DANCES WITH WOLVES –Dans Daima İyi Fikirdir

booksiay

DANCES WITH WOLVES –Dans Daima İyi Fikirdir

DANCES WITH WOLVES

DANCES WITH WOLVES

“John Dunbar’ın kim olduğunu asla bilememiştim.

Belki de ismin kendisi anlamsızdı.

Ama Sioux dilindeki adımın pek çok kez çağrıldığını duydukça hayatımda ilk kez kim olduğumu anladım.”

19. yüzyılın ortalarında, ABD’nin tarıma dayanan güneydoğu bölgelerinin ekonomisinde, gereken işgücü kölelerden sağlanmaktaydı. Başkan adayı Abraham Lincoln, köleliği kaldırmaya söz vererek seçimi kazanınca güneyli yedi eyalet ABD’den bağımsızlığını ilan ettiler. Güney Karolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana eyaletleri, Jefferson Davis’in başkanlığı altında yeni bir Konfedere devlet kurdular.

Virginia, Arkansas, Kuzey Karolina ve Tennessee’nin de katılmasıyla toplam on bir eyalet Amerikan İç Savaşı’nda güneyli konfederasyon tarafını oluşturdular. Amerikan İç Savaşı’nın ilk yıllarında hiçbir taraf üstünlük sağlayamadı. Her iki taraftan binlerce askerin katıldığı bu kanlı savaşta tarafların askerlerinin yaklaşık üçte birini kaybettiği 1863 yılı savaşta önemli bir dönüm noktasıydı. Kuzeylilerin zaferiyle sonuçlanan savaşın sonunda, kuzeyli başkan Abraham Lincoln güneylilerin yaptığı suikast sonucu vurularak öldürüldü.

DANCES WITH WOLVES – Kurtlarla Dans

Amerikan iç savaşının yukarıda tarif ettiğimiz atmosferinde başlıyor ve insanlıktan çıkmak üzere olan bir askerin, kendi toplumu tarafından sürekli kötülenen Kızılderililerle kurduğu dostluğu anlatıyor.

Yıl 1863… Ana karakterimiz olan savaştan bıkmış ve cephede ölüme dörtnala at süren Teğmen John J. Dunbar’ın davranışı kahramanlıkla ödüllendiriliyor. 1865 yılında batının unutulmuş ve terk edilmiş bir sınır karakoluna atanıyor. Buraya gönderilecek askerleri beklerken doğada yaptığı keşif gezileri heyecan verici bir hal alıyor. Karakolu ve bölgeyi birkaç ay içinde doğayla uyumlu temiz ve düzenli bir hale getiriyor. Bu işleri yaparken onu sürekli takip eden “kurt”la karşılaştığında onu vurmaktan vazgeçiyor.

Reklamlar

Karakolun etrafını düzenleyen Dunbar, bir yandan da doğayı dinliyor. Çift-Çorap adını verdiği yabani kurtla dost oluyor. Sınır komşuları Siuların büyücüsüyle ( Tekmeleyen Kuş) ilk karşılaşması ise çok eğlenceli ve John onun sayesinde Lakota Siularıyla yakınlaşmaya başlıyor. Çocukluğundan itibaren onların aralarında yaşayan Christine ( Bekleyen Yumruk) sayesinde dillerini ve adetlerini öğrenmeye başlıyor. Başlangıçta tedirgin olduğu ama günden güne keyif almaya başladığı bu ortam, sınırların yok olduğu ve John Dunbar’ın kendini bulduğu yuvası haline geliyor.

KEVİN COSTNER & DANCES WITH WOLVES

Michael Blake’in aynı adlı romanından, kendisi tarafından uyarlanan, Kevin Costner’ın,  hem ilk yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği, Kurtlarla Dans filmi, 1990 yapımı başarılı bir western drama türü.

O dönemde, Orion film şirketi Oscar’da rakip olmaları ve daha iyi gişe sağlamaları için Kurtlarla Dans ile Kuzuların Sessizliği’ni (Silence Of The Lambs), 90’ların sonunda yayınlamayı planlıyor. Fakat finansal problemler yüzünden birini seçmek zorunda kalıyorlar ve Kurtlarla Dans filminde karar kılıyorlar.  Kevin Costner, ilk yönetmenlik denemesinde az görülen bir başarıya imza atıyor. Film En iyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryonun da dâhil olduğu yedi dalda oscar ödüllerini kazanıyor.

Film, 2007 yılında Amerikan Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar veriliyor.

Filmde en etkilendiğim sahnelerden biri Costner’ın  Buffalo avı sonrası buffalo karaciğerini yemesiydi. Sahnedeki kanlı ciğer, yabanmersini jölesiyle yapılmış. Filmdeki bütçenin büyük bir bölümünü Kevin Costner, kendi cebinden karşılamış. Christine’nin çocukluğunu Kevin Costner’ın kızı Annie Costner oynamış. . Senarist Michael Blake, ön senaryosunu 1980’lerin başında yazmış ve Kevin Costner tavsiyesiyle yazdıklarını bir romana çevirmiş. Romanın haklarını satın alan Costner ve hızla film projesine başlamış.

Filmin uzunluğu sizi yanıltmasın. Doğanın el değmemiş zamanlarının çok güzel yansıtıldığı ve insanlığın iletişim yöntemlerinin temel prensiplerini gözlemleyeceğiniz bu başyapıt zaman ayırmaya değer…

Keyifli seyirler

“Bir dans düzenlemeyi düşünüyorum – Evet. Bir dans daima iyi fikirdir.” https://youtu.be/hnQLYt0iGw4

REPLİKLER

Reklamlar

“Düşünüyordum da bu hayattaki yollar içinde, bir tanesi hepsinden daha önemlidir. Bu gerçek bir insanın tutacağı yoldur.”

 “Bu yaşamın tuhaflığı ölçülemez.”

“Kendi ölümümü yaratmaya çalışırken, yaşayan bir kahraman oldum”

 “Burada ne olup bittiğiyle fazlasıyla ilgilenen bir kurt var. Fakat sorun çıkarmaya yeltenmiyor. Son İki gündür her öğleden sonra geldi. Süt beyazı iki pençesi var. Eğer yarın da buraya gelirse ona “Çift Çorap” adını takacağım.”

“Bu hayatımın en yalnız günleri ama dürüstçe söylemeliyim ki mutsuz değilim”

“Bir dans düzenlemeyi düşünüyorum.

Evet. Bir dans daima iyi fikirdir.”

 “Güçlü bir işaret gelse iyi olurdu. İşaretlerin komik bir yanı var. İyi ya da kötü olduklarında bunu biliriz. Ama bazen gariptirler ve onları anlamak zordur.”

“Ben böyle bir işaret gördüm. Bir adam gördüm, çıplak ve beyaz bir adam.”

“Bir tanrı olabilir ya da özel becerileri olan beyaz bir şef. Bu yüzden onunla konuşmalıyız”

“Haklısın o özel bir beyaz adam. Gerçek bir ismi olmalı.”

 “Ne hissetmem gerektiğini bilmek güçtü. Daha önce böyle bir savaşta bulunmamıştım. Gizli, karanlık politik arzular yoktu. Bu toprak, zenginlik ya da özgürlük adına verilen bir savaş değildi. Bize kışı geçirtecek yiyecek stokunu korumak için savaşmıştık. Sadece bir kaç metre uzaktaki, kadınların, çocukların ve sevdiklerimizin hayatını korumak için. Taştan Buzağı, büyük bir kayıptı ama yaşlı adamlar bile hiç kayıp verilmeyen tek taraflı bir zafer anımsamıyordu. Ve ben de yavaş yavaş buna başka bir açıdan bakmaya başladım.Daha önce hiç hissetmediğim şekilde gurur duydum.”

FİLM KÜNYESİ:

Yönetmen:                         Kevin Costner

Yapımcı:                               Jim Wilson, Kevin Costner

Senarist:                              Michael Blake

Oyuncular:                         Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene, Rodney Grant

Yapım yılı:                           1990, ABD

Süre:                                     181 dk.

 

2 cevap

  1. […] Kevin Costner’ın canlandırdığı Al Harrison karakteri, Langley Araştırma Merkezi’ndeki Uzay Görev Grubu […]

  2. […] Ölüm/ Hayat döngünüzde, kendi ormanınızın içinde uluyarak dans etmeye […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!