SHERLOCK – Hafıza Sarayında Beş Çayı

booksiay

SHERLOCK – Hafıza Sarayında Beş Çayı

SHERLOCK

SHERLOCK

“Yürüdüğümüz yol ne zaman ayağımıza dolanır?

Yol ne zaman tek bir güzergâhı olan, bir nehre döner?

Ölüm, hepimizi Samarra’da bekliyor…”

Sherlock Holmes herkes tarafından bilinen tarihin en ünlü kurgu dedektif karakterlerinden biri. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan, 1854 doğumlu hayali karakterin, günümüze uyarlanmış versiyonu, 2010-2017 yılları arasında yayınlanan Sherlock dizisi, konusu, oyuncuları, fragmanları ve müzikleriyle etkileyici bir yapım. Giriş cümlemiz dizinin bana göre, en çarpıcı repliği…İzlerken replikteki “Samarra” kelimesine aklım takılmıştı. Eğer zihniniz bir kelime avcısıysa bazen farkında olmadan dikkatinizi çekenlerin altını çizer ve kayıtlara geçersiniz. Ben de öyle yapmıştım.

Samarra

Sonrasında kelimeyi araştırdığımda, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış dönemine ilişkin araştırmalarıyla tanınan gazeteci, yazar Murat Bardakçı’ya ait bir makale dikkatimi çekti. Makale dizinin yayınlamasından neredeyse 4-5 yıl önce yazılmış. Bardakçı yazısında diyor ki; Samarra gayet iyi bilmemiz ve hatırlamamız gereken bir beldedir, zira Ortadoğu’daki ilk Türk şehridir, Anadolu’nun Türkleşmesinden önceki ilk güçlü kalemizdir ve tarihimizde önemli bir hatırası vardır. Bizde asırlar boyunca “Sámrá” denmiştir ama ismi yabancı haber ajanslarında “Samarra” diye diye telaffuz edilince bu hali almıştır. (Arapça’da “göreni mutlu eder” anlamına gelen “surre men raa” halk arasında “Samarra” diye telaffuz edilir olmuş) Devamını linkten okuyabilirsiniz. Çok ilginç bulacağınıza eminim. Linkini buraya, yorumu da size bırakıyorum.

SHERLOCK

Diziye gelince; senaryosu Mark Gatiss ( aynı zamanda dizide Sherlock ’un ağabeyi rolünde oynadı) tarafından tekrar uyarlanan dizi, 2010 yılından itibaren İngiliz BBC One kanalında gösterime girdi ve gördüğü büyük ilgi sonucunda 4 sezon olarak yayınlandı. Karakter defalarca televizyon ve sinema dünyasına uyarlandı.

Benedict Cumberbatch

Christopher Lee, Jeremy Brett, Vasily Livanov ve Michael Caine gibi daha birçok usta oyuncu ve son olarak ise Robert Downey Jr. tarafından canlandırılmıştı.Yayın tarihleri, Elemantary ( başka bir güncel versiyon) dizisiyle çakışmasına rağmen başarılı çekim teknikleri ve oyunculukları nedeniyle, Cumberbatch ’in  SHERLOCK’u hepsinin önüne geçerek tüm zamanların en iyisi olmayı başardı. Bunda Benedict Cumberbatch ’in üstün oyunculuk performansı, karaktere yansıttığı soğuk İngiliz görüntüsündeki sıcaklık (!?) çok etkili diye düşünüyorum. Bir robot edasındaki duyarsızlığına rağmen içindeki benlik ve insanlık mücadelesini çok iyi yansıtarak rolüne hakkını vermiş. Bu, agnostik karakterin güncel versiyonunun, “hafıza sarayının” labirentlerinde gezinirken şaşıracaksınız.

Sherlock 4.0

Reklamlar
Reklamlar

Benedict Cumberbatch ’in modern Sherlock Holmes karakteri kredi kartı, cep telefonu, otomobil, uçak gibi günümüze ait araç gereçleri kullanırken, Martin Freeman’ın hayat verdiği Dr. John Watson ise online yazılar yayınlayan bir bloger…

Holmes ve Watson ikilisi tesadüf eseri tanışıyor ve 221b Baker Sokağı’nda yaşamaya başlıyor. İkili birbirlerini tanıyıp anlamaya çalışırken şehirde gerçekleşen cinayetleri açığa çıkarmaya uğraşıyor. Holmes ’ün kıvrak zekası, profil uzmanlığı ve Watson’ın savaş doktorluğu deneyimi, kararlılığıyla işlenen cinayetler çözülüyor. Fakat yolun sonu, diğer serilerden de aşina olduğumuz bir isme Profesör James Moriarty’ye çıkıyor. Dizi Holmes & Moriarty çatışmasına da farklı bir bakış açısı sergilemiş. Bu nedenle son sezondaki akışı çözmek için tekrar izlemek isteyebilirsiniz.

Sherlock, sadece dedektifler ve araştırmacıların ipuçları peşinde koştuğu bir yapım değil.

İnsan ilişkileri ve sosyal yönden zayıf olan Sherlock, savaş gazisi Dr. John Watson (Martin Freeman) karakteri ile zıt olmasına rağmen ilişkilerini yürütmeye çalışırken zorlanıyor. Bu nedenle dizi, diğer Sherlock dizilerinden farklı olarak duyguları derinlemesine incelemeyi,  insan ve toplum psikolojisini, zihnin derinliklerini ve felsefeyi de ön planda kullanmış. Birbirlerini zıtlıklarıyla tamamlayan bu sıradışı ikiliden çok keyifle izlenen bir takım çıkmış.

Eğer kitap okumaya ara verdiyseniz ve daha önce izlemediyseniz, mutlaka listenize ekleyin.

Birkaç alıntı benden, devamı sizden olsun:

SHERLOCK

REPLİKLER

“Kitap cebinde taşıdığın sihirli bir bahçe gibidir.”

“Gülümsemek reklam yapmaktır.”

“Acı insanı uyuşturur”

“Bütün hayatlar sona erer, bütün kalpler kırılır.”

“Duygu denen şey sadece kaybeden tarafta bulunan kimyasal bir kusurdur.”

“Bu senin kalbin ve asla kalbinin beynine hükmetmesine izin vermemelisin.”

“İnsanlar olduğu sürece her zaman zayıf bir nokta vardır.”

“Dâhilerin zaafıdır bu John, seyirciye ihtiyaç duyarlar.”

“Meleklerin tarafında olabilirim, ama sakın onlardan biri olduğumu düşünme.”

“Tek sahip olduğum şey yalnızlık. Yalnızlık beni koruyor.”

Bir şeyi saklamanın en iyi yolu, onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır.”

Sherlock Holmes

DİZİ KÜNYESİ:

Yönetmen: Paul McGuigan, Nick Hurran

Senaryo: Mark Gatiss, Steven Moffat

Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Rupert Graves, Louise Brealey

Tür: Suç, Dram, Gizem

Yıl: 2010-2017

 

4 cevap

  1. […] yaratılmıştır ve edebiyat tarihinin ilk gerçek dedektiflik öyküsü olarak değerlendir. Sherlock Holmes’un yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle şöyle belirtmiştir: “Poe’nun dedektif […]

  2. […] kahramanları arasındaki Dr. Strange ise, Simay’la benim favori karakterimiz. Kahramanımızı, Benedict Cumberbatch’in canlandırması bu seçimimizde çok etkili bir faktör. Ayrıca,  Simay’la bu filmi […]

  3. […] SHERLOCK – Agnostik Dahinin Hafıza Sarayında Beş Çayı […]

  4. […] SHERLOCK – Agnostik Dahinin Hafıza Sarayında Beş Çayı […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!