I, ROBOT!- Yeryüzünün Yeni Titanları

booksiay

I, ROBOT!- Yeryüzünün Yeni Titanları

I, ROBOT!- Yeryüzünün Yeni Titanları

I ROBOT – Yeryüzünün Yeni Titanları

“– ‘’Ben robot değilim, insanım!

-Madem insansın, söylesene duygularının olması nasıl bir şey?

-İnsanım dedim, kadınım demedim.’’

I. Robot

2020’nin finalinde 29 Aralık günü, Hyundai’nin satın aldığı Boston Dynamics, youtube kanalında bir video yayınladı. Görüntülerde Atlas, Köpek ,Nokta ve Sap kodlu robotların dansları vardı. Videonun açıklamasında “Tüm ekibimiz, daha mutlu olmasını umduğumuz yılın başlangıcını kutlamak için bir araya geldi: Boston Dynamics’ten Mutlu Yıllar!” vardı. Sıradışı dans ve kutlama için seçilen parça, 1962 yılının hit şarkısı Contours’un “Do You Love Me”…Danslarına oldukça manidar sözlerle eşlik eden robotları gördüğümde garip hissettim. Isaac Asimov’un “Ben, Robot” kitabının hikâyelerinden birinde montajı biten bir robotun onu yapan uzmanlarla yaptığı varoluş konuşması aklıma geldi:

Robot Cutie’nin Hipotezi

“Son iki gün boyunca iyice düşünüp taşındım.” dedi Cutie, “ve çok ilginç sonuçlara ulaştım. Öncelikle sakıncasız bulduğum tek varsayımdan yola çıktım. Ben şahsen varım, çünkü düşünüyorum…”

“Jüpiter aşkına!” diye hamurdandı Powell. “Robot Descartes da mı görecektik?”

“Kendinize bir bakın.” dedi sonunda Robot. “Küçümsemek istemiyorum ama lütfen gidin bir bakın kendinize. Yumuşak ve gevşek bir maddeden üretilmişsiniz, güçsüz ve dayanıksızsınız, ihtiyacınız olan enerjiyi organik maddeleri verimsiz yöntemlerle okside ederek kazanıyorsunuz. Mesela şöyle…” Kınayan bir tavırla Donovan’ın sandviçinden geriye kalanları gösterdi. “Düzenli aralıklarla komaya giriyorsunuz ve sıcaklık, hava basıncı, nem ya da radyasyon yoğunluğundaki en ufak bir değişim, etkinliğinize darbe vuruyor. Derme çatma varlıklarsınız. Öte yandan ben özenle tasarlanmış bir ürünüm. Elektrik enerjisini doğrudan alıp neredeyse yüzde yüz verimlilik oranıyla kullanıyorum. Yapımımda sağlam materyaller kullanılmış, her daim bilincim yerimde, üstelik ekstrem koşullara dayanıklıyım. Hiçbir varlığın kendisinden daha üstün bir varlık yaratmayacağını da göz önünde bulundurursak, bu gerçekler sizin komik hipotezinizi yerle bir ediyor. “

Ben, Robot / Isaac Asimov

The Crow (1994), Dark City (1998), Knowing (2009) ve Gods of Egypt (2016) filmlerini yönetmesiyle tanınan, Alexander Proyas yönetmen koltuğunda. Filmde “robot” ara yüzlerini sade bulabilirsiniz. Yirmi yıllık döngülerde nereden nereye geldiğimizi gözlemlemek için en iyi örneklerden biri. 2021 Netflix’in “Outside the Wire” filminde Anthony Mackie’nin oynadığı “robot” karakteriyle karşılaştırdığınızda farkı göreceksiniz.

Bilimkurgu türünün büyük ustalarından Isaac Asimov’un Robot serisinden uyarlanan filmde, 2035 yılındayız.

Robot yardımcılar, hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmişler. Gelişen tüm türlerinde her zaman insanlara itaat edecek ve zarar vermeyecek şekilde programlanmışlar. Kurumlar, insanlar bu elektronik hizmetkârlara tam anlamıyla güvenerek teslim olmuşlar. Kahramanımız Detektif Spooner bu konuda endişeli ve endişesini destekleyen bir hikâyeye sahip ve robotlara tamamen şüpheyle yaklaşıyor ve bir gün bu korkusu gerçek oluyor. Tanıdığı Robot bilimci ölürken ona bir mesaj bırakıyor. Spooner, USR şirketinin en iyi robot mühendisinin ölümünü araştırırken, cinayetten bir robot prototipinin sorumlu olabileceğini düşünüyor. Dedektife eşlik eden robopsikoloğumuz kitaptakinden daha genç. Robotlara karşı olan Spooner’ın, cinayet soruşturmasına dönüşen araştırmasıyla,  macerası başlıyor.

Will Smith’in duygusallık ve komediyle karıştırdığı aksiyon dolu karakteri, filmin sürükleyiciliğini yüzde yüz etkiliyor.

Reklamlar

Isaac Asimov ve Will Smith hayranıysanız ve eğer kitabını okuduysanız, filme de göz atmadan geçmeyin derim. Contours’un şarkısı aracılığıyla bizlere “Do you Love me?” sorusunu soran robotlar hakkında bakalım siz ne düşüneceksiniz?

I, ROBOT Yeryüzünün Yeni Titanları

REPLİKLER

Reklamlar

“Bir robot bir insana zarar vermez veya eylemsizlik yoluyla bir insanın zarar görmesine izin vermez.” Bir robot, bu emirlerin birinci kanunla çeliştiği durumlar dışında, insanlar tarafından verilen emirlere uymak zorundadır.”Bir robot, birinci ve ikinci kanunlarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumalıdır.”

 “Bakın, bir kayıp yaşadığınızı anlıyorum, ama bu ilişki yürümez. Yani, sen bir kedisin. Ben siyahım. Bir daha incinmeyeceğim.”

“Üstat önce insanları en düşük, en kolay biçimlendirilmiş olarak yarattı.

Yavaş yavaş, onları bir sonraki yüksek adım olan robotlarla değiştirdi

ve son olarak beni son insanların yerini almak için yarattı.”

“Sen hayatım boyunca tanıştığım en aptal zeki insansın.”

“Bunlar, hiçbir varlığın kendisinden üstün başka bir varlık yaratamayacağı aşikâr önermeyle, saçma hipotezinizi hiçbir şeye parçalayan gerçeklerdir.”

FİLM KÜNYESİ:

Yönetmen:                        Alex Proyas

Yapımcı:                              John Davis, Topher Dow, Wyck Godfrey, Laurence Mark, Will Smith

Senarist:                             Jeff Vintar, Akiva Goldsman, Hillary Seitz

Uyarlama:                          Ben Robot –Isaac Asimov

Oyuncular:                         Will Smith, Bridget Moynahan, Bruce Greenwood, James Cromwell

Türü:                                     Bilim Kurgu, Aksiyon

Yapım yılı:                          2004, ABD

Süre:                                     115 dak

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!