6 UNDERGROUND

booksiay

6 UNDERGROUND

6 UNDERGROUND
Reklamlar

 “Ölünce ne olduğunu bildiğimi söylesem ne derdin?”

One/6 underground

6 Underground, güçlü suçlularla mücadele etmek için kendilerini ölü olarak gösteren 6 kişilik bir grubun hikâyesini anlatıyor. Armageddon ve Transformers serisinin ünlü yönetmeni Michael Bay tarafından çekilince sürekli aksiyon sahnelerinin arasına film sıkıştırılmış gibi hissediyorsunuz. Ancak, arka plandaki konular uluslararası gizli suç örgütleri, terör, darbe ve komplolar üzerine şekillendirilmiş.

Reklamlar

2001 Eylül saldırılarından beri İslamafobi ve Arap düşmanlığı merkezinde şekillenen batı senaryoları, şimdilerde bizi de bu grupların arasına sıkıştırıyor. Son yapımlarında orta doğululara “düşman kimliği” giydiren Hollywood, “Turgistan” gibi seçtiği kurgu ülke isimleriyle bile daha spesifik hedefler koymaya başlamış.

Güncel senaryolarda giderek artan bu detaya dikkatinizi çekmem gerek. Artık sektördeki yeri ve etkisi tartışılmayacak durumda olan Netflix ’in son yapımlarından biri olan Shooter’da da benzer bir durum var.

Reklamlar

Filmin Konusu

One(Ryan Reynolds), yani “1 numara” kendi deyimiyle bir hayalet. 1 numaranın sloganı şu:

 “Ölü olmanın en iyi yanı, ÖZGÜRLÜK”

One

 İsmini ve geçmişini saklıyor. Hem lider, hem yatırımcı, hem sponsor. Yani finanstan plana her şey onun kafasında şekilleniyor. Teknoloji düşkünü biri. “İyiliksever görüntüsü” yaratmaya çalışan bir milyarder. “Turgistan” isimli bir ülkenin başındaki “Sultan” denilen diktatöre darbe yapmak, yerine “liberal demokratik” düşünceli kardeşini geçirmek gibi ulvi bir görev için topladığı ekibin üyelerini tek tek seçiyor. Görevi duygusallıktan çıkarmak ve iletişimi sınırlayıp gizliliği arttırmak adına, belki de biraz daha havalı olsun diye herkesi numaralandırıyor.

Filmin başında, İtalya Floransa’nın dar sokaklarında yirmi dakikalık bir kaçma-kovalama sahnesi var. Yapılan hasarlara içiniz acırken, görüntülerin arkasındaki becerikliliğe şaşırıyorsunuz.

Reklamlar

Ekibibn üyelerini numaralarıyla birlikte tanıtmaya başlıyorlar.

Spoiler olmasın diye yazmıyorum ama ilk şokunuzu bu 20 dakikanın sonunda yaşıyorsunuz. Grubun tüm üyeleri farklı yeteneklere sahip ve kendi alanlarında oldukça başarılılar.

Netflix ’ten, fazla düşünmeden, sırf adrenalin ve güzel müzikler için izleyebileceğiniz bir film diyelim.

Keyifli seyirler…

John Yücedağ

E. Can Yücedağ

FİLMİN KÜNYESİ:

Yöneten: Michael Bay

Tür: Fantastik kurgu, aksiyon, macera

Oyuncular: Ryan Reynolds, Melanie Laurent, Corey Hawkins, Manuel Garcia-Rulfo, Adria Arjona, Payman Maadi, Ben Hardy, Dave Franco

Yayın tarihi: Aralık 2019

Süresi: 128 dakika

Ülke:     ABD

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: