Oneiroloji (Rüya Bilimi) Nedir?

booksiay

booksiay oneiroloji

“Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçücük hayatımız…”

William Shakespeare

Oneiroloji Nedir? 

Kayıtlı metinlerde ilk kez 1653 yılında kullanılan Oneiroloji, rüyaları inceleyen bilim dalı olarak geçiyor. Oneiroloji eski Yunan mitolojisinde rüya tanrısı olarak bilinen Oneiros’tan türemiş. “Oneiroi” sözcüğü Eski Yunancada “düş” ve “kâhinlik” anlamına geliyor. Kanatları bulunan Oneiros’un insanların rüya görmelerine hükmettiğine inanılıyor.

Freud’un, hiperamnezik kabul ettiği rüya evreninde, geçmiş olaylar, akılda tutma ve hatırlama yeteneğimiz sayesinde, baskı altında tutulan duygu ve düşüncelerimizin farklı metaforlarla açığa çıkmasından meydana geliyor. Rüya evreni, Jung’a göre bilinç ve bilinçdışı arasındaki etkileşimlerden ortaya çıkabiliyor. Bir çok parapsikoloji deneyine de konu olan rüya evreni, görülen rüyaların temalarına göre çok farklı türler ile kategorize ediliyor.

booksiay oneiroloji

Rüya Türleri

Telepatik rüyalar, duru görü rüyaları, astral rüyalar, uyarıcı rüyalar, geleceği görme rüyaları, bilgilendirme rüyaları, haberci rüyalar, psikolojik rüyalar, lucid rüya olarak tanımlananlar en bilinen türleri.

Oneiroloji alanında, rüya görme üzerine yapılan en ilginç araştırmalardan biri de, bilim insanı, fizik ve akışkanlar mekaniğinde doktora yapan fizikçi Jean Pierre Garnier Malet tarafından ortaya atılan yeni bir teori. Aynı zamanda Theory of the Doubling of Time and Space kitabının yazarı olan Malet, The Doubling Theory görüşünü ortaya atmış. Malet, Güneş döngüsü ve sistemin başlangıcında zamanın bölündüğünü ve varoluşun ilk aşamasındaki varlıkların da bu bölünmeye tabi olduğunu savunuyor.  Bu bilgiye sahip olduğu düşünülen antik çağlardaki kadim uygarlıklardan itibaren her insanın yavaş akan bir zaman diliminde “Double” ya da “Agguelos” (zamanın ulağı) olarak adlandırılan bir çifti olduğuna inanıyor.  Double ’ın sağlıklı bir geleceğin garantörü olduğunu düşünen Malet,  teorisinde gündelik sıkıntılar, karşılaştığımız problemler, geçirdiğimiz psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara neden olan negatif gelecek potansiyelleri değiştirebildiğini öne sürüyor. Bunu yapmanın yolunun da uyumak ve rüya görmek olduğunu iddia ediyor.

Düşler & Kâbuslar

Reklamlar

Yaşamın tüm öğelerinde olduğu gibi rüya evreni de mitolojide ve masallarda yerini almış. Rüya evreni, her şeyden önce var olan ve ölümsüz üstün güçlere sahip  olduğuna inanılan yedi kardeşten oluşuyor. The Endless ( Sonsuzlar) ailesi, rüya krallığının üyeleri oldukça sıradışı karakterler:

Reklamlar

Aynı zamanda Morpheus, Sandman, Hypnos isimleriyle de bilinen Dream, rüya aleminin geçmişi olarak düşünülür ve rüya içindeki farklı kişiliklerin ve sahnelerin yaratılmasını sağlar. Kardeşleri  Phobetor kâbus, Phantasos ise fantastik rüyalar gördürür. Dikkat ederseniz bu kelimelerin aynı zamanda ”fobi”  ve “fantezi” kelimelerine kaynaklık ettiğini olduğunu fark edeceksiniz.

Yunan mitolojisinde uyku tanrısı Hypnos ve gece tanrıçası Nyx’in çocuğu olan, Sandman,  Morpheus, Oneiros, Kai’ckul, Hikâyeler Prensi, Düşler Tanrısı veya Düş Kralı ve bunun gibi pek çok isimle anılan rüyalar ve hikâyelerin ölümsüz insansı tezahürleri bulunuyor. Dream, rüyalardaki insanların duygu, düşünce ve davranışlarına odaklanıyor. Sandman, kayıtlı Yunan mitolojisinde insanların rüyalarına girebilen, özellikle kralların ve kahramanların rüyalarından sorumlu bir tanrı olarak biliniyor. Aynı zamanda onlara rüyalarında görünebilme yetkisine de sahip. Sandman, Anglo-Sakson mitolojisinde, uyuduğumuzda gözlerimize, daha sonra çapaklara dönüşecek olan kumları serpen hayali bir cin olarak kabul ediliyor.

Sizce düş ve rüya nedir? Nerede yaşanır? Gerçekle bağı nedir?

Tatlı rüyalar…

Yılların eskitemediği ve sürekli yeni yorumlarla klasikleşen Eurythmics  şarkısının sözlerini buraya bırakıyorum. Ayrıca Suicide Squad için yeniden düzenlenen ve Marilyn Manson tarafından yorumlanan şarkı linkini de tabii ki:

Sweet dreams are made of this

Tatlı rüyalar bundan yapılır

who am I to disagree

-Ben kimim karşı çıkayım-

I travel the world and the seven seas

-Dünyayı ve yedi denizi dolaştım

Everybody’s looking for something

-Herkes birşeyler için bakınıyor

Some of them want to use you

-Bazıları seni kullanmak istiyor

Some of them want to get used by you

-Bazıları senin tarafından kullanılmak istiyor

Some of them want to abuse you

-Bazıları seni kötüye kullanmak istiyor

Some of them want to be abused

-Bazıları kötüye kullanılmak istiyor…

Ooh…hey…ooh…aha, oh…

Ooh…hey…oh…

Hold your head up, keep your head up, movin’ on

-Kafanı kaldır,kafanı yukarıda tut,hareket ediyoruz

Hold your head up, movin’ on

-Kafanı kaltır,hareket ediyoruz

Keep your head up, movin’ on

-Kafanı kaldır,hareket ediyoruz

Hold your head up, movin’ on…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!