THE HEART OF SEA – Kalplerimizdeki Zıpkınlar

booksiay

THE HEART OF SEA – Kalplerimizdeki Zıpkınlar

THE HEART OF SEA

THE HEART OF SEA

Bir insan, bilinmeyeni nasıl öğrenebilir, bunun için nasıl bir güce sahip olmalıdır?

The Heart Of Sea

Gerçek hikâyeler olan Cinderella Man, Apollo 13, Akıl Oyunları filmlerinin Oscar’lı yönetmeni Ron Howard ’ın,  Da Vinci Şifresi, Melekler & Şeytanlar gibi kitaptan uyarlama filmlerine eklediği 2015 yapımı filmi, The Heart Of Sea, hikâyesinde her iki özelliği de barındırıyor. Film, 1820 yılında balina yağı ticareti yapan Essex isimli geminin batışı ve bu kazadan kurtulanların örtbas edilen yaşadıkları üzerine şekilleniyor.  

“THE HEART OF SEA”

Moby Dick

1851’de basılan adıyla “Moby Dick” Beyaz Balina olarak biliniyor ve Yazar Herman Melville’in bu romanı, Amerikan edebiyatının başyapıtı kabul ediliyor. Denizlerde yaşanmış olaylardan esinlenerek bir balina avı öyküsü kurguluyor. Arkadaşı Nathaniel Hawthorne’un tavsiyesi üzerine de romana dönüştürmüş. Hikâye iki gerçek olaydan esinlenmiş. 1820’de Essex adlı bir Amerikan gemisinin bir balina tarafından batırılması ve 1839’da Şili’de Mocha Dick adlı albino balinanın öldürülüşü.

Moby Dick, doğa ile insan arasındaki savaşın en trajik ve tanıdık öykülerinden biri haline gelmiş “hayatın anlamını keşfetme” üzerine simgesel bir roman olmuştur.

Semboller

Kitap da film de simgesel okumalara açık eserler. Moby Dick romanında birey ile doğa, birey ile toplum arasındaki ilişkileri anlatırken, siyasal ve ekonomik sistemlerdeki gizli ve görünür çatlakları gözler önüne serer. Benzer çatışmaların hepsini filimde de görebiliriz.

THE HEART OF SEA
Reklamlar

Filmin hikayesinde 1850’de yazar Herman Melville’in, Essex balina gemisinin batmasından kurtulan son kişi olan hancı Thomas Nickerson’ı ziyaret ederek hikâyesinin karşılığında para teklif etmesiyle başlar. Nickerson ‘ın anlatısı 1820’lerde olayların yaşandığı zaman döner. Henüz on dört yaşında bir miço olarak ilk işine Essex ’de başlamıştır.

Pollard ve Chase ikilisinde toplanan çatışmalar

Reklamlar

Balina avcısı Owen Chase, hak etmesine rağmen sosyal sınıfı nedeniyle ikinci kaptandır. Kaptan George Pollard ise, geminin bağlı olduğu şirket sahiplerinin oğludur. Deneyimsiz bir denizci olan Pollard ve Chase arasında ortaya çıkan çatışma, bilinmeyen koşulların yarattığı tehlikelerle birleşince tüm gemi ve içindekiler zorlu bir sürece girer. Yaşanan tüm olaylar anlatıldıkça yolculuğunun saklanan bütün sırları tek tek ortaya çıkar.

Film, insanlık gemisinin, doğa okyanusunda yol alırken, su alan tüm noktalarına değinir.

Her iki eser de doğanın ve insanların kalbine saplanan zıpkınların bir derlemesidir.   

REPLİKLER

“Balina yağının, şehirlerimizi daha önce olmadığı kadar aydınlattığının keşfedilmesi küresel bir talep yarattı. İnsanoğlunu derin mavi bilinmeyenden daha da öteye gitmeye zorladı. O derinliklerin ne kadar derin olduğunu ve ne barındırdığını bilmiyoruz. Canavarlar gerçek mi? Yoksa bu hikâyeler sırf denizin karanlık sularına saygı duyalım diye mi varlar?”

THE HEART OF SEA

“Şeytan açığa çıkmamış sırları sever, özellikle de bir adamın ruhunu çürütenleri”

“Güven yerini şüpheye bıraktı, umutsa batıl inançlara…”

“Bilginin bittiği yerde uydurma tahminler başlamıştı.”

“Suçu talihsizliğe atmanız saçmalıktır.”

“Ne kadar az soru soruyorsan o kadar iyidir..”

“Korktuğumu göstermekten daha çok korkuyordum.”

“Kâğıt üzerinde de olsa bir yalancının sözleri değersizdir.”

FİLM KÜNYESİ

Yöneten: Ron Howard

Yapımcı : Brian Grazer,Ron Howard,Will Ward,Joe Roth,Paula Weinstein

Oyuncular:  Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy, Tom Holland, Ben Whishaw, Brendan Gleeson

Süre: 122 Dakika             

Yayın tarihi: 7 Aralık 2015

Warner Bross

THE HEART OF SEA

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!