilk insanı Ay’a çıkarma taahhüdünde bulunmuştu. Ne yazık ki planlanan bu uçuş, 27 Ocak’ta Cape Canaveral AFS Fırlatma Kompleksi 34’te fırlatma provası esnasında çıkan bir kabin yangını komuta modülünü ile birlikte tüm mürettebatı yok ettiği gerçekleşememiştir. Komutan Pilot Gus Grissom, Kıdemli Pilot Ed White ve Pilot Roger B. Chaffee’ nin ölümüne yol açmış ve mürettebat tarafından seçilen Apollo 1 ismi, yangından sonra NASA tarafından onurları adına resmileştirilmiştir.

Son olarak Brad Pitt’ in başrolünde oynadığı “Ad Astra “ filminde dikkatleri çekse de, dünyaca ünlü ve çok bilinen Harper Lee’nin ” Bülbülü Öldürmek ” adlı eserinde, okul oyunu sırasında Maycomb’ un sloganı olarak geçen alıntılardan biridir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!