BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

booksiay

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE

“İstediğiniz kadar mükemmel anayasalar yapın. Özgürlükler alanında da halka dilediğiniz kadar haklar tanıyın. Sosyalizmin veya liberalizmin sihirli gücüne dilediğiniz kadar inanın. Eğer çocuklarınız gerektiği şekilde eğitim almazlarsa hayata bir hiç olarak atılırlarsa, yasalar ve bütün sosyal haklar var olmasına rağmen toplumsal hayat yine de sönük ve ruhsuz olacaktır.”

Grigory Petrov

Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı kitap çağdaş bir toplumun A’dan-Z’ye nasıl kurulduğunu ve nasıl kurulması gerektiğini örnekleri ile çok çarpıcı bir biçimde anlatıyor.

Rus yazar Grigoriy Petrov,1866 yılında Petersburg’un Yamburg kasabasında doğmuş. Grigoriy, bir rahip ve müthiş bir hatip.Yazar, Bolşevik devriminin başarılı olması üzerine, Rusya’dan kaçıp bir süre Gelibolu Mülteci Kampında konuk oluyor. Daha sonra Yugoslav hükümetinin daveti üzerine Belgrad’a yerleşiyor ve tüm Avrupa’yı gezip, elli kitap yazıyor. Gezdiği ülkeler içinde en çok Finlandiya onu etkiliyor.

Finlilerin ataları İÖ 100-İS 100 yılları arasında Fin körfezinden bugünkü topraklara geliyor.

Finliler 1811 yılına kadar İsveç’lilerin egemenliği altında yaşıyorlar. 1808 yılında Rus Çarı I.Aleksandr’ın Finlandiya’nın yarısını işgal etmesi üzerine, zamanla Rusya’nın egemenliği altına giriyor ve Rusya’da Ekim Devriminin başarılı olması üzerine Finlandiya, 6 Aralık 1917’de bağımsızlığını ilan ediyor.

Kitabımızın ana konusu, bir ülkenin doğuşu, kuruluşu, toplumsal yapısının sağlam bir temel üzerine oturuşu etrafında şekilleniyor. Öncelikle, toplumsal dayanışma, birlik beraberlik içinde olma ve bunun önemi vurgulanıyor. Hemen ardından, gelecek nesillerle birlikte istikrarlı ve sürdürülebilir refah için, “EĞİTİM” de yapılacaklar konusunda, hala güncelliğini koruyan önerilerde bulunuyor.

Reklamlar

Yazar, yıllarca Finlandiya’da gezerek, incelemeler yaparak, gözleyerek toplum yönetiminin, aile yapısının, köylülerin eğitilmesinin, din adamlarının yetiştirilmesinin, kışla eğitiminin, toplum yaşamında sporun ve güncel eğitimin nasıl olması gerektiğini, bunun nasıl sağlandığını kitabına aktarmış.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde & Atatürk

Bu kitabın Atatürk tarafından tüm okulların müfredat programına alınmasının emredildiği biliniyor. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuş. Atatürk’ün KÖY ENSTİTÜLERİ PROJESİ ile bu kitapta yazılanlar ve Atatürk’ten yaklaşık 75 yıl önce yaşamış olan ve Finlandiya’nın halk kahramanı olan Snelman ile ilintili olduğu görülüyor.

Sanna Marin

Reklamlar

Yakın tarihimizde yaşadığımız bir olay, Atatürk’ün bu kitapta gördüğü değerleri haklı çıkarıyor. Gençlerin ve kadınların üretime, yönetime katkılarını, eğitimin bu süreçteki önemini sürekli ifade eden Finlandiya’da  10 Aralık 2019 tarihi itibariyle Sosyal Demokrat Parti’nin lideri seçilen Sanna Marin 34 yaşındaki  ‘dünyanın en genç başbakanı’ unvanının da sahibi oldu.

Sanna Marin, her biri kadınların liderlik ettiği dört partiden oluşan bir koalisyon hükümetiyle ülkeyi yönetecek, ayrıca kabinede de kadın bakan ağırlığı bulunuyor. Yeni hükümette 12 kadın, yedi erkek bakan görev yapacak. böylece dünya tarihinde ilk kez kadınların çoğunlukta olduğu bir yönetim deneniyor olacak.

Herkesin bu kitabı mutlaka okuması ve  nerede yanlış yapıldığını anlaması ve yapılan yanlışları sorgulaması gerek.

Kitap çok sevdiğim arkadaşım Reşide Taşkın tarafından bana hediye edildiğinde 138 sayfalık “ince bir kitap çabucak bitiririm” diyerek başladım. Neredeyse “Homo Sapiens” ve “Homo Deus” ( yaklaşık 600 sayfalık kitaplar) okumak kadar zamanımı aldı. Uzun uzun düşündüren bir okuma süreci yaşatıyor.

Her bölümün her cümlenin altında incelikli bir felsefe yatıyor. Bu nedenle bu kitaptan sadece tek bir alıntı vereceğim:

Bu kitabı bitirdiğinizde “yapacak ne çok şey var diyeceksiniz” ve öğretmen olmak isteyeceksiniz.

Mutlaka okuyun ve okutun!

Kitap Künyesi:

  • Kitap adı:                    BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE
  • Yazarın adı:                Grigory Petrov
  • Kategori:                     Biyografik Anlatı
  • Sayfa sayısı:                138
  • İlkYayın tarihi:           1923
  • Yayınevi: Dorlion

İlknur Akpınar Yücedağ

Aralık 2019

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!