THE LAST DANCE-Kitabı Kapağına Göre Yargılama

booksiay

THE LAST DANCE-Kitabı Kapağına Göre Yargılama

THE LAST DANCE

Kendisini internet dizilerinde kanıtlamış olan “Netflix Originals” serisinden, Türkiye’de ilk 10’dan 4 hafta boyunca düşmeyen “The Last Dance” , her yaştan kişinin sevmekle kalmayacağı, aynı zamanda onları hayatlarında bir şeyleri değiştirmek ya da başlatmak için motive edeceği bir belgesel ,

Takımın koçu olan Phil Johnson’ın, 1998 yılı takımdaki son yılıdır. P.Johnson, oyuncularını ve takımını yeniden NBA Şampiyonu yapmak ister ve hazırladığı yıllık planın adını koyar: “The Last Dance”

İşte, bu çarpıcı belgeselin adı da, yine bu çarpıcı yıllık plandan geliyor.

THE LAST DANCE – NETFLIX

Last Dance

Micheal Jordan‘ın baş rolde olduğu “Chicago Bulls” adlı Amerikan basketbol takımının ne zorluklarla, ne güçlüklerle NBA Şampiyonu olduğunu anlatan, sporla ilgilenen her bireyin izlemesi gerektiği, sizi güldürüp ağlatırken, aynı zamanda motive edecek bir tarihsel gerçeklik.

Belgeselin asıl konusu; 3 kez ardarda toplamda 5 kez NBA Şampiyonu olmuş “Chicago Bulls” takımının şampiyon olana kadar yaşadığı zorlukları, güçlükler, takımın bazı insanlarla ya da başka takımlarla yaşadığı anlaşmazlıklara rağmen böylesinde tarihe adını altın harflerle kazıdığı bir başarıya imza atmaları.

Reklamlar

Her ne kadar o senelerin MVP oyuncusu olan Micheal Jordan belgeselin baş karakteri olsa da, takımın diğer üyelerinin de yaşam öykülerini de konu alıyor. “Chicago Bulls”un başarısının bir kişiye ait olmadığını, bunun bir “takım oyunu” başarısı olduğunun altını çizmekte.

Belgeselde yalnızca Chicago Bulls oyuncuları değil aynı zamanda 1992-1998 yılları arasında onlarla beraber maç yapmış sporcuların, o senelerde Chicago Bulls hakkında haber yapmış insanların da röportajları bulunmakta. Yani belgesel birden fazla bakış açısıyla Chicago Bulls’un başarılarını ekranlarımıza getirmekte.

Amerikan ve İngilizlerin kullandığı, benim de çok sevdiğim bir atasözü vardır: “Don’t judge the book by its cover.” Türkçeye “Kitabı kapağına göre yargılama.” şeklinde çevrilir. Bu belgeseli kusursuz özetleyen bir cümle. Basketbol severler ve takip edenler olarak Chicago Bulls’u başarılarıyla tanımış ve sevmiş olmamıza rağmen onlar da ciddi sorunlar yaşayarak bu başarıları hakederek elde etmişler.

Ne demişler: Kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır.

On yedi yıllık hayatımın on yılını spora adamış biri olarak, bu belgeseli izlerken her sahnesinde tekrar heyecan duyup motive oldum. Umarım siz de izlerken kendinize ait parçalar bulursunuz.

Simay Akpınar

Chicago Bulls Top 10 Best Moments:

 

3 cevap

  1. Soner dedi ki:

    Dizinin dışında bizzat takip ettiğim, yaşadığım bir süreçti. Michael Jordan ve arkadaşlarının bizde bıraktığı tattan sonra bir daha hiçbiri aynı zevki yaşatamadı bizde. Belki de bu yüzden gelmiş geçmiş en büyük basketbolcudur Ekselansları.
    Özetiniz, yorumlarınız ve bilgiyi paylaştığınız için sonsuz teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!