BEŞİNCİ ANLAŞMA- Bir Toltek Bilgelik Kitabı

booksiay

BEŞİNCİ ANLAŞMA- Bir Toltek Bilgelik Kitabı

BEŞİNCİ ANLAŞMA - TOLTEK BİLGELİĞİ

BEŞİNCİ ANLAŞMA- Bir Toltek Bilgelik Kitabı

“Siz bir mesaj vermek üzere programlandınız ve en büyük sanat, bu mesajı yaratmaktır. Nedir bu mesaj?”

Beşinci Anlaşma /

Don Miguel Ruiz

Sorunun cevabına Don Miguel Ruiz “Beşinci Anlaşma kitabında; “Mesaj, hayatınızdır” diyor. Oldukça basit ancak, çok çarpıcı bir cevap. İşte bir tavuk-yumurta denklemi daha. Mesajın peşinden koşanlar mıyız, yoksa mesaj mıyız? Demek ki, kişisel ve ruhsal gelişimde “oroborus” her yerde…Okuduğum tüm kişisel gelişim kitaplarında hemen hemen aynı düşünce tekrarlanıyor: Nosce te ipsum./ Kendini bil. Hayatın amacını bu cümleye gizliyorlar ve bizleri kendimizi bilme için kendimizi bulma yolculuğuna çıkarıyorlar.

Yazar, “Dört Anlaşma”’dan sonra yazdığı bu kitabı, oğlu Don Jose Ruiz ile birlikte kaleme almış. Bu kitapta,  okurlara tek ses, tek yürek olarak sesleniyorlar. Her iki kitap da hayatımın çok özel bir döneminde karşıma çıktı. Her ikisi de, yaşam yolculuğumdaki kilometre taşlarımdan oldular. Okuduğunuzda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Daha sonra yazacağım “Dört Anlaşma “ serinin ilk kitabı. Toltek bilgeliğinin ilkeleri ve temel kavramları bu kitabın konusu. Arkasından gelen “Beşinci Anlaşma” kitabında ise sembolizm incelenmiş, tüm anlaşmalarımızın içeriğindeki kavramlar ve anlamlara açıklık getirilmiş. Özellikle “Her Zihin Bir Âlemdir” ve Hakikat mi, Kurgu mu?” bölümlerinin sizi çok etkileyeceğini tahmin ediyorum. Hangi yaşta olursanız olun, sinema salonlarında şaşıracaksınız!

Burada önce “Beşinci Anlaşma”yı yazmamın sebebi, “Corona Virüs” karantilarının konuşulduğu, her gün yeni bir krizin kapımızı çaldığı “Gezegen evimizde” bireysel çabaya dikkat çekme istediğimden kaynaklanıyor. Bu nedenle alıntı notlarıma öncelikle kitabın son bölümündeki “Son Söz” ile başlıyorum. Her sayfasında altı çizili birçok cümle bıraktığım kitabın seçilmiş olanlarını da altına ekliyorum.

Umarım bu çağrılar bir işe yarar ve sahip olduğumuz yegâne “EVİMİZ ”deki cennetimizi yeniden yaratma gücümüzü gösterebiliriz.

Reklamlar

Her kitaplıkta mutlaka olması gerekenlerden… Okuyun ve okutun…

Sevgiler

İlknur Akpınar Yücedağ

“SON SÖZ

Dünyayı Değiştirmekte Bana Yardım Edin

Benim bütün hikâyelerime inanmanızı beklemiyorum ama eğer içinizde bir titreşim başlatıyorlarsa, sözlerin arkasındaki hakikati görebiliyorsanız, gelin bir anlaşma daha yapalım: Dünyayı değiştirmekte bana yardım edin.

Elbette burada ilk soru şudur: Dünyayı nasıl değiştireceksiniz? Cevabı kolay. Kendi dünyanızı değiştirerek. Ben sizden dünyayı değiştirmek için yardım istediğimde, dünya adlı gezegenden söz etmiyorum. Kafanızda var olan sanal dünyaya atıfta bulunuyorum.

Değişim sizinle başlar.

BEŞİNCİ ANLAŞMA- Bir Toltek Bilgelik Kitabı

ALINTILAR

 “Toltek, Nahuatl dilinde sanatçı anlamına gelen bir kelimedir.

” Toltek bilgeliği, dünyadaki tüm kutsal ezoterik gelenekler gibi, aynı hakikat birliği özünden yükselir.“

“Bir Toltek ruhun sanatçısıdır.”

“Hakikat nesneldir, ona bilim deriz. Bizim hakikati yorumlamamız ise özneldir; ona da sanat deriz. Bilim ile sanat; hakikat ve bizim hakikati yorumlamamızdır.”

“Biz hepimiz, tüm insanlar, sanatçıyız. Her sembol her kelime küçük bir sanat eseridir.”

“Güneş mükemmel, yıldızlar, gezegenler mükemmel “

” iş insanlığa gelince “Hiç kimse mükemmel değildir.”

“Gerçek o ki yaratılışta insanlar dahil her şey mükemmeldir”

“Bizler yaratmak yerine, yeniden yaratmaktayız. Peki, yeniden yarattıklarımız nedir? Algıladıklarımızdır.”

“İnandığımız ne olursa olsun, gerçek olanı değiştirmemiz mümkün değildir.”

“Birisinin gelip sizi kurtarmasını bekliyorsanız, o kurtarıcı kendiniz olacaksınız.”

“Bir ağaç yalnızca bir ağaç, güneş yalnızca güneş, toprak yalnızca topraktır; eğer hepimiz anlaşırsak.

” Her birimiz dünyayı kendi kafamızda yaratır, sonra da o dünyada yaşarız.”

“Kendinizi bildiğiniz her şeye göre yargılayıp yorumlarsınız. İyi insan, kötü insan, suçlu, deli, güçlü, zayıf, güzel, çirkin böyle olunur. Ne olduğunuza inanırsanız, o olmuşsunuzdur. O halde, ilk soru: ” Ne olduğunuza inanıyorsunuz?”

“Şimdi, insanlar arasında neden bunca uyuşmazlık olduğunu anlamak daha kolay. Dünya kendi düşünü gören, başkalarının kendi âlemlerinde kendi hayalleriyle yaşadığının farkında olmayan milyarlarca insanla dolu”

“Eski Mısır’da “Öldüğünde yüreğin bir tüyden daha hafifse cennete hoş geldin. Eğer yüreğin tüyden ağırsa cennete gitmezsin.” denirmiş.”

“Savaşı insanlar yaratıyor, bizde gençlerimizi o savaşlarda kurban edilmeye gönderiyoruz. Çoğu zaman ne için savaştıklarından haberleri bile yok.”

“Bağışlama duygusal bedenimizi duygusal zehirden arındırmanın yegane yoludur.”

“Gerçek bizi sahiciliğimize, samimiyete, mutluluğa götürür.”

“Yalanlar, hayatımızdaki kısıtlamalara, acı ve dramlara götürür. Kim gerçeğe inanıyorsa, cennette yaşar. Kim yalanlara inanırsa, er geç cehennemde yaşayacaktır. Cennet ya da cehenneme gitmek için ölmeyi beklememize gerek yok.”

KİTAP KÜNYESİ:

Reklamlar

Adı:       BEŞİNCİ ANLŞAMA- Bir Toltek Bilgelik Kitabı

Yazar: Don Miguel Ruiz

Kitabın türü: Edebiyat, İnsan ve Toplum, Kişisel Gelişim

Sayfa sayısı:  184

Baskı tarihi: 2010

Yayınevi: Kuraldışı

 

Bir cevap

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!