VİKİNGLER – Ragnar Efsanesi

booksiay

VİKİNGLER – Ragnar Efsanesi

Vikingler Ragnar Efsanesi

VİKİNGLER Ragnar Efsanesi

“GÜÇ SADECE ONU YERDEN ALMAK İÇİN EĞİLMEYE RAZI OLANLARA VERİLİR.”

Ragnar Lothbrok

 

VİKİNGLER & Ragnar Efsanesi

M.S. 793… Doğu Baltık Bölgesi… Havada fırtınanın karanlığı vardı. Heybetli ve yaşlı bir ağacın gölgesinde duran genç bir adam vardı. Ensesinin üzerinde toplanıp örülmüş uzun sarı saçları ve biçimli yüzü kan içinde bir adam… Mavi gözleri çakmak çakmak savaş alanına bakıyordu. Etrafında ölüm çığlıkları, çeliğin birbirine çarparken çıkardığı kılıç, balta sesleri ve savaşçı naraları birbirine karışmış. Patlayan fırtına,  çakan şimşekler ve bir karga sürüsünün, kulakları sağır eden sessizliğinde… Odin, inandığı en büyük tanrı, ölü ruhları tek tek topluyor. Onların destanları kargaların çığlıklarında ve gölün alevinde yükseliyor.

Ragnar’ın ve Vikinglerin, yarattıkları hikayeler, bizleri sezonlar boyunca sürecek bir yolculuğa çıkarıyor.

Ragnar Efsanesi

“Vikings”  en bilindik İskandinav kahramanı Ragnar Lothbrok ve İskandinav mitolojisi destanlarından esinlenmiştir. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst yapmıştır.

VİKİNGLER & Ragnar Efsanesi

Ragnar’ın, bir çiftçiden krala dönüşürken denizler aşan fatihe, kendi tarihinde ilkleri yazan bir kahramana ve destansı bir karaktere ulaşmasını izliyoruz.  

Reklamlar

Vikingleri, sıradan bir savaş dizisi olarak görmeyin. Her sahnesini etkileneceğiniz bu ortaçağ anlatısını izlerken, Çinli filozof Sun-Tzi’nun “Savaş Sanatı” adlı eserini okuyor gibi olacaksınız.

Vikingler bize, taht oyunları, güç savaşları, ilişkiler üzerine de bakış açıları veriyor. Çağın toplumsal ve politik yapısını irdeliyor. İnanç, dostluk, kardeşlik, aile ilişkileri gibi bireysel yaşamı da mercek altına alıyor.

Dizinin, efsane açılış müziğini dinlemek için introyu atlamayacaksınız ve kulaklarınızın pasını alacak. Şarkının adı : “If I Had a Heart” – (Fever Ray).

İlk cümlemizdeki “GÜÇ” adına yapılan savaşlar, dökülen kanlar, dönen entrikalar adına ölmenin bin bir türünü seyrederken, Ragnar’ın ölümsüzlüğü için ödediği bedellere de tanıklık ediyorsunuz. Beni en çok etkileyen ise, bu ilkel kavimdeki kadın erkek eşitliği. Ragnar’ın ilk eşi Lagertha ile ilişkilerindeki denge hayranlık uyandırıyor.

Eğer sizi “kan tutmuyorsa” başından kalkmadan bir solukta izlemek isteyeceksiniz.

VİKİNGLER & Ragnar Efsanesi

DİZİ KÜNYESİ:

Tür: Tarihsel drama

Oyuncular: Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Gustaf Skarsgård, Donal Logue, Jonathan Rhys Meyers

Besteci: Trevor Morris

Sezon sayısı:       6

Bölüm sayısı:      79

vikingler ragnar efsanesi

 

3 cevap

  1. […] Vikinglere, Samuraylardan, Tapınak Şövalyelerine, ikinci dünya savaşından günümüze kadar insanlık […]

  2. […] Wednesday (Çarşamba) günü İskandinav mitolojisinde Odin’in günü olarak anılan Woden’s Day den gelmektedir. Wednesday rolündeki Odin karakterinde, […]

  3. […] büyüklüğü ve simsiyah olması ile dikkat çeken bir kuş türüdür. İskandinav mitolojisinde Vikinglerin tanrısı Odin’i bilgelik, şifa, ölüm, kraliyet, darağacı, bilgi, savaş, zafer, […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!