ATİYE – Uyanış

booksiay

ATİYE – Uyanış

Atiye

Atiye

Hepimiz İlahi Planın Parçalarıyız. Hepimiz Birbirimizin Devamıyız. Sen Olup Bitenlere Mani Olamazdın. Ama Olacakları Yaratmak Senin Elinde. Sana Bir Hediye Verildi Atiye. Sen Gerçekten İstediğin Her Şeyi Yapabilirsin?

Aralık 2019’da Netflix platformunda yayınlandığı anda popüler olan ve izlenme rekorları kıran yerli dizi “ Atiye ”den bu replik. Diziyi, çekim mekânlarında çocukluğum geçtiği için ayrı bir merakla, yayına girdiği hafta izledim.( Hatta henüz 6 yaşımdayken ben de Nemrut’ta kaybolmuştum.)

Son 2 yıldır birbirinden bağımsız olan okuduğum tüm kitap ve makalelerde ise, önüme sürekli gelen “Bereketli Hilal” bölgesi, Sümerler, Göbeklitepe, Gaia, Reptilianlar ve Anunakiler konuları da sürece dâhil olunca merakım iyice arttı.  Sonra,  Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı kitabından uyarlandığını öğrenince kitabı da aldım ve bitirdim.

Her Sır Açığa Çıkmak İçin Çağrısını Bekler

Olup bitenleri değiştirme şansımız yok ama daha iyi bir gelecek yaratmak için gereken çaba bizim elimizde. İnsanlık bu düşünceyi tam anlamıyla kavrayabilmiş olsaydı önce duygu düşüncelerimiz, sonra davranışlarımız gelişirdi ve dünya daha iyi bir yer olurdu.  

Savaş çığlıklarının sınırlarımızı zorladığı bu günlerde bu öğretiyi anlamaya ve anlatmaya daha çok ihtiyacımız var. Gelecek kaygısı sadece ülkesel değil küresel bir depresyon sebebine dönüşüyor…

Reklamlar

Atiye ’nin uzay/zaman paradoksu kavramlarına gömülmüş ve insanlık tarihi kadar eski ezoterik öğretileri kullanarak, günümüze uyarlanmış uyanış öyküsü, bu nedenle herkesin çok ilgisini çekti.

Dizi Şengül Boybaş’ın Dünyanın uyanışı adlı kitabından uyarlanmış.Her iki eser de özetle, hayatının sıradanlığında genç ve güzel bir kadının sıradışı sürükleyici ve mistik hikâyesini konu alıyor.

https://www.booksiay.com/dunyanin-uyanisi-dusmekten-beterdi-dusunmek/ilknur-akpinar-yucedag/

Arapça kökenli bir isim olan “Atiye” 3 farklı anlama geliyor:1. İhsan, lütuf, bağışlama.2. Armağan.3. Gelecek, istikbal.

Dizi diğer ülkelerde Netflix platformunda The Gift olarak yayınlanıyor.

Kelimenin tüm anlamlarını içinde barındıran bir senaryo var: Kahramanımız önce kendini ve diğerlerini affetmeyi öğreniyor, sonra özüne yolculuğunu tamamladığında özel bir yeteneğe sahip olduğunu anlıyor ve bu yeteneğini kullanarak geleceği şekillendiriyor. Dizideki tüm olayları bu üç tema ekseninde değerlendirebiliriz.

Birinci sezonun giriş sahnesini birkaç kez izledim.

Çünkü buradaki mezarlık ve yaralı şekilde ormanda koşan Atiye, bana göre diğer sezonların hikâyelerini barındırıyor. Birinci sezondan bağımsız bir son ve başlangıç. Ancak gizemli atmosfer izleyiciyi buradan içine çekmeye başlıyor. Küçük bir erkek çocuk ile biten sahnede ise çocuğun elini tutan adamın yüzü görünmüyor. Cenazedeki karakterleri tek tek gördüğünüzde kim olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunların hepsi sonraki sezonlarda açıklığa kavuşacak gibi görünüyor. Bu nedenle bu sahneyi tanımlayalım istedim.

Atiye Kim?

Ana karakterimiz ve diziye de ismini veren Atiye, çocukluğundan beri zihninde yankılanan soyut sembolün çizimleriyle sergi hazırlığında olan bir ressam. Ancak, gördüğü sanrılar ve Göbeklitepe arkeoloji kazılarında bulunan bir sembolle hayatı hızla yön değiştiriyor. Atiye Göbeklitepe, Adıyaman, İstanbul yollarında sırlarının peşinde koşturmaya başlıyor. Siz de ezoterik olguların yanı sıra arkeoloji, sembolizm, astronomi, teoloji, mitoloji gibi disiplinler arasında geziniyorsunuz. Bu arada düalist felsefenin tüm ünlü ikilemleri arasında dalgalanıyorsunuz: Gerçek & düş, geçmiş & gelecek, iyi & kötü, uzay & zaman, keşif & dönüşüm…

Anneannesi Zühre, Üvey kız kardeşi Cansu, Nişanlısı Ozan ve Göbeklitepe kazısında sembolü bulan arkeolog Erhan, bir de Ozan’ın gizemli babası Serdar diziyi şekillendiren diğer karakterler.

Birinci sezonda Atiye’nin uyanışına ve kendini keşfine tanık oluyoruz.

Ancak ilk sezonun başarısı ikinci sezonda biraz gölgelenmiş. Maalesef dizilerdeki temel sorun bu. Oyunculuk önemli, ancak hikâyenin akışını şekillendiren, etkileyici kılan yapım, yönetim ve tasarım ekibidir. Umarım Üçüncü sezonda daha iyi iş çıkarırlar.

Eğer yukarıda saydığım konular, disiplinler ve bilim dallarıyla biraz ilgiliyseniz, dizi boyunca karakterler ve olaylara yüklenen metaforları ve kodlamaları daha net göreceksiniz.

REPLİKLER

Reklamlar

“Belli ki hayatını altüst etmek istemiyorsun. ‘Nereden biliyorsun hayatının altının üstünden daha iyi olacağını?’ demiş Şems-i Tebrizi”

“Mutluluk kadar insanı tanımlayan tek bir duygu daha varsa o da acıdır.”

“İnsan bazen bildikleriyle değil, bilmedikleriyle mutlu olur.”

“Arkeolojinin amacı yani gerçek arkeolojinin amacı geleceği anlamaya çalışmaktır. Geçmişteki bulguların üzerine koyarak bugünü yorumlarız”

“Ama yok! Kullanma o kelimeyi. Amadan sonra söylediğin her şey anlamsız kalır.”

“Ben seni tanımaya mecburmuşum.

– “Ben de seni sevmeye mecburmuşum.”

“Toprağın sesini duyuyor musun? Toprağın kendi hafızası vardır. Kendine has bir dili vardır. Eğer sen o dili konuşursan, sana anlatacak çok şeyi vardır.”

“‘Sonsuzluk, sonsuz zamana sahip olmak değildir. Sonsuz aydınlığı yaşamak istiyorsan geçmiş ve geleceği aklından çıkar, şimdide kal.’ demiş Şems-i Tebrizi.”

ATİYE

DİZİ KÜNYESİ:

Format: Dijital

Tür: Fantastik, Aksiyon

Uyarlama: Dünyanın Uyanışı–Şengül Boybaş

Senarist: Jason George, Nuran Evren Şit, Fatih Ünal

Yönetmen: Ozan Açıktan, Gönenç Uyanık, Ali Taner Baltacı

Oyuncular: Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun

Yönetici yapımcı: Onur Güvenatam (OGM)

Yapım şirketi: Netflix, OG Medya

Yayın tarihi: 1 Sezon 27 Aralık 2019

         2. Sezon 10 Eylül 2020

 

3 cevap

  1. […] ATİYE- Her Sır Açığa Çıkmak İçin Çağrısını Bekler […]

  2. Duygu cingöz kocaman dedi ki:

    Atiye , Dark’ın Türk versiyonu gibi geldi bana.. ama daha anlaşılır olanı tabiki.. çünkü Dark sizin zekanızla oynuyor, . Her bölümde bir öncekini sorguluyorsunuz.. Eğer Dark izlemediyseniz Atiye’den çok etkilenir ve beğenirsiniz..

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!