ATİYE & DÜNYANIN UYANIŞI

Hepimiz İlahi Planın Parçalarıyız. Hepimiz Birbirimizin Devamıyız. Sen Olup Bitenlere Mani Olamazdın. Ama Olacakları Yaratmak Senin Elinde. Sana Bir Hediye Verildi Atiye. Sen Gerçekten İstediğin Her Şeyi Yapabilirsin?

Atiye / Cansu

  Aralık 2019’da Netflix platformunda yayınlandığı anda popüler olan  ve izlenme rekorları kıran yerli dizi “ Atiye ”den bu replik. Gerçekten hepimiz birbirimize bağlıyız. Olup bitenleri değiştirme şansımız yok ama daha iyi bir gelecek yaratmak için gereken çaba bizim elimizde. İnsanlık bu düşünceyi tam anlamıyla kavrayabilmiş olsaydı önce duygu düşüncelerimiz, sonra davranışlarımız gelişirdi ve dünya daha iyi bir yer olurdu.  Savaş çığlıklarının sınırlarımızı zorladığı bu günlerde bu öğretiyi anlamaya ve anlatmaya daha çok ihtiyacımız var. Gelecek kaygısı sadece ülkesel değil küresel bir depresyon sebebine dönüşüyor… Atiye’nin uzay/zaman paradoksu kavramlarına gömülmüş ve insanlık tarihi kadar eski ezoterik öğretileri kullanarak günümüze uyarlanmış uyanış öyküsü bu nedenle herkesin çok ilgisini çekti.

“Her sır açığa çıkmak için çağrısını bekler”

Atiye
“Her sır açığa çıkmak için çağrısını bekler”

Diziyi, çekim mekânlarında çocukluğum geçtiği için ayrı bir merakla, yayına girdiği hafta izledim.( Hatta henüz 6 yaşımdayken ben de Nemrut’ta kaybolmuştum.) Son 2 yıldır birbirinden bağımsız olan okuduğum tüm kitap ve makalelerde ise, önüme sürekli gelen “Bereketli Hilal” bölgesi, Sümerler, Göbeklitepe, Gaia, Reptilianlar ve Anunakiler konuları da sürece dahil olunca merakım iyice arttı.  Sonra,  Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı kitabından uyarlandığını öğrenince kitabı da aldım ve bitirdim. Bu yazı iki eseri karşılaştırma yazısı olacak. Her iki eser de özetle, hayatının sıradanlığında genç ve güzel bir kadının sıradışı sürükleyici ve mistik hikâyesini konu alıyor. Ancak altında incelenecek çok detay var.  

Ben kısa özetler yazacağım ancak buraya düşüncelerine ve tespitlerine katıldığım bir arkadaşımın linkini koyuyorum. Meraklıları bir göz atsın derim. Dikkat Spoiler içerebilir.https://zamaninotesi.com/2020/01/05/atiye-dizi-incelemesi/

ATİYE – Dizi

Arapça kökenli bir isim olan “Atiye” 3 farklı anlama geliyor:1. İhsan, lütuf, bağışlama.2. Armağan.3. Gelecek, istikbal.

Dizi diğer ülkelerde Netflix platformunda The Gift olarak yayınlanıyor. Kelimenin tüm anlamlarını içinde barındıran bir senaryo var: Kahramanımız önce kendini ve diğerlerini affetmeyi öğreniyor, sonra özüne yolculuğunu tamamladığında özel bir yeteneğe sahip olduğunu anlıyor ve bu yeteneğini kullanarak geleceği şekillendiriyor. Dizideki tüm olayları bu üç tema ekseninde değerlendirebiliriz.

Giriş sahnesini birkaç kez izledim. Çünkü buradaki mezarlık ve yaralı şekilde ormanda koşan Atiye, bana göre diğer sezonların hikâyelerini barındırıyor. Birinci sezondan bağımsız bir son ve başlangıç. Ancak gizemli atmosfer izleyiciyi buradan içine çekmeye başlıyor. Küçük bir erkek çocuk ile biten sahnede ise çocuğun elini tutan adamın yüzü görünmüyor. Cenazedeki karakterleri tek tek gördüğünüzde kim olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunların hepsi sonraki sezonlarda açıklığa kavuşacak gibi görünüyor. Bu nedenle bu sahneyi tanımlayalım istedim.

Ana karakterimiz ve diziye de ismini veren Atiye, çocukluğundan beri zihninde yankılanan soyut sembolün çizimleriyle sergi hazırlığında olan bir ressam. Ancak, gördüğü sanrılar ve Göbeklitepe arkeoloji kazılarında bulunan bir sembolle hayatı hızla yön değiştiriyor. Atiye Göbeklitepe, Adıyaman, İstanbul yollarında sırlarının peşinde koşturmaya başlıyor. Siz de ezoterik olguların yanı sıra arkeoloji, sembolizm, astronomi, teoloji, mitoloji gibi disiplinler arasında geziniyorsunuz. Bu arada düalist felsefenin tüm ünlü ikilemleri arasında dalgalanıyorsunuz: Gerçek & düş, geçmiş & gelecek, iyi & kötü, uzay & zaman, keşif & dönüşüm…

Anneannesi Zühre, Üvey kız kardeşi Cansu, Nişanlısı Ozan ve Göbeklitepe kazısında sembolü bulan arkeolog Erhan, bir de Ozan’ın gizemli babası Serdar diziyi şekillendiren diğer karakterler.

Birinci sezonda Atiye’nin uyanışına ve kendini keşfine tanık oluyoruz.

Atiye & Dark

Sezon sonunda yine bir Netflix dizisi olan “DARK” ile benzerlikler olduğunu söyleyebilirim. Bunları her iki dizinin de yeni sezonlarında ayrıca yazacağım.

Eğer yukarıda saydığım konular, disiplinler ve bilim dallarıyla biraz ilgiliyseniz, dizi boyunca karakterler ve olaylara yüklenen metaforları ve kodlamaları daha net göreceksiniz.

“Arkeolojinin amacı yani gerçek arkeolojinin amacı geleceği anlamaya çalışmaktır. Geçmişteki bulguların üzerine koyarak bugünü yorumlarız”

“insan bazen bildikleriyle değil, bilmedikleriyle mutlu olur”

Atiye Fargman

DİZİ KÜNYESİ:

Format: Dijital

Tür: Fantastik, Aksiyon

Uyarlama: Dünyanın Uyanışı–Şengül Boybaş

Senarist: Jason George, Nuran Evren Şit, Fatih Ünal

Yönetmen: Ozan Açıktan, Gönenç Uyanık, Ali Taner Baltacı

Oyuncular: Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun

Yönetici yapımcı: Onur Güvenatam (OGM)

Yapım şirketi: Netflix, OG Medya

Yayın tarihi: 1.Sezon 27 Aralık 2019

DÜNYANIN UYANIŞI – ŞENGÜL BOYBAŞ

DÜNYANIN UYANIŞI- Kitap

Kitapta da ana karakterimiz Atiye. Maslak’ta kurumsal bir firmanın plaza ofisinde terfisini bekleyen genç ve başarılı bir yönetici. Atiye gibi diğer tüm karakterler de, kurgu da çok farklı, hatta isimleri bile… Kitaptan uyarlanan yapımlarda genellikle kitaba birebir uyulmadığı görülür. Hatta kitapla aynı olanların sayısı parmakla sayılacak kadar azdır. Ancak, kendi adıma ( iyi bir izleyici ve okuyucu olarak) söyleyebilirim ki; kitaptan tamamen farklı bir senaryoyla ilk defa karşılaşıyorum. Ana fikir, ana karakter ve Göbeklitepe konusu diziye ilham vermiş. Onun dışında senaristler her şeyi baştan yaratmışlar.

Kitap da yine bir uyanış ve kâbus sahneleriyle başlıyor. Dünyadaki gizli örgütlerin, aynı zamanda ülke istihbaratının kendini izlediğini bilmeden, hayatının gündelik hırslar ve monotonlukla akıp gitmesi Atiye’yi bunaltıyor. Gördüğü halüsinasyonlar da psikolojisini bozuyor ve izin alarak ailesinin yanına Tokat’a gidiyor. Burada hayatıyla ilgili sırlarla yüzleşmeye başlayan Atiye kelimenin tam anlamıyla kendini ve kim olduğunu bulmanın peşine düşüyor ve bu arayışı sırasında tarihin gizemleri, zaman ve mekân paradoksları, paralel evrenler, astral seyahatler, gizli örgütler, gizli tesisler, astronomi, gezegen dizilişleri, geçit kapıları gibi konulara dahil oluyor.  

Her karşılaştığında gençleşerek tanıdık bir yüze dönüşen rehber Anima, çılgın komşusu Cansu, ona yakınlaşmakla görevlendirilen ve aşık olan istihbaratçı Murat, Göbeklitepe ’de ofisi olan Amerikalı arkeolog araştırmacı Jack, Atiye’nin babası olan hazine avcısı Servet ve Atiye’nin gizemli annesi “Miriam”  kitabın diğer önemli karakterleri.

Akıcı bir dille yazılmış olan kitabın kurgusu da başarılı. Yazarı Şengül Boybaş etkileyici bir proje ortaya koymuş. Diziyle birlikte popülasyonu da yükselen kitabın ancak 5. baskısını bulabildim.

Kitabı, diziyi izleyip sonrasını merak ettiğiniz için okumayın, hayal kırıklığına uğrarsınız. Ancak, bu konulara ilginiz varsa büyük bir keyifle okuyacağınızdan eminim.

Keyifli seyirler ve okumalar diliyorum ve yazımı kitabın girişinden çok sevdiğim etkileyici bir alıntıyla bitiriyorum…

İlknur Akpınar Yücedağ

“Oku daha doğmamış günleri bulacaksın.

Oku geleceğin evladı.

Oku ve sana çok uzak gelen ve aslında yakın olan geçmişin sırlarını öğren.

Bir kez yaşayıp sonsuza dek göçüp gitmez insan.

Birçok yerde birçok kez yaşar, hep bu dünyada olmasa da…

Oku, bize ebediyen yaşayacağımızı öğretir dünya.

Başı ve sonu olmayan ebediyet bir çemberdir.

İnsanların gözünde Tanrı’nın birçok yüzü vardır. Yine de herkes kendi gördüğünün gerçek olduğuna yemin eder.

Yine de hepsi yanılır. Çünkü hepsi haklıdır.

Ruhlar güneşten fazla yaşar…”

Anani

Firavun İkinci Set Baş Katip

KİTAP KÜNYESİ:

Kitap: DÜNYANIN UYANIŞI

Yazar: Şengül Boybaş

Tür: Fantastik, Aksiyon

Sayfa: 469

Yayın tarihi: Aralık 2018

Yayınevi: Kusurat