VİKİNGLER & Ragnar Efsanesi

“GÜÇ SADECE ONU YERDEN ALMAK İÇİN EĞİLMEYE RAZI OLANLARA VERİLİR.”

 Ragnar Lodbrok

M.S. 793… Doğu Baltık Bölgesi… Havadaki fırtınanın karanlığında heybetli ve yaşlı bir ağacın gölgesinde duran mavi gözleri çakmak çakmak, kazıtılmış ensesinin üzerinde toplanıp örülmüş sarı saçları ve biçimli yüzü kan içinde bir adam… Etrafında ölüm çığlıkları, çeliğin birbirine çarparken çıkardığı kılıç, balta sesleri ve savaşçı naraları birbirine karışmış. Patlayan fırtına,  çakan şimşekler ve bir karga sürüsünün, kulakları sağır eden sessizliğinde… Odin, inandığı en büyük tanrı, ölü ruhları tek tek topluyor… Valhala’ya gitmek için savaşan güçlü adamlar ve kadınların destanı kargaların çığlıklarında ve gölün alevinde yükseliyor. İşte bu tarihi karakterin asırlar önce yarattığı savaşların hikayeleri, sezonlar boyunca sürecek yolculuğuna böyle başlıyor.

“Vikings”  en bilindik İskandinav kahramanı Ragnar Lodbrok ve İskandinav mitolojisi destanlarından esinlenmiştir. Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst yapmıştır.

Vikings

Dizi boyunca bir çiftçiden önce krala, sonra denizler aşan fatihe, kendi tarihinde ilkleri yazan bir kahramana ve destansı bir karaktere dönüşen Ragnar’ın öyküsünü izliyoruz.  Ancak, dizi sıradan bir savaş dizisi ya da ortaçağ anlatıcısı değil. Çinli filozof Sun-Tzu’nun günümüzden 2.500 yıl önce yazdığı “Savaş Sanatı” adlı eserini okuyor gibi izliyorsunuz. Aynı zamanda taht oyunları, güç savaşları, ilişkiler üzerine derin bakış açıları sunuyor. Dönemin bireysel, toplumsal ve politik yapısını da irdelerken  inanç, dostluk, kardeşlik, aile ilişkileri de mercek altına alınıyor.

Sizi hem sulara hem de diziye gömen açılış müziği “If I Had a Heart” – (Fever Ray), Marvel’in Iron Fist dizisinin ve Another Life filminin müziklerinin de bestecisi Trevor Morris tarafından yapılmış.

RAGNAR & LAGERTHA

İlk cümlemizdeki “GÜÇ” adına yapılan savaşlar, dökülen kanlar, dönen entrikalar adına ölmenin bin bir türünü seyrederken, Ragnar’ın ölümsüzlüğü için ödediği bedellere de tanıklık ediyorsunuz. Beni en çok etkileyen ise, bu ilkel kavimdeki kadın erkek eşitliği. Ragnar ile hem karısı hem de savaşçılarından bir olan Lagertha’nın, ilişkilerindeki denge hayranlık uyandırıcı. Modern toplumlarda bile eşine az rastlanır bir özgürlük anlayışında yol alıyor.

Eğer sizi “kan tutmuyorsa” başından kalkmadan bir solukta izlemek isteyeceksiniz.

Ama siz yine de soluklanarak izleyin 😊

DİZİ KÜNYESİ:

Tür: Tarihsel drama

Oyuncular: Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Nathan O’Toole, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Gustaf Skarsgård, Donal Logue, Jonathan Rhys Meyers

Besteci: Trevor Morris

Sezon sayısı:       6

Bölüm sayısı:      79

Morgan O’Sullivan

Buradan sonrasını okumak zorunda değilsiniz. Şııışşşttt bu özel biri için, özel bir güne dipnot😉 Bundan 34 yıl önce gönlümü fetheden adamın doğduğu gün…

Hey ; Doğum günü çocuğu😊

“ Ufff bu ne Wolky, baltayla adam doğruyorlar, kan gövdeyi götürüyor. Biliyorsun sevmiyorum ben bu karanlık yapımları. Korku filmi izlerim daha iyi…”

“Hayatım bak bu ilk sahneyi atlat, hak vereceksin bana! Tarihi bir dizi, History kanalında yayınlanıyor, aslında tam senlik biraz sabret”

İlk bölümü seyretmeyi başardıktan sonra: “Wolky bu Ragnar sana benziyormuş, kaç bölüm var? “

Sezon biter ve: “ Wolky bunun devamı ne zaman?”

Wolky; işte bu senin için 🙂

HAPPY BIRTHDAY WOLKY