ZAMAN ARGONOTLARI

booksiay

ZAMAN ARGONOTLARI

zaman argonotları

Zaman Argonotları, H.G.Wells ’in 1888’de yazdığı ve en ünlü eseri Zaman Makinesi’nin taslağı sayılan makalelerden oluşan bir kitap. Bir anlatıcının aracılığıyla anlatılan dört öyküden oluşuyor:

  • Dr. Nebogipfel’in Llyddwdd’deki Geçici İkametinin Hikâyesi
  • Ezoterik Bir Öykü Nasıl Mümkün Hale Geldi?
  • Anakronik Adam
  • Zaman Argosu

Dr.Moses Nebogipfel, Galli kasabasında bulunan bakımsız ve gizemli bir evde oturuyor. Evin sahiplerinin ölümü de gizemli. Evin hikâyesiyle başlayan öyküler, kaybolan Rahip Elijah Ulysses’in bulunduğunda anlattıklarıyla devam ediyor. Kaybolmasıyla birlikte başlayan ve farklı zamanlarda geçen bir dizi önemli olayı anlatıyor.

H. G. Wells, ilk önce Zaman Argonotları kitabını yayınlamış ve Yedi yıl sonra ünlü eseri Zaman Makinesi’ kitabını yazmıştır. Bir “Zaman döngüsü ”nün yaratıldığı bu gizemli ev ve olaylarla sizi zamanda yolculuğun ilk evresine hazırlıyor. Wells, Zaman Makinesi deyimini ilk kez bu eserlerde kullanmış.

Argonotlar” kelime anlamı itibarıyla “Argo denizcileri” anlamına geliyor. Yunan mitolojisinde Truva Savaşı’ndan önceki yıllarda yaşamış kahraman bir grup bu adı taşıyor. Karadeniz’in doğu kıyılarında, bugünkü Gürcistan’ın batısında kurulmuş Antik Çağ krallığı olan Colchis’e gidişini konu alan bir mitte yer alırlar. Mitte yer alan Argonotların amacı Jason’ın Altın Post’u bulmak. Kahramanlara ismini veren Argo gemisinin adını, onu inşa eden ustası Argus’tan almış.

Bir H.G.Wells klasiği olan eseri açtığı pencereyi ve çirkin ördek yavrusunu kaçırmayın.

Reklamlar

Storytel ’de yürüyüş saatinizde bile kolayca dinleyebileceğiniz bir klasik.

ALINTILAR

“Yağmur ve rüzgâr boş odalara serbestçe girebiliyor ve yaşlı zaman onlara yardım ve yataklık ederken yıkıcı amaçlarına kolayca ulaşıyorlardı.”

“Rahip soruyu yanıtlamak yerine çok garip bir soru sordu: “19. Yüzyılda mısınız?”

“ 9 Ağustos 1887”

“ O öykü eğer iyice anlarsanız bu makinenin nasıl olup da ölümlü bir beyinde düşünce olarak doğduğunu anlamak için hakkımda bilmeniz gereken hemen hemen her şeyi size söyleyecektir.”

“O öykünün benim için olduğunu biliyordum.

“o andan itibaren kendi türümle bir araya gelmeyi düşledim.”

“Kendi zamanının dışında doğmuş bir adam. ”

“Kesintisiz yalnızlık insanın en acı verici derdi.”

“Bir anakronik adam olduğumu biliyordum. Benim Çağım daha gelmemişti.”

“Madde şekil ve hayatın gizli şeyleri arasında aralıksız sıkı çalışma ve en derin düşüncelerle dolu otuz yıl ve sonunda işte o. Zaman Argosu. Zamanda yelken açan gemi.”

“İnsanlar bir zamanlar sadece yatay olarak ve sadece doğdukları ülkede hareket edebiliyorlardı. Onların üzerinde gezinen bulutlar, erişilmez şeyler, dağ zirvelerinde yaşayan o korkunç tanrıların gizemli arabaları.”

“Pratik açıdan konuşacak olursak o zamanlarda insanlar sadece iki boyutta hareket etmeye mahkûmlardı.  Orada bile onları kuşatan okyanus ve kuzeyden duydukları korku onları oldukları yerde çiviledi.”

“ İki boyutlu sınırlarını yıktı ve üçüncü boyutu fethetti.”

“Bir dağın zirvesinde duruyoruz ve çağların düzlükleri altımızda uzanıyor.”

“Durduğumda kendimi eski haliyle bu odada buldum. Yaşlı bir adam, genç bir adam ve bir delikanlı bir masada oturmuş birlikte kitap okuyorlardı.”

“Büyük bir fıskiyeden su fışkırması gibi, gök gürültüsüne benzer bir kükreme. Zaman Argonotlarının yolculuğu başlamıştı.”

ZAMAN ARGONOTLARI

KİTAP KÜNYESİ

Reklamlar

Adı:                                       Zaman Argonotları

Yazar:                                   H.G.Wells

İlk Baskı Tarihi :                1888

Kitabevi :                            Ran Kitap

Storytel

 

Bir cevap

  1. […] eserinden uyarlanmıştır. Dilimize Zamanda Yolculuk olarak çevrilen filmin yönetmen koltuğunda H.G.Wells’in torunu Simon Joseph Wells oturmaktadır. Shrek, Kung Fu Panda, The Polar Express gibi sevilen […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!