THE WHEEL OF TIME – Zaman Çarkı

booksiay

THE WHEEL OF TIME – Zaman Çarkı

The Wheel Of Time - Zaman Çarkı,

The Wheel Of Time – Zaman Çarkı , Robert Jordan tarafından 1984 yılında yazılmaya başlanan ve Brandon Sanderson tarafından 2013 yılında tamamlanan, 15 ciltlik ve yaklaşık 10.000 sayfalık bir fantastik kurgu kitap serisidir. Meraklıları için, serinin uyarlama senaryosu, Amazon Prime platformunda 19 Kasım 2021 tarihinde yayına girdi.

Dune, The Witcher, The Lord of the Rings hikâyelerindeki gibi farklı yetenek ve türde canlılarla tanışacağınız bu yeni evrenin olayları ise, “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” temalarıyla birebir aynı. Tüm mitlerdeki tanıdık döngünün, Oroborus’ un farklı bir anlatım biçimi.

Sembolbilimin bir çok öğesiyle karşılaşacağınız seri, konuya ilgisi olanların yakından takip edeceği bir yapım.

THE WHEEL OF TIME

Seriye adını veren ve yedi koldan oluşan çark, jenerikte de fark edeceğiniz gibi kozmik bir “kader ağı dokuma tezgâhı” dır. Zamanın döngüsündeki çark, planlanmış bir deseni oluştururken, her birimizin bir iplik gibi dokuya göre işlendiği fikrini savunur. Yedi farklı çağı temsil eden kollar dönerek bir sonrakine yer verir. Bir çağ giderken yenisi gelir ve çarkın döngüsünde başlangıçlar ve bitişler birbirine karışır.

The Wheel Of Time, farklı bir dünyanın eski çağlarında geçen, iyi ve kötü arasındaki sonu gelmeyen döngüsel savaşın tarihini anlatır.

Reklamlar

Büyük yıkım ve kırılmadan önce, dünyayı ele geçirmeye çalışan Shai’tan (karanlık varlık), zorlu bir savaş sonunda Lews Therin Telamon liderliğindeki erkek Aes Sedai ‘ler tarafından bir “zindana” hapsedilerek kapısı mühürlenir. Bu olmadan önce Shai’tan,  erkek Aes Sedai’lerin gücünün kaynağı olan saidin’i “lekeler” ve hepsinin delirmelerine ve güçleriyle yeryüzünde yıkımlar yapmalarına sebep olur.

İKİ NEHİR & BEŞ GENÇ

Macera, çağlar sonrasında İki Nehir adı verilen küçük bir köyde, yirmili yaşlarını dolduran beş gencin sıradan hayatlarıyla başlar: Çobanlık yapan Rand, hancının kızı Egwene, muzip kumarbaz Mat, hassas ve güçlü demirci Perrin, rüzgârı dinleyen şifacı Nynaeve

Beş gencin hayatı,  bütün köyü yerle bir eden yaratıkların saldırısı, onları kurtaran Aes Sedai Moraine ve onun sadık, sessiz muhafızı Lan tarafından sonsuza kadar değişir.  Moiraine, İki Nehir’e dünyayı kurtaracak ya da yok edecek birini aramak için geldiğini ve içlerinden birinin “O” olduğunu söyler. Grubu Beyaz Kule ’ye götürmek üzere tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.

Seri boyunca Rand’ın çobanlıktan dünyanın kurtarıcısı ve yıkıcısı olan Yenidendoğan Ejder’e dönüşümü ve dünyayı da beraberinde dönüştürmesini izleyeceğiz.

Her bir karakterin tasvirleri, dönüşümü, farklı türlerin çeşitliliği, bireylerin değişken ruh halleri, toplumsal hayat, kutlamalar, savaşlar, ekonominin işleyişi ve siyasal davranışlar öylesine başarılı oluşturulmuş ki sokaktaki hayatımızdan çok farklı bir dünyada olmadığınızı hissedeceksiniz. Bu da hikâyeyi anlamanızı kolaylaştıracak.  

Conan serilerinin de yaratıcısı olan Robert Jordan‘ın, fantastik evrenini evlerimize taşıyan ve günümüz teknolojisiyle giderek daha görkemli olan yapım, meraklıları için ziyafet niteliğinde.

Biraz Rönesans, bolca ortaçağ ve Arcane ‘in büyü dünyasından esintiler bulacağınız bu eseri okuyun ve izleyin.

Hayal gücünüzü etkileyecek…

The Wheel Of Time – Zaman Çarkı

REPLİKLER

Reklamlar

“Dünya kırıldı. Yıllar yıllar evvel büyük güçle doğan adamlar, karanlığı hapsedebileceğini sandı. Kibir. Hüsrana uğrayınca denizler çalkalandı, dağlar yutuldu, şehirler yandı ve işleri düzene sokmak tüm Aes Sedai kadınlarına kaldı.”

“Bu kadınların her şeyden evvel anımsadığı bir şey vardı, Dünya’nın Kırılışı ’na yol açan adam. Ona Ejder adını verdiler.”

“Kadın olmak daima yalnız kalmak ve hiç yalnız kalmamaktır. Karanlık çevreni sardığında ve bir ışık göremediğinde bu örgüye dokun ve hepimizin huzuruna geleceğimizi bil, yanında duracağımızı”

“Akıllı bir kadın durması gerektiği yeri bilir.”

“Burada bu topraklarda doğuyoruz. Hayatımızı kazarak geçiriyoruz ta ki bir gün birkaç kürek dolusu toprak üzerimize atılana dek.”

“Anlamadıkları bir şeyden korkan ödlekler tarafından öldürüldü.”

“şiddetten vazgeçenler genellikle kötülüğü çok iyi bilirler”

“Şiddeti sona erdirmenin tek bir yolu var. Her yerde herkes buna son vermeli ” 

“Şiddete karşı en büyük öç barıştır. Ölüme karşı en büyük öç yaşamdır.”

“İki insanın fikrini değiştirirsem, sadece iki, işte o zaman bulduğumdan daha iyi bir dünya bırakırım.”

“Desenlerin bir bedel olmadan mı dokunduğunu merak edersin.”

“Hepimizin kaderi size bağlı. Gelecek günlerde vereceğiniz kararlara, içinizde bulacağınız güce”

“Yeni Çağ geldiğinde yurdumuzun ve sevdiklerimizin külleri üzerine inşa edilecek.”

1.Sezon 3.bölümde İhtiyar Ozanın şarkısının çok etkilendiğim sözlerini de buraya bırakıyorum:

Sabahın renkleri

Gecenin karanlığı

Beklenmedik küçük mezarlar

Işık saçmayan bir güneş

THE WHEEL OF TIME – Zaman Çarkı

Gördü tüm dünyanın kırılışını

Tanıdığım o azap içindeki ruh

Kendi yarattığı hapishanede

Unutamayan Adam

Hala kulağımda haykırışı

Özlediklerine

Hala kulağımda haykırışı

Yitirdiklerine

Onları nehirde gördü

Yağmurda içine işledi

Rüyalarında fısıltılarını duydu

Acısı hakikatti

Tüm dünyanın kırılmasına yol açtı

Tanıdığım o azap içindeki ruh

Kendi yarattığı hapishanede

Unutamayan Adam

Aşağıya repliklerden önce bıraktığım açıklamalar diziyi izlemeden önce alt yapı oluşturacak nitelikte. Olaylarla ilgili spoiler içermez, rahatlıkla devam edebilirsiniz.

ÜÇÜNCÜ ÇAĞ

Tarih, Aes Sedailerden ve krallardan, basit çiftçilere ve meyhanecilere kadar pek çok kişinin eylemleriyle örülür. Çark kader ağlarını örerken, İki Nehir’deki beş genç kadın ve erkeğin yaptıklarını takip edin.

AES SEDAİ

The Wheel Of Time – Zaman Çarkı

Aes Sedailer, Tar Valon’daki Beyaz Kule’de eğitilen Tek Güç’ü adı verilen büyüyü yönlendirebilen kadınlardır. Batıdiyarı’ndaki en güçlü örgütlerdir. Etkileri dört bir yana yayılır, hatta onları krallara ve kraliçelere danışman olarak konumlandırır. Zorlu sınavlardan geçerek Aes Sedai olmayı hak eden kadınlar, Üç Yeminle bağlanırlar. Asla yalan söylememek, insanların birbirlerini öldürmeleri için silah yapmamak ve Tek Gücü kendi canlarını korumak ya da muhafızlarının canını korumak haricinde silah olarak kullanmamak için yemin ederler.

Tüm ajahlardan ve hiçbirinden olmayan liderleri Amyrlin Makamı dışında, Mavi, Yeşil, Sarı, Kırmızı, Beyaz, Gri ve Kahverengi olmak üzere yedi ajahtan birine bağlıdırlar. Her ajah’ın kendine özgü amacı ve kuralları vardır. Örneğin; Sarı ajah şifa üzerine yoğunlaşmışken, griler politika ve diplomasi ile ilgilenir. Beyazlar felsefe ve mantık uzmanlarıyken, yeşiller Son Savaş’ta Karanlık Varlık’a karşı Ejder’in yanında savaşmak için eğitilir.

AES SEDAİ’NİN BÜYÜK YILAN YÜZÜKLERİ

Aes Sedailer kendi kuyruğundan ısıran yılan şeklinde altın yüzüklerden takar. Birinin parmağında bu yüzüğün bulunması, takan kişinin o kardeşliğin bir üyesi olduğunu gösterir. Yüzük taşının rengi, takan kişinin hangi Ajah ‘tan olduğunu temsil eder.

TER’ANGREAL

Tek Güce farklı şekillerde odaklanmak için kullanılabilen çeşitli boyutlardaki fiziksel nesnelerdir. Tüm Aes Sedai’lerin üzerine Üç Yemin ettiği Yemin Çubuğu, üzerine edilen yeminleri bozulmaz kılmak için Tek Güç’ü kullanır. Diğerleri farklı yerler arasında kapı görevi görebilir veya herhangi bir işlevi yokmuş gibi görünebilir.

BEYAZPELERİNLER

Işığın Evlatları olarak da bilinirler, Aes Sedailer de dâhil olmak üzere Tek Güç’e dokunabilen herkesin Gölge’ye hizmet ettiğine inanarak hayatlarını onları bulmaya adarlar. Onların gözünde, Işık nerede olursa olsun onların yetkisi vardır ve nerede yoksa, ne pahasına olursa olsun Işık’ı getireceklerdir. Nerede bulunursa bulunsun kötülüğün kökünü kazımaya ve yok etmeye kararlı olan Işığın Evlatlarının acımasızlıkları onları gerçekten tehlikeli kılar.

TENEKECİLER

Gezgin veya Tenekeciler olarak da bilinen Tuatha’anlar, pasifist Yaprağın Yolu’nu takip eden göçebe bir halktır. Nefsi müdafaa da olsa asla şiddete başvurmazlar. Ayrıca sıkı bir vejetaryen diyeti uygularlar. Efsaneler Çağı’nda halkının dünyayı uyum içinde birleştirecek bir Şarkı’yı bildiği söylenir. Göçebe hayatları, Şarkı’yı sürekli aramalarından kaynaklanmaktadır.

OZAN

Kasabalar ve köyler arasında seyahat eden göstericilerdir. Yetenekli müzisyenler, ülkenin dört bir yanındaki hanlarda ve meyhanelerde şarkı söyleyerek, oynayarak ve hikâyeler anlatarak geçimlerini sağlarlar. Ama onları yalnızca aptal göstericiler olarak hafife almayın. Yolda yaşamanın bir parçası, hayatta kalabilmektir. Ozan’la ters düşmemek gerekir.

TROLLOCLAR

İnsan ve canavarın sefil, ürkütücü karışımı olan bu devasa Gölgedölleri, Karanlık Varlık’ın ordusunun özünü oluşturur. Görünüşleri çeşitliyken, kimi boynuzlu kimi gagalı veya hırçın burunludur. Ortak yanları öldürücü öfkeleridir. Vahşi şekilde kana susamışlardır ve sadece eşit ölçüde korkunç olan Soluklar tarafından kontrol edilebilirler.

SOLUKLAR

Myrddraal. Gözsüzlerdir. Bu yaratıklar, nerede karşılaşırsanız karşılaşın, korkunun kaynağıdır. Şimşek hızında, vahşice güçlü ve ölümcül kurnazdırlar. Thakan’dar’da dövülmüş bıçakları kuşanırlar, bir çizik bile bir can alabilir, tek çaresi ölümü önleyebilen bir Aes Sedai ‘dir.

THAKAN’DAR KILICI

Soluklar tarafından kuşanılan bu siyah bıçaklı kılıçlar, Thakan’dar’da dövülür. Bir kılıcın dövülmesinin son adımı, yaşayan bir insanın infazını gerektirir. Bu lekeli silahların yol açtığı küçük çizikler bile, yara bir Aes Sedai tarafından iyileştirilmediği sürece, genellikle ölümcül olur.

RAND’İN BALIKÇIL DAMGALI KILICI

Al’Thor’a ait olan, bıçağı, kılıfı ve sapında zarif balıkçıl oymalarıyla süslenmiş zarif bir silahtır.

SHADAR LOGOTH’UN GÖLGELERİ

Bir zamanlar büyük şehri kirleten ve yok eden kötülüğün tezahürü olan bu durdurulamaz karanlık, karşısına çıkan her şeyi yok eder.

MAT’İN YAKUT KABZALI HANÇERİ

Shadar Logoth’un duvarlarının derinliklerinde, epeydir ölü olan Aridhol halkının geride bıraktığı hançer. Efsaneye göre bu eşyalar da şehrin kendisi gibi kötülük tarafından kirletilmiştir. Dokunanı içindeki kötülüğe hapseder.

KURTLAR

Perrin’in dönüşümündeki kurtlar da dizinin önemli metaforlarından. İki Nehir’de bir söz vardır: Kurt ayıyı da ayı da kurdu yense tavşan her zaman kaybeder. Vahşi yaratıklardan beklenenden çok daha kurnaz ve zeki sürü avcıları olan kurtlardan genelde haklı olarak korkulur. Birisiyle karşılaşacak olursanız, sürülerinin yakınlarda, saldırmaya hazır olduğundan emin olabilirsiniz.

OGİER

Hem daha iri hem de insanlardan daha uzun ömre sahip olan bir yaratık türü. Barışçıl ve münzeviler. Yurtlarından nadiren çıkarlar, diğer deyişle çoğu insan gerçek hayatta asla Ogier görmemiştir. İnşaatçılar olarak da bilinen Ogierler mimari ve taş işçiliğinde nam salmışlardır ve Beyaz Kule de dâhil olmak üzere birçok muhteşem inşanın yapımından sorumludurlar.

MACHİN SHİN

Kara Rüzgâr olarak da bilinen Machin Shin yüzünden Yollarda seyahat etmek artık çok tehlikelidir. Machin Shin ile karşılaşanlar genelde başlangıçta rüzgar veya esinti sanırlar. Fakat kısa süre sonra, en güçlü adamları bile delirttiği bilinen korkunç sesler ve çığlıklar duymaya başlarlar. Hatta bazıları Machin Shin’in karşılaştığı kişilerin ruhlarını çaldığına inanır.

VALERE BORUSU

Fal Dara kalesinde saklanıp korunan güçlü bir eser. Boru öttürüldüğü vakit, Son Savaş’ta Ejder’e yardım etmek için çağın en büyük kahramanlarının geleceği söylenir.

SA’ANGREAL

Oturan bir adam figürünün olduğu bu yeşim oyması küçük olabilir ancak büyük bir güce sahiptir. Eğer biri yönlendirirse, güçlerini yüz misli artıran bir objedir.

EJDER

“Ve Gölge Toprağın üzerine düştü ve Dünya taştan taşa bölündü. Okyanuslar kaçtı ve dağlar yutuldu ve milletler Dünyanın sekiz köşesine dağıldı. Ay kan gibiydi ve güneş kül gibiydi. Denizler kaynadı ve yaşayanlar ölüleri kıskandı. Her şey paramparça oldu ve tüm anılar yok oldu. Gölge’yi ve Dünyanın Kırılması’nı getirenin hatırası dışında.

Ve ona Ejder adını verdiler.”

“Fakat Gölge ’nin yüzüne, daha önce yeniden doğmuş olan ve sonsuza dek defalarca doğacak olan biri doğacak. Ejder yeniden doğacak ve yeniden doğuşunda haykırışlar ve diş gıcırtıları duyulacak. Ejder insanları kefen ve küllerle giydirecek ve tüm bağları kopartarak dünyayı yeniden kuracak.

Hepimizi şafak gibi körleştirip doğuracak ve Yenidendoğan Ejder, Son Savaş’ta Gölge ile yüzleşecek ve kanı bize hayat verecek. Bırakın aksın gözyaşları, ey dünya halkları, Kurtuluşunuz için ağlayın.”

The Wheel Of Time – Zaman Çarkı

ZAMAN ÇARKI DİZİ KÜNYESİ

Yapım / Yönetim:           Rafe Judkins, Rick Kenarı, Larry Mondragon, ted alan, Mike Weber, Darren Lemke

Oyuncular:                         Rosamund Turna, Daniel Henney, Zoë Robins, Madeleine Madden, Josha Stradowski, Marcus Rutherford

Sezon sayısı:                      1

Bölüm sayısı:                    8

Gösterim süresi:              54-61 dakika

Platform:                            Amazon Prime Video

Yayın tarihi:                       19 Kasım 2021

 

Bir cevap

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!