KIZIL DOSYA – Sherlock Holmes’un Doğuşu

booksiay

KIZIL DOSYA – Sherlock Holmes’un Doğuşu

KIZIL DOSYA

KIZIL DOSYA

“Çok az insan topluluğu vardır ki eğer onlara bir sonuç verirsen onlar, kendi akıllarından o sonuca getiren adımları tahmin edebilirler.

İşte olayları tersten görebilmekten bahsederken anlatmaya çalıştığım şey bu.”

Sherlock Holmes / Sir Arthur Conan Doyle

Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Sherlock Holmes’un son versiyonu, Mark Gatiss tarafından televizyon için uyarlanan bir televizyon dizisi. İlk bölümü 25 Temmuz 2010 günü BBC One televizyon kanalında yayınlandığında gördüğü büyük ilgi sonucunda diziye devam edilmesine karar verilmiş. Sevgili yeğenim Simay, o zamanlar alfabeyi yeni öğreniyor. Dünya dizinin son sezonunu izlerken ve yani tam yedi yıl sonra,  bizde kaldığı bir hafta sonu Simoşko sordu:

https://www.booksiay.com/sherlock-agnostik-dahinin-hafiza-sarayinda-bes-cayi/ilknur-akpinar-yucedag/
 “- Halacığım tam sana göre bir dizi buldum, beraber izleyebilir miyiz?
 -Öyle mi hangisi tatlım?
-Sherlock Holmes!
- Robert Downey Jr.  Filmi değil miydi, dizisini de mi yapmışlar?
- Hayır, bu Benedict Cumberbatch’in dizisi?
- Ne kadar değişik bir isim, peki “O” kim?
- Halacığım, tek kelimeyle ba-yı-la-cak-sın!!!
- Sen öyle diyorsan aç da izleyelim tatlım…”

Güncellenen Sherlock, dünyayı sallarken, hem Benedict Cumberbatch, hem de onun başarıyla canlandırdığı 21. Yüzyılın “Sherlock Holmes” karakteriyle küçük meleğim Simay sayesinde tanışmış olduk.

Diziden sonra bu çılgın dedektife hayranlığımız öyle bir boyuta geldi ki, ailemize yeni katılan kedimizin adını bile “Sherlock” koyduk.

KIZIL DOSYA

Sir Arthur Conan Doyle

“Sherlock Holmes” bugün tam 167 yaşında… Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı Britanyalı hayali dedektif, 6 Ocak 1854’te Londra’da yaratılmış. Yazar, karakteri yaratırken dönemin ünlü doktorlarından Profesör Joseph Bell’i örnek almış. Joseph Bell, gözlemleme yöntemini hastalarının durumu ile ilgili bilgi sahibi olmak için kullanır. Yöntemini tıp öğrencilerine öğretir.

Reklamlar

Yaratıcısının bile önüne geçmiş ve yazarından daha meşhur olan Sherlock Holmes karakteri, Benedict Cumberbatch’in olağanüstü oyunculuğuyla ününe ün katmaya devam ediyor. Seriyi en son izleyen Can, umutla yeni sezonların çekilmesini bekliyor.

Kızıl Dosya

Sir Arthur Conan Doyle’un ilk Sherlock Holmes romanı olmasının yanında “Sherlock Efsanesi” diyebileceğimiz ve hikâyenin akıllarda iz bırakan bütün özelliklerinin temelinin atıldığı kitap. Okurlar, dehası ve “Hafıza Sarayı” ile ilk kez tanışıyor. Aynı zamanda,  tek dostu ve ortağı Doktor Watson’la karşılaşmasına tanıklık ediyor ve Baker Sokağı, 221B’deki daireye ilk ziyaretini yapıyor. 1854’te yazılmış bu kısa hikâyenin detayları televizyonda izlediklerimizin yanında oldukça sade. Ancak tasvirler ve akıl yürütme yöntemlerinin yazıya dökülmüş hali gerçekten çok etkileyici.

KIZIL DOSYA

Roman, ünlü ikilinin tanışması ve daireye taşınmasının ardından bir cinayet haberi ile devam ediyor.  Gizemli cinayeti çözmek için uğraşan Sherlock Holmes’un elinde sadece bir yüzük, bir kol saati, bir kitap ve duvara kanla yazılmış bir not var. Watson’un savaş gazisi bir doktor olması olayın adli tıp yönünde kendini göstermesini sağlıyor ve ikili ipuçlarını takip ederek katilin peşine düşüyor.

Sevilen karakterlerin asırlar boyunca farklı bedenlerde güncellenerek sürecek maceraları da böylece başlamış oluyor.

Eğer bir “Sherlock ve Watson” hayranıysanız yirmi dokuz harften yaratılan bu çılgın ikilinin maceralarını siz de seveceksiniz. Alıntılara bırakacağım ve Watson’un Sherlock için notlarını verdiği karneyi de okumadan geçmeyin.

Simay özellikle sen 😉

Keyifli okumalar

ALINTILAR

Reklamlar

“Anlatılamayanı anlatmak kolay değil”

“Büyük insan, ne kadar küçük olduğunun farkında olan insandır.”

“Adamın kesin bilgi ve anlamaya karşı tutkulu bir açlığı var.”

“Her zincir ancak en güçsüz halkası kadar güçlüdür.” -Sherlock Holmes

“Akıl yürütme sanatı, uzun ve sabırlı çalışmalar sonucu elde edilir.

Yetenekli bir akıl yürütücü, beynini boş bir oda gibi kullanır, gereksiz bilgileri eler ve odaya sadece işine yarayanları yerleştirir.

Dönüp baktığında gördüğü ise, ona doğru sonucu veren, dâhice çizilmiş tablodur.”

“Dağınık okurlar, bilgilerinin kesinliğiyle tanınmazlar. Kimse iyi bir nedeni olmadığı sürece, kafasında o kadar küçük olayları tutmaz.”

“Öyle bir zaman gelecek ki bir gün, öğrendiğin her bilgi için başka bir bilgiyi unutacaksın.”

“Bilirsin sihirbaz, bütün numaralarını açıklarsa gösterinin bir önemi kalmaz.”

 “Daha önce de dediğim gibi, alışılagelmiş şeyler, bir engelden çok, yol gösterici şeylerdir. Önemli olan, mantığını tersten kurabilmektir. Bu, çok işe yarayan bir başarıdır. Ama insanlar yeteri kadar uğraşmıyorlar, çünkü günlük yaşamlarında düz mantık kurmak her zaman daha kolay geliyor ve böylece diğer yolu görmezden geliyorlar. Sentez yoluyla mantık üreten her elli kişiye, çıkarım yoluyla mantık üreten bir kişi düşer”

SHERLOCK HOLMES VE SINIRLARI ( Watson’un günlüğünde Holmes için düzenlediği karne)”

1. Edebiyat bilgisi: Sıfır

2. Felsefe: Sıfır

3. Astronomi: Sıfır

4. Politika: Zayıf

5. Botanik: Değişken. Zehirlere gelince fazlasıyla bilgili ama bahçeyle ilgili hiçbir şey bilmiyor.

6. Jeoloji: Kullanışlı ama sınırlı. Tek bakışta farklı türdeki toprakları birbirinden ayırabilir.

7. Kimya: Derin bilgili.

8.Anatomi: Doğru ama sistemli değil.

9.Sansasyonel Edebiyat: Geniş. Bu yüzyılda yazılmış her korku hikâyesini biliyor.

10. Kemanı iyi çalıyor.

11. Uzman boksör ve kılıç ustası.

12. Kullanışlı İngilizce bilgisi var.

KİTAP KÜNYESİ

Adı: Sherlock Holmes – Kızıl Dosya

Yazar: Sir Arthur Conan Doyle

Tür: Polisiye, macera

Sayfa Sayısı: 118

İlk Baskı Tarihi: 1887

Yayınevi: Siyah Beyaz

Sevgili Simoşkom bugün 18 yaşındasın. Yaşamının en güzel, en heyecanlı en maceralı yıllarının ilk basamağı. Masallar dünyasından mezuniyet zamanı. Şunu hiç unutma bebeğim, başkalarının senin için doldurduğu karneler o kadar da önemli değil… Önemli olan senin kendine verdiklerin…

Seni seviyorum…

Doğum günün Kutlu olsun…

 

2 cevap

  1. […] en ünlü kurgu dedektif karakterlerinden biri. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan, 1854 doğumlu hayali karakterin, günümüze uyarlanmış versiyonu, 2010-2017 yılları arasında yayınlanan Sherlock dizisi, […]

  2. […] tarihinin ilk gerçek dedektiflik öyküsü olarak değerlendir. Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle şöyle belirtmiştir: “Poe’nun dedektif öykülerinin her biri ortaya çıkan tüm bu […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!