TANRILAR OKULU- “Bu Kitap, bir harita ve kaçış planıdır.”

booksiay

TANRILAR OKULU- “Bu Kitap, bir harita ve kaçış planıdır.”

TANRILAR OKULU

TANRILAR OKULU

“Düşümü akıl sınırlarımın üstüne çıkaran, duygularımı bilmediğim derinliklere yuvarlayan, özgür olabilmem için beni çağıran, bana rehberlik eden ve hepimizin içinde zaten var olan Dreamer’a…”

Stefano D’anna
TANRILAR OKULU-
Life is as you dream it!
Hayat hayal ettiğin gibidir!
Tanrılar Okulu / Stefano D’anna

21. Yy başından itibaren yükselen refah seviyesi, genişleyen konfor alanları insanoğlunda farklı kaygılar yaşatırken, farkındalıklarımız da körelmeye başladı. İnsanlar, yaşadıkları duygusal boşluklarından bir kaçış noktası bulmaya çalıştılar. Modernite dünyasında, mantık ve verimlilik odaklı zihinlerde dini mitler bu boşluğu doldurmaya yetmedi. Bunun üzerine uzmanlar tarafından sıklıkla ifade edilen “İnsan” olmanın ilkeleri, etik kuralları ile ilgili yeni felsefi konuşmalar ,yazılar ve uygulamalar dört bir yanımızı sarmaya başladı.

Yıllarca eğitim sisteminin konservatif düzeneğinde dış dünya ile ilgili yenilenen bilgileri fabrikasyon kalıplarla zihinlerimize yüklerken, iç dünyamızı unuttuk. İçinde yüzdüğümüz boşluğu sorgulamaya başladık. Bazılarımız kendi evrenimizin yaratıcısı olduğunu fark etti.

D’Anna modernite içinde bu farkındalığı ilk geliştirenlerden biri oldu.

Tanrılar Okulu “La Scuola Degli Dei”

Farkındalık denen şeyin kendine yolculuk olduğunu, tekâmülün bireyden geçtiğini ifade eden ilk manifestosunu yazdı. İddialı bir isim kullanarak, manifestosunun adını, dilimize “Tanrılar Okulu” olarak çevrilen “La Scuola Degli Dei” olarak belirledi. Bu okulun kahramanları olan;

 • “Dreamer”            :  Öğretici ( düşleyen) ve İyi  olan,
 • “Antagonist”         : Karşı çıkan, sınıfın haylazı ve kötü olan ( karşıt kimlik demek, Karl Marx’ın kullandığı bir terim)
 • “Birey”                : Öğrenci (Deneyimleyen) , varoluşunu sorgulayan, gerçekle düşü arayan, iyi ve kötü,  doğru ve yanlış arasında savrulan.
Reklamlar

Kitapta bu üç kimlik bir şeytan üçgenini oluşturmuş ve ütopik bir evrende gerçekle düş arasında bir tek kişinin kimliğinde toplanmış. Hayatı, evreni altüst eden fikir, duygu, düşünce çarpışmalarının ortasında yeni bir varoluş akımı yaratmış.

Kitap 2006 yılında elime geçtiğinde çalışma koşullarımın yoğunluğu nedeniyle bitirememiştim. İnsanı, yüksek konsantrasyon gerektiren gerçek bir sorgulama sürecine sokuyor. Bu nedenle okumaya başladığınızda zihninizi tamamen kitaba verin. İlginizi dağıtacak şeylerden uzak durun. Aksi takdirde “Tutunamayanların” kaderine mahkum olur 😉

Kitapla ilgili alıntılarım o kadar çok ki, eminim bitirdiğinizde benimle aynı durumda olacaksınız. Okuduktan sonra sizlerin alıntılarını da yorumlara bekliyorum. Buraya beni ilk etkileyen ve yüzde yüz katıldığım bir cümlesini bırakıyorum:

OUR BEING CREATES OUR LİFE

Oluş’umuz yaşamımızı yaratır.

Tanrılar Okulu
OLUŞ’UMUZ YAŞAMIMIZI YARATIR

Stefano D’Anna tarafından yazılan ve ilk olarak  varoluş üzerine felsefi bir roman olan kitap, dünyada ve Türkiye’de çok satanlar arasıda.

Ekonomist, sosyolog kimliklerinin yanı sıra vizyon sahibi bir eğitmendir. Stefano D’Anna dünya genelinde pek çok önemli forum, uluslararası kongre ve konferanslarda ana konuşmacı olarak yer almıştır.

“Zamandan Bağımsız Liderlik, Bütünlük ve Kurumsal Uzun Ömürlülük”

Reklamlar

D’Anna başarının sosyolojisi üzerine çalışmaları ile “Zamandan Bağımsız Liderlik, Bütünlük ve Kurumsal Uzun Ömürlülük” üzerine düzenlediği seminerlerle pek çok kurumsal lidere ilham kaynağı olmuştur.

İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere çalışmaları ve araştırmaları ile ilgili 100’ün üzerinde bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

Londra, Madrid, New York, Roma, Floransa ve Milano’da kampüsleri bulunan European School of Economics’te 1994’ten beri yapmış olduğu Rektörlük görevini, 2010 tarihinden itibaren bırakmıştır.

A DREAM FOR THE WORLD

İnsanlığın yeni hücreleri olmaları için dünyanın umudu olabilecek geleceğin liderlerini yetiştirmek üzere özel seçilmiş öğrencilere mükemmellik hissini, özgürlük için sınırsız sevgiyi ve bozulmaz bir bütünlüğü öğretmek için kurmuş olduğu en gelişmiş liderlik projesi olan Future Lenders for The World programına kendisini adamıştır.

Bu düşünce ve kelime sihirbazı kendi varoluşunu gerçekleştirirken gözden kaçırdığı hastalığına yenik düşmüş ve yine en yakınındaki kişi (kardeşi) tarafından hayal kırıklığına uğramanın hüznüyle 2014’te yaşama veda etmiştir.

Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitapla, her okuduğunuzda yeni keşiflerde bulunacağınız bir evren içinde keyifli günler…

İlknur Akpınar Yücedağ

Aralık 2019

KİTAP KÜNYESİ

 • Kitap Adı:                         TANRILAR OKULU
 • Özgün Adı:                       La Scuola Degli Dei
 • Yazarın Adı:                     Stefano D’Anna
 • Kategori:                           Felsefe, Kişisel Gelişim, Roman
 • Sayfa Sayısı:                     443
 • İlkYayın Tarihi:                2002
 • Yayınevi :                         Sinedie

 

2 cevap

 1. […] kardeşlerin” arasındaki, Türk mahkemelerine kadar yansıyan, “Tanrılar Okulu” ile ilgili telif hakkı dava süreci, Elio aleyhine sonuçlanınca, yazarımız kendi Dreamer […]

 2. […] daha önce “Ferrari’sini Satan Bilge”, “Simyacı”, “Tanrılar Okulu”, “Dreamer ve Sen” ya da Jiddu Krishnamurti’nin kitaplarını okuyup kendine yolculuk […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!