DOCTOR STRANGE – Marvel Sinematik Evreni

booksiay

DOCTOR STRANGE – Marvel Sinematik Evreni

DOCTOR STRANGE – Marvel Sinematik Evreni

DOCTOR STRANGE – Marvel Sinematik Evreni

Düşünceler Gerçekliği Şekillendirir

“ Bu evren, sonsuz sayıdaki evrenlerden bir tanesi sadece.

Sonu olmayan dünyalardan biri.

Bazıları hayırlı ve hayat sürdürülebilir,

 Bazıları ise şer ve açlıkla dolu.

Zamandan bile eski, aç ve beklemekte olan güçlerin bulunduğu karanlık yerler.

Bu çoklu evrenin enginliğinde siz kimsiniz Bay Strange?”

Ancient One/ DR.STRANGE

“-Anne, “Avengers: Endgame” geliyor, mutlaka izlemeliyiz, bayılacaksın! Stan Lee öldüğü için Marvel Sinematik Evreninin bir dönemi kapanıyor. Bu filmde onun son cameosu olacakmış.( Cameo, oyun, film, video oyunu, televizyon gibi gösteri sanatlarında insanlar tarafından çok bilinen birisinin kısa süre ile görülmesine deniyor. Bunu da Can’dan öğrendim)”

“Marvel Sinematik Evreni de nedir Can?”

“Olamaz… Anne baştan mı başlayacağız şimdi!”

Reklamlar

Her şey bu konuşmayla başladı. 2018 yaz tatili Can’ın rehberliğinde Simay’la birlikte Marvel Sinematik Evreninin “Iron Man “ ile başlayan ve “Endgame” ile o dönemde son bulan sinema koleksiyonunu güncelleme ile geçti. Tabi ki, tüm dünya gibi ben de bütün o süper kahramanların hepsini tanıyordum. Filmlerin birçoğunu izlemiştik. Wolky fantastik filmleri tercih etmezdi. Hayranı olduğu için en azından “Thor ”un maceralarını izledi. Avengers: Endgame filmin ilk sahnelerinin de Wolky’de özel bir yeri vardır 😉

Marvel Sinematik Evreni

Marvel’in tüm kahramanlarının hikâyelerinin birbirini tamamladığını oğlumun rehberliğinde fark ettik. O yaz, yirmi iki filmlik Marvel Sinematik Evreni denizden, güneşten, kitaplardan kalan tüm boş zamanlarımızın misafiri oldu. Hepimiz bu büyülü dünyada Stan Lee’nin maceracı zihninin kıvrımlarını keşfettik.

Spider-Man, X-Men, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow, Fantastik Dörtlü, Kara Panter, Daredevil, Doktor Strange, Scarlet Witch ve Ant-Man gibi çok sayıda popüler kurgusal karakter yaratan çizgi roman yazarı, editör ve yapımcı olan, Stan Lee, 12 Kasım 2018 tarihinde 95 yaşında hayatını kaybetti. Bizim gençliğimizde bile tonton amca olan Stan Lee’nin tüm filmlerde yer alan cameo görüntüsü büyük bir geleneğe dönüşmüş durumdaydı. İşte Stan Lee’nin yarattığı bu mutant ve sıradışı karakterlerin süper güçleriyle var olduğu filmlerin, hikâyelerinin geçtiği kurgusal evren de, Marvel Sinematik Evreni…

Marvel Sinematik Evreni’nin kahramanları arasındaki Dr. Strange ise, Simay’la benim favori karakterimiz. Kahramanımızı, Benedict Cumberbatch’in canlandırması bu seçimimizde çok etkili bir faktör.

DR. STRANGE ‘İN HİKAYESİ

Hikâyemizde, bencil ve narsist ama aynı zamanda başarılı bir beyin cerrahı olan Doktor Stephen Strange, korkunç bir trafik kazası geçirir.

Kaza nedeniyle tamamen kullanılamaz hale gelen elleri onun kariyerinin ve en önemli parçasıdır.

Ellerini geri kazanmak için her yola başvurur. Her şeyi  denemesine rağmen ellerini cerrahlığa devam edebilecek hale getiremez. Çaresizce tedavi araştırmaları yaparken Strange, Himalayalar’da bulunan Kamar-Taj adlı bir yeri öğrenir. Burada Kadim Kişi (Ancient One) ve onun öğrencileri ile tanışan Strange mantığın ve bilginin sınırlarını zorladığı bambaşka bir evrene adım atar.

Dr. Strange, bitti dediğiniz her şeye yeniden başlama cesareti verecek.

Umarım siz de bizim kadar keyif alırsınız.

“Nehri zorla dize getiremezsin. Akışına kendini bırakıp, gücünü kendi gücün gibi kullanmak zorundasın.”

REPLİKLER

Reklamlar

“Dünyanın nasıl döndüğünü bildiğini sanıyorsunuz değil mi? Her şeyin bu fiziksel evrenden ibaret olduğunu mu sanıyorsunuz? Gerçek olan nedir? Mantığınızın ötesinde yatan gizemler nelerdir? Var oluşun temelinde ruh ve madde bir araya gelmektedir.”

“Bugüne kadar bütün dünyaya bir anahtar deliğinden baktın bütün hayatını ise o deliği genişletmeye çalışırken geçirdin. Daha çok görmek için daha çok öğrendin. Şimdiyse o deliğin hayal bile edemeyeceğin şekilde genişletebileceğini duyunca, olasılıkları ret mi edeceksin?”

”Hayata anlam veren şey; ölümdür. Günlerinin sayılı olduğunu bilmektir.”

”Her şey mantıklı olmaz. Her şeyin mantıklı olması gerekmez.”

”Hangi yolları seçtiğine dikkat et. Senden daha güçlüler yollarını kaybettiler.”

“Zaman, seni sevdiğimi gösterecek.”

“Nehri zorla dize getiremezsin. Akışına kendini bırakıp, gücünü kendi gücün gibi kullanmak zorundasın.”

“Mantığın seni hayatında bir yere kadar götürdü. Daha ileriye götürmeyecektir. Teslim ol Stephen. Egonu sustur. Ve gücün yükselsin.”

“İnsanlar iyilik ve kötülük olarak düşünüyor. Gerçekte zaman hepimizin gerçek düşmanı. Zaman hepimizi öldürüyor.”

“ Bu evren, sonsuz sayıdaki evrenlerden bir tanesi sadece.
Sonu olmayan dünyalardan biri.
Bazıları hayırlı ve hayat sürdürülebilir,
 Bazıları ise şer ve açlıkla dolu.
Zamandan bile eski, aç ve beklemekte olan güçlerin bulunduğu karanlık yerler.
Bu çoklu evrenin enginliğinde siz kimsiniz Bay Strange?”

FİLM KÜNYESİ

Yönetmen:         Scott Derrickson

Yapımcı:               Kevin Feige

Senarist:              Scott Derrickson, C. Robert Cargill

Uyarlama:           Doktor Strange–Steve Ditko

Oyuncular:         Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Tilda Swinton, Rachel McAdams,

Yayın tarihi:        13 Ekim 2016

Süre:                     115 dakika

 

2 cevap

  1. […] Sherlock, dünyayı sallarken, hem Benedict Cumberbatch, hem de onun başarıyla canlandırdığı 21. Yüzyılın “Sherlock Holmes” karakteriyle […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!