DA VINCI’S DEMONS – Ortaçağın Karanlığındaki Güneş

booksiay

DA VINCI’S DEMONS – Ortaçağın Karanlığındaki Güneş

DA VINCI’S DEMONS

DA VINCI’S DEMONS

Hayal edilen her şey sonunda yapılabilir!

Leonardo Da Vinci

Da Vinci’s Demons dizisi,  The Dark Knight üçlemesinin senaristlerinden David S. Goyer tarafından yaratıldı. Dizinin yapımcıları ise Doctor Who ‘nun yapımcıları Julie Gardner ve Jane Tranter.

Dizide, Leonardo Da Vinci’yi dönemin Floransa’sında genç, meraklı, akıllı, eğlenceli bir maceraperest, çılgın bir mucit ve ressam olarak izliyoruz. Henüz yirmili yaşlarının ortalarında kendini dünyaya ispat etme çabasında. Bilim ve sanatı desteklemesiyle ünlenen Floransa’da,  Da Vinci’nin keşfedilmesi uzun sürmüyor. Şehrin en güçlü ailesi olan ve Floransa’yı fiili olarak yöneten Medici Ailesi ile onların tablolarını yapmak için çalışmaya başlıyor, arkasından da şehrin savunması için tasarladığı bir projeyle anlaşma yapıyor.

DA VINCI’S DEMONS
Dönemin İtalya’sında, Vatikan ve Papalık, bilim ve sanatla bu kadar ilgili bir şehir olan Floransa’yı kendileri için bir tehdit olarak görüyor ve iki şehir arasındaki gerginlik her geçen gün tırmanıyor.

15. yüzyılı mercek altına alırken, döneme ait iki büyük tarihi olay olan Amerika’nın keşfi ve İstanbul’un fethi ile birlikte Osmanlı saldırıları da dizi senaryosunda yerini buluyor. Sahneye bir de ”The Türk” karakteri dâhil oluyor. Da Vinci Medicilere çalışırken bir yandan da Türk’le beraber “Yaprak Kitabı ”nın ve “Mithra”nın gizemlerini kovalıyor.

Dizi senaryosu, Da Vinci’yi müzelerdeki tanımlardan çıkarıp, araştırmacılar ve bilim insanlarının makalelerinden ayırarak aramızdan biri gibi sıradan bir genç profilinde karşımıza koyuyor. Tutkuları, aşkları, merakı ile başı beladan kurtulmayan, eğlenceli, arkadaşlarına bağlı ve zekasıyla herkese kafa tutabilen bu gözü kara delikanlıyı sevecek ve izlerken eğleneceksiniz.

Asiller ve ruhban sınıfının ayrıcalıklı dünyasına karşı kararlı bir direnişçi
Reklamlar

Her mücadelede zekâsını kalkan olarak kullanan Da Vinci, olağanüstü yaratıcılığını ve yeteneklerini dünyanın geleceğini aydınlatmaya adayan bir dahi.

Her ne kadar yaşlılığının son demlerinde ve son nefesinde inanç ile ilgili fikri değişmiş gibi görünse de Papa ve yarattığı paralı ordusuyla uzun süre mücadele ediyor.

Zihni her zaman, hayaller ile gerçekler, geçmiş ile gelecek, inanç ile mantık arasında zıplayıp duruyor. Rönesans’ın çatışmalı atmosferinde yüreğindeki ve kafasındaki bu fırtınanın anaforunda yaprak gibi savruluyor.

Olağanüstü bir fotoğrafik hafıza ve zihin kayıt sistemine sahip olan bu deli deha, yaşadığı her önemli detayı binlerce sayfadan oluşan günlüklerine “ters yazı” ile kaydederken,  her zaman iyilikten, adaletten ve zekâsının ışığından güç alıyor. 

DA VINCI’S DEMONS

Eğer Da Vinci hayranıysanız, dizi senaryosu ve kurgudaki karakter sizi tatmin etmeyebilir. Leonardo Da Vinci gibi bir dâhinin adı geçen herhangi bir şey ne kadar kötü olabilir ki! Mutlaka bilmediğiniz bir detayı öğrenme şansı yakalarsınız.

Bilim ve sanat adına “Geleceğimizi Özgürleştiren” bu adamın anısına mutlaka izleyin derim…

Diziyle ilgili replikler de burada dursun, eklemek istediklerinizi yorumlara bekliyorum.

REPLİKLER:

“Tarih gerçeği bastıran insanlar tarafından silah haline getirilmiş bir yalandır. Kaderinde olan, öğreneceğin o bilgi doğru olarak kabul edilen her şeyi tepetaklak çevirecek.”

“Hayat bir nehir gibidir”

“Bir kişinin ölümü diğerinin doğum kapısını açar”

“Önceden uyarayım ama. Bazı kapılar karanlığa çıkar”

“Hayatın sunduğu yol dikse sen de başını dik tut”

“Ölenler ölmesi gerektiği için ölmüştür.”

“Gerçek ıstırap bütün sorular cevaplandığında soracak bir şeyin kalmamasıdır.”

“..Tanrının adını yok etme izni olarak kullanmaya çalışırken körü körüne sadakat isteyenlerden. Var olup olmadığından bile emin olmadığım bir Tanrı. Ama varsa eğer onun adına ne suçlar işlendiğini öğrense dehşete düşerdi.”

DA VINCI’S DEMONS

DİZİ KÜNYESİ:

Yönetici yapımcı:            David S. Goyer,Julie Gardner,Jane Tranter

Oyuncular:         Tom Riley, Laura Haddock, Blake Ritson, Elliot Cowan, Lara Pulver

Sezon sayısı:      3

Bölüm sayısı:    28 (bölümleri listesi)

Yıl: 2013

Tür: Tarisel Fantastik, Drama, Macera

 

3 cevap

  1. […] Da Vinci Demon’s, Batman serilerinden adını bildiğimiz, David Goyer serinin yapım ve yönetimini üstleniyor. […]

  2. […] Da Vinci, çocukluk dönemini o zamanların ünlü ressamı ve heykeltıraşı Verrocchio’nun yanında çıraklık yaparak geçirmişti. Daha sonralarında Milano Dük ’üne yazdığı ve büyük ihtimalle daha iyisi asla gelmeyecek bir iş başvurusu ile dükün hizmetine girdi. Doğduğu yer Floransa, Papanın yanında Roma’da çalıştı ve son olarak Fransız kralı hizmetine girdi ve Fransa da kralın kollarında can verdi. […]

  3. […] DA VINCI’S DEMONS – Ortaçağın Karanlığındaki Güneş […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!