SUITS- 21. Yüzyıl Gladyatörleri

booksiay

SUITS- 21. Yüzyıl Gladyatörleri

SUITS

SUITS

“Benim hayallerim yok, hedeflerim var.”

Harvey Specter / Suits

Geçen yüzyıldan miras kalan kapitalist liberal düşünce sisteminden beslenen, hayallerin yerini hedeflere bırakan 21. yüzyılın iş dünyasında çalışkan, bilgili, yetenekli bir üniversite mezunu olmak kariyer savaşlarını kazanmaya yetmiyor. Kaliteli entelektüel dünya görüşü, dış görünüş, seçkin zevkler, boş zamanlarını nasıl değerlendirdiğin ve kimlerle bağlantılı olduğun  gibi faktörler  kariyer savaşının diğer cephanelerini oluşturuyor. Bu dünyada çok çalışmak , bilginin yanında imajı doğru oluşturarak hedefleri yüksek tutmak ve doğru başlangıçlar yapabilmek çok önemli. Aynı zamanda hırslı, rekabetçi olmak ve bu iki asit yüklü duyguyu dozunda tutarak takım ruhunu bozmamak da işin diğer püf noktasını oluşturuyor.

Suits & Plaza Kültürü

Laissez faire, laissez passer

Suits dizisini izlerken, Adam Smith 1776 yılındaki meşhur sloganını  “Laissez faire, laissez passer” (bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler) burası için söylemiş diye düşünmeden edemiyorsunuz. Özellikle 21. yy çalışma ortamlarının yarattığı rekabet türünün bu diziden eksiği yok fazlası var.

İçerikteki en büyük ironi ise , bir hukuk bürosu içinde yaşanan olaylarda, sistemin ve kanunların savunucularının, kazanç ve güç uğruna süreci nasıl eğip büktükleri tanık olmak. Dizide, gökdelenlerin zirvesinde, gösterişli köşe ofislerindeki, karizmatik, güçlü Harward Hukuk Fakültesi mezunu bu profesyonellere  “Takım Elbiseliler” deniyor. Bu bizdeki “beyaz yakalılar” ya da “plaza çalışanları” tabiriyle aynı şeyi ifade ediyor.

Suits Dizisinin Konusu

Reklamlar

Mekân, Pearson Hardman LLP, New York’un en büyük üç hukuk firmasından birisi. Konumuz ise, profesyonellerin, yönetici ortakların, zengin ve güçlü “sanık ”ların toplantı odaları ve mahkeme salonlarındaki ilişkileri.

Reklamlar

Suits dizisinde karakterlerle davadan davaya, olaydan olaya koştururken kafanıza sürekli çakılan tek düşünce var:

“Zirveye çıkmak zordur, zirveyi korumak daha da zordur!”

Sonu gelmeyen rekabet ortamlarında, kıran kırana mücadeleleri izlerken bir yandan avukatlara hayranlık duyarken, bir yandan da öfkeleniyorsunuz. Bu mesleğin iki ucu keski bir bıçak olduğunun en güzel ifade edildiği yapımlardan biri.

Harvey Specter ve Mike Ross

”Harvey: “Biri kafana silah dayadığında seçeneklerin nelerdir?”

Mike: “Neden bahsediyorsun sen? Söylediklerini yaparsın yoksa seni vururlar.”

Harvey: “Yanlış. Silahı alırsın ya da daha büyük bir silah çekersin. Veya blöflerini görürsün. Veya mümkün olan diğer 146 şeyden birini yaparsın. Eğer kendi kendine düşünemiyorsan belki de bu iş sana göre değildir.””

Hayat Budur, ben buyum !

Alıntı, Harvey Specter ve Mike Ross ikilisinin 8 sezon boyunca süren söz düellolarından ve Harvey ‘in kişiliğini ortaya koyan, Mike’a sürekli söylediği en önemli iki repliğinden biri. Diğeri ise, elleriyle yatay olarak kesme işareti yaparken aşağıda “Hayat budur” ve yukarıda “Ben buyum” dediği hareketi….

Ona göre isteklerini söke söke almak için her yol mubahtır.   Ferrari’sini Satan Bilge’nin ( Julian ) Himalayalara gitmeden önceki hali Harvey Specter olsa gerek.

Olayların çevresinde döndüğü ana hikâyenin karakteri Mike Ross (Patrick J. Adams).

Fotoğrafik hafızası ve yüksek IQ suna rağmen, anne ve babasının trajik ölümü nedeniyle eğitimini yarıda bırakmış. Aynı zamanda, ailesinden kalan tek kişi olan huzurevindeki hasta büyük annesine bakmak zorunda. En büyük hayali Harward Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmak ve avukatlık yapmak. Ancak, bunu gerçekleştirememiş. Avukatlığa ve yasalara olan ilgisi,  zekâsı ve inanılmaz hafızası ile Mike geçimini başka insanların yerine Baro sınavlarına girerek sağlıyor. Mike ve Harvey ‘in ilk karşılaşma sahnelerini tekrar tekrar seyredebilirim.

Dizininin diğer ana karakteri Harvey Specter (Gabriel Macht).

Prensipleri, kararları,  özgüven patlamaları, pahalı kişisel zevkleriyle her zaman şık ve karizmatik.   New York şehrinin ve çalıştığı Pearson Hardman LP’nin en iyi avukatlarından biri. İlk bölümde başkan yardımcılığına terfi ediyor. Şirket kuralları gereği kendisine bir asistan almak zorunda ve seçmeler sırasında hiçbir adayı beğenmiyor. ( İlk bölümdeki bu sahneyi iş görüşmesi ve mülakat öncesi her gencin izlemesi gerek.) Bu sırada Harvey tesadüfen odasına dalan Mike’ın zekâsına, verdiği cevaplara ve hukuk bilgisine hayran kalıyor. Aslında Harvey Mike’ta kendini görüyor. Ancak şirket sadece Harvard mezunlarını işe alıyor. Harvey kapının dışında bekleyen bir avuç standart Harward’lıyı gördükten sonra Mike Ross’u işe almaya karar veriyor ve sezonlar boyunca süren bir gündemi yaratmış oluyor.

Harvey ’in bu “kararı” hem kendinin, hem Mike’ın,  zincirleme olarak da şirketin ve orada çalışan birkaç kişinin hayatını geri dönülemez şekilde değiştirecek olayları başlatıyor.

Louis Litt & Donna Paolsen

Dizide yardımcı karakterleri de dâhil olmak üzere oyunculuk çok başarılı. Özellikle Harvey’e hem hayran hem de onu her yönden kıskanan Louis Litt (Rick Hoffman) ve Harvey ‘in asistanı Donna Paolsen ( Sarah Rafferty) performansları efsane.

İkinci sezondan sonraki bölümlerde ana karakterlerin önüne geçerek diziyi sürükleyici hale getiriyorlar. Birinci sezonda Mike’a destek olan, sonra da sevgilisi ve eşi olan şirketin en iyi asistanı Rachel Zane rolündeki Meghan Markle ise, 19 Mayıs 2018 de Prens Harry ile evlendikten sonra diziye ve oyunculuk kariyerine son veriyor.

GREEN BACK BOGGIE – IMA ROBOT

Müzik

Müziklerden bahsetmeden geçemeyeceğim. Baştan sona tüm müzikler efsane. Gelmiş geçmiş en iyi dizi müziklerindendir. Öyle bir mix var ki tamamıyla zamansız ve evrensel. Benim favorilerimden biri dizinin Tema şarkısı: Greenback Boogie.  

Eğer spotify kullanıyorsanız albümün tamamını favorilerinize ekleyebilirsiniz.

Seyrettiğiniz zaman benim gözden kaçırdığım birçok alıntı bulabilirsiniz. Aklımda kalanları buraya bırakıyorum. Çoğunluğunun Harvey Specter karakterine ait olduğunu anlayacaksınız.

Siz yorumlarla ekleme yapabilirsiniz.

İyi seyirler…

REPLİKLER

“Sekizinci topun arkasında başlarsan, asla öne geçemezsin.”

“İşte aramızdaki fark bu; sen küçük kaybetmek istiyorsun ben ise büyük kazanmak.”

“Ben birileri için yol açmam. Benim için açarlar.”

“Kazananlar özür dilemez.”

“Çok iyi bir avukata ihtiyacın olacak ve o an geldiğinde sakın beni arama”

“Riskler önemlidir. Başarıya ulaşan yolun kilidi budur. Risk alın.”

“Hedeflerinizi planlayın. Ne yapmak istediğinize dair bir fikriniz olsun, ne zaman ve nasıl yapacağınıza odaklanın.”

“Sıkı tutunun ve gerekirse eşekler gibi çalışmaya hazır olun.”

“Başarı ”nın “çalışmak ”tan önce geldiği tek yer sözlüktür.”

“Büyük yerleri hedefleyin, unutmayın İngilizce ‘de “impossible” anlamına gelen imkânsız kelimesi aslında “I am possible” diye açılabilir. Yani, şu hayatta her şey mümkün.”

“Sen az kayıp peşindesin, bense büyük kazancın”

“Biri seni duvara sıkıştırdığı zaman, o lanet duvarı yıkmaya başla.”

DİZİ KÜNYESİ:

Adı: Suits

Tür:        Hukuki drama

Oyuncular: Gabriel Macht, Patrick J. Adams, Rick Hoffman, Meghan Markle, Sarah Rafferty, Gina Torres

Açılış müziği:“Greenback Boogie” by Ima Robot

Besteci: Christopher Tyng

Sezon sayısı:       8 ( 7 sezon Netflix platformunda)

Bölüm sayısı:      84

 

4 cevap

  1. Tarkan K. dedi ki:

    9 sezon 🙂 jessica pearson’un bende öyle düşünmüştümleri de yerinde söylenen repliklerden.

  2. Can dedi ki:

    Izledikce izlettiren serilerden , kesinlikle oneririm.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!