FERRARI ‘SİNİ SATAN BİLGE – Robin Sharma

booksiay

FERRARI ‘SİNİ SATAN BİLGE – Robin Sharma

Ferrari 'sini Satan Bilge

Ferrari ‘sini Satan Bilge / Robin Sharma

“Ben göründüğümden daha fazlasıyım, dünyanın tüm gücü ve kuvveti benim içimde””

Kelimeler güçlüdür ve sözcüklerin etkisi büyüktür diyor Robin Sharma. Yıllar önce bu kitaptan öğrendiğim yukarıdaki “Mantra”yı günde en az otuz defa tekrarlarım.

Mantra

Sharma, kitapta mantrayı şöyle tarif ediyor:“Mantra pozitif bir etki yaratmak amacıyla birbirine eklenmiş kelimelerin oluşturduğu bir dizeden başka bir şey değil. Sanskritçede ‘man’ zihin ve ‘tra’ özgürleştirici anlamına gelir. Dolayısıyla “Mantra” zihni özgürleştirmek için kullanılan bir cümledir.”

Julian Mantle & John

Ferrari ’sini Satan Bilge, aslında bir kişisel gelişim kitabı. Ancak, konular Julian Mantle ve yakın arkadaşı John arasındaki konuşmalar şeklinde yazılmış. Hikâyede, yakışıklı, karizmatik ve büyük bir firmada çalışan, konusunda uzman çok başarılı bir avukat olan Julian, herkesin imrendiği bu kariyeri bırakarak, evini ve kırmızı Ferrari’sini sattıktan sonra Himalayalara bir yolculuk yapıyor.

Uzun zaman sonra geri döndüğünde arkadaşı John’a yaşadığı manevi deneyimlerini anlatıyor. Ferrari, Julian ’ın eski hayatının bir metaforu ve sohbetlerinin sonunda kitaba konu olan kişisel ve ruhsal gelişim yolculuğunun nedenini şu cümleyle anlatıyor:

“Evin ne kadar büyük, araban ne kadar gösterişli olursa olsun,

yaşamının sonunda

yanında götüreceğin sadece vicdanındır.”

Reklamlar

Ferrari ‘sini Satan Bilge hakkında yorum yaparsam böylesine konsantre bir manifestoya haksızlık etmiş olurum. Basıldığı günden beri, dört farklı zaman diliminde okuduğum kitabın, bendeki etkisi hiç azalmadı.

Her bir sayfasında altı çizilecek birçok cümle ve paragrafın yanı sıra, araştırma konusu da bulabileceğiniz, bu ilham veren kitabın “içindekiler” bölümünü de başlıklar halinde buraya bırakıyorum:
 • Uyanış Çağrısı
 • Gizemli Ziyaretçi
 • Julian Mantle ’ın Mucizevi Dönüşümü
 • Sivana Bilgeleri İle Büyülü Bir Karşılaşma
 • Bilgelerin Spritüel Öğrencisi
 • Kişisel Değişimin Bilgeliği
 • En Harikulade Bahçe
 • İç Ateşinizi Yakmak
 • Kendine Liderlik Etme Kadim Sanatı
 • Disiplinin Gücü
 • En Değerli Varlığınız
 • Yaşamın En Üstün Amacı
 • Yaşam Boyu Mutluluğun Ebedi Sırrı

Her kitaplıkta olması gereken ve herkesin okumasını tavsiye edeceğim bir kişisel gelişim öyküsü.

Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

Beni etkileyen ve hayatımda uygulamaya çalıştığım cümleleri buraya bırakıyorum:

ALINTILAR

Reklamlar

“Hiçbir deneyim kalıcı olarak acı ve keyif verici değildir.”

“Yaşam benim için küçük bir mum değil. O elimde tuttuğum muhteşem bir meşale gibi ve onu gelecek nesillere geçirmeden önce olabildiğince çok ışık saçmasını istiyorum.”

 George Bernard Show

“Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin

Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin,

Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin,

Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.”

“Görüşünüz yalnızca kalpten bakabildiğinizde berraklaşır. Dışarı bakanlar düş kurar, içe bakanlar uyanış yaşar” Carl Jung

“ Objektif gerçeklik veya “gerçek dünya” diye bir şey yok. Hiçbir şey mutlak değil. En büyük düşmanının yüzü en iyi arkadaşının yüzü olabilir. Birine trajedi olarak görünen bir hadise bir başkasına sınırsız olanaklar sunabilir. Hep neşeli ve iyimser olan insanları sürekli bedbaht olanlardan ayıran şey, yaşam koşullarının nasıl yorumlandığı ve değerlendirildiğidir.”

“ Büyük bir amaçtan, sıradışı bir fikirden etkilendiğinizde tüm düşünceleriniz zincirlerini koparır; zihniniz sınırlarını aşar, bilinciniz her yönde genişler ve kendinizi yeni, mükemmel ve şaşırtıcı bir dünyada bulursunuz. Uyanan güçler, yetenekler ve beceriler canlanır ve her zaman hayal ettiğinizden daha iyi biri olduğunuzu keşfedersiniz.”

“Önce yaşamının amacını bilmeli ve sonra da bu vizyonu tutarlı eylemlerinle gerçeğe dönüştürmelisin. Biz bilgeler buna DHARMA deriz”

“Git bir defter al; spiralli ucuz bir defter işini görür. Buna “Hayaller Defteri” adını ver ve ona tüm isteklerini, amaçlarını ve hayallerini yaz. Kendini ve ne olduğunu anlamaya başla”

“Biz toplumumuzda tutkuyu kaybettik. Yapmayı sevdiğimiz şeyleri yapmıyoruz. Bir takım şeyleri yapmamızın nedeni onları yapmak zorunda olduğumuzu düşünmemiz. Bu mutsuzluğun formülüdür. Ben romantik tutkudan söz etmiyorum ki o da başarılı ve ilham dolu varoluşun başka bir yapıtaşıdır.  Benim bahsettiğim şey yaşama tutkusu. Her sabah kalkmanın mutluluğunu tam bir enerji ve coşku ile hisset. Yaptığın her şeye tutkunun ateşini üfle.”

KAİZEN… bu Japonca sözcük, sürekli ve bitmeyen iyileşme anlamına gelmektedir. Bu yükselen ve tam aydınlanmış bir varoluş yaşayan erkek ve kadınların alametifarikasıdır.”

“Kendinin efendisi olmayan hiç kimse özgür değildir.”

“Yaşamdaki sınırlar yalnızca senin belirlediklerindir. Kendi güven çemberinden çıkmaya ve bilinmeyeni keşfetmeye cesaret ettiğinde gerçek insani potansiyelini açığa çıkarmaya başlayacaksın.”

“Korku kendi yarattığın zihinsel bir canavardan, bilincin olumsuz yönde akışından başka bir şey değildir.”

“Hiçbir deneyim kalıcı olarak acı ve keyif verici değildir.”

“Sorun çoğu insanın sadece hayatta kalmaya yetecek kadar düşünmesidir. Benim sözünü ettiğim, gelişme sağlayacak kadar düşünmek.”

“Hatalar yaşamın bir parçasıdır… mutluluk doğru kararlarla, doğru kararlar deneyimle ve deneyim yanlış kararlarla gelir.”

“Gülmek ruhun ilacıdır”

“Mutlu olduğumuz için gülmeyiz. Güldüğümüz için mutluyuzdur/ William James”

“Kendi imgen senin gelecekte yapacaklarının kehanetini içinde taşır.”

“Başarısızlık deneme cesaretinden yoksun olmaktır, ne eksik ne fazla. Çoğu insanla hayalleri arasında duran tek engel başarısızlık korkusudur.”

“Bu dünya üzerindeki her varlığın, bu dünya üzerindeki her nesnenin bir ruhu vardır. Tüm ruhlar tek bir ruha akar; bu EVRENİN RUHU ’dur.”

“Geçmişin köprünün altından akan sular gibi geçip gittiğini ve geleceğin ise hayal gücünün ufkundaki uzak bir güneş olduğunu biliyordu. En önemli an, şu ”An”dır.”

“ Hatırlanması gereken anahtar nokta, mutluluk bir hedef değil, yolculuktur.”

“ Yaşam her zaman senin ondan istediklerini vermez; her zaman ihtiyacın olan şeyleri verir, bunu unutma.”

“Bu gezegendeki her şey bir dünya harikasıdır. Her birimiz şu ya da bu şekilde birer kahramanız. Hepimiz olağanüstü başarı mutluluk ve kalıcı sonuçlara ulaşma potansiyeline sahibiz. Tüm yapılması gereken, düşlerimizin yolunda küçük adımlarla ilerlemektir.”

KİTAP KÜNYESİ

Kitap: FERRARİSİ’Nİ SATAN BİLGE

Orjinal isim: The Monk Who Sold His Ferrari

Yazar: Robin Sharma

Çeviri: Osman Özkan

Tür: Kişisel gelişim

İlk Baskı: 1999

Sayfa Sayısı: 199

Yayınevi: GOA

 

3 cevap

 1. […] BEŞİNCİ ANLŞAMA- Bir Toltek Bilgelik […]

 2. […] yaşamında hala bir şeylerin eksik olduğunu fark etmiş. Bu boşluğu doldurmaya çalışırken, “Ferrari’sini Satan Bilge” gibi her şeyi bırakmış. 1979’da manevi öğretileri ve kişisel farkındalık ilkelerini […]

 3. SUITS- Dizi dedi ki:

  […] FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!