SENİNLE BAŞLAMADI – Mark Wolynn

booksiay

SENİNLE BAŞLAMADI – Mark Wolynn

seninle başlamadı

Seninle Başlamadı – Mark Wolynn

“Eğer avucunuzun içine derinlemesine bakarsanız, orada ebeveynlerinizi ve atalarınızın tüm nesillerini göreceksiniz.

Onların hepsi şu an yaşıyor.

Her biri bedeninizde mevcuttur.

Siz bu insanların her birinin devamısınız.”

– Thich Nhat Hanh, A lifetime Of Peace

Seninle Başlamadı kitabında Mark Wolynn, öncelikle sorunlarımızı ifade ederken sıklıkla kullandığımız, zihinlerimizde çakılmış tabelalar gibi duran çekirdek dilimiz ile tanıştırıyor. Ardından bu tabelaların eşliğinde bizi çocukluğumuzun arka bahçesine götürüyor. Ancak Mark Wolynn bununla da yetinmiyor. Anılarla iz sürerek arka bahçemizdeki her taşın, her çalının, çiçeğin ve ağacın altını kazmaya başlıyor. Aile sırları, kulağa fısıldanan gizli hikayeler, kapalı kapıların ardındaki konuşmalar ile yüzleştiriyor. Geçmişin tüm gölgeleri onun bu kitaptaki inceleme alanını oluşturuyor.

Psikoloji ile ilgilenen herkes bilir ki hayatımız boyunca düşünüp hissettiğimiz her şeyin kökü çocukluğumuzda yaşadığımız olaylara dayanır. Bu bilgi, psikanaliz ve psikolojinin kilit taşıdır. İnsanın zihinsel, ruhsal, fiziksel olarak yaşadığı şeylerle ilgili tüm varsayımlar buradan yola çıkarak şekillenir.

Mark Wolynn, bizden önce yaşayan tüm atalarımızın mal varlıklarından ve DNA aracılığıyla bizlere aktardığı genetik miraslarından çok daha fazlasının güncel hayatımıza etkisi olduğunu savunuyor. Onların ruhsal boyutta yaşadıkları travmaları ve duyguları da miras havuzumuzun içine alıyor. İsmini tam olarak buradan alan kitap, güncel hayatımızda aniden baş gösteren hastalıkları, fobileri, travmatik duyguları bu perspektiften inceliyor.  Tıpkı Kahramanın Yolculuğu kitabı ile Joseph Campbell ‘in yapmaya çalıştığı gibi insanın yaşamdaki yerini ararken, etkisi altında kaldığı “karma” ve “dharma” döngüsüne ışık tutuyor.

Yaptığı çalışmalar ile antik çağlardan beri depolanan ezoterik bilgilerin binlerce yıllık kadim inanışlarını bilimin entelektüel çizgilerine bir adım daha yaklaştırıyor. Bilim dünyasının, bir kablonun içindeki elektrik akımı gibi çağlar boyunca nesilden nesile aktarılan bilgiler için kullandığı “kollektif bilinç” kavramına bir anlamda “kollektif ruh “kavramını da ekliyor.

Korkunun Gizli Dili

Karanlık zamanlarda, göz görmeye başlar…

Theodore Roethke, “In a Dark Time”
Reklamlar

Kitabın girişindeki bu cümle sizi şaşırtmasın. Aslında çok sık yaşadığımız bir yanılgının edebi bir ifadesi. Genellikle baktığımız her şeyi gördüğümüzü düşünürüz ancak bunun doğru olmadığını hepimiz biliriz. Görebilmek gerçekten farkındalıkla gelen bir olgudur. Gözlerimizin açıklığı bizi sadece “bakan” biri yapar. Ancak, dikkatimizi tetikleyen olaylar, kritik anlar, çaresiz ve kendimizi karanlıkta hissettiğimiz kriz anları sadece “bakan” bir bireyden “gören” bireye dönüşmemizi sağlar. Wolynn ‘in başına gelen sorunların onu nasıl bir yola çıkardığını, tüm yeni keşiflerin ve buluşların ebeveynleri olan çaresizlik ve merak duygusunun, bu kitabın doğumuna nasıl sebep olduğunu orada öğreneceksiniz. Bu nedenle dikkatli okuyucular kitabı okurken giriş bölümünü kesinlikle atlamasın. Kitaptan en çok etkilendiğim konu olan Mark Wolynn’ in keşfettiği korkunun gizli dilini burada keşfetmeye başlayacaksınız.

Seninle Başlamadı Kitabı Ne Anlatıyor?

Yaşadığı sağlık sorunu nedeni ile kendisinin de uzmanlık alanına giren tıbbın ve bilimin çaresiz kaldığı sınırlarda gezinen Mark Wolynn,Seninle Başlamadı” kitabını bir misyon ürünü olarak ifade ediyor. Tıp literatüründeki bazı hastalıkların yıllar süren konuşma terapileri, ilaç tedavileri ve diğer müdahaleler ile hastalıkların kaynağını çözemediğine tanıklık ediyor. Acıları giderme konusunda başarısızlıkla sonuçlanan tedavi denemelerinin sonucunda, cesaretleri kırılan ve ümitlerini kaybeden kendi gibi insanlara çözüm arayışına başlıyor. Bu arayışının bir ürünü olarak “Seninle Başlamadı” kitabının konusu ortaya çıkıyor.

Mark Wolynn kitaptaki bilgileri derlemek için yirmi yılı akın bir süre araştırmalar yapıyor. Hastalığına çare bulabilmek için dünya genelinde uzun yıllar çeşitli meditasyon ve terapi merkezlerini gezerek gurularla çalışıyor. Wolynn ilk deneysel çalışmalarına önce kendi kökleri ile başlıyor.  Daha sonra özellikle depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, fobiler, takıntılı düşünceler, travma sonrası stres bozukluğu ve diğer güçten düşürücü koşullarla mücadele eden bireylerle çalışıyor.

Hem kendi deneyimlerinden hem de üzerinde çalıştığı klinik uygulamalardan yola çıkarak kalıtımsal zincirde yer alan ve sona ermeyen hikayelerin, üstü örtülü sırların günümüz gerçekliğine kadar uzanıp yaşayan kişilerin zihinlerinde ve bedenlerinde çözüm arayışına girdiğini keşfediyor. Atalardan devraldığımız “miras” içindeki kalıtsal aile travmalarının kökenine inerek soyağacını kökten meyveye doğru tedavi etmenin yöntemini oluşturuyor. Korkuların yarattığı çekirdek dili” bir anahtar olarak size veriyor ve travmatik zihin hapishanesinin kapılarını açmaya teşvik ediyor.  

“Korkunuzun gizli dilinin aslında hiçbir zaman korkuyla bir ilgisi olmadığını artık biliyorsunuz. “Mark Wolynn

Seninle Başlamadı Hangi Dizide?

Reklamlar
seninle başlamadı / zeytin ağacı
seninle başlamadı / zeytin ağacı

Netflix’ in Türk yapımlarından olan “Zeytin Ağacı” kitabın temel prensipleri üzerine kurgulanan bir yapım. Şimdilik bir sezon olarak platformda yer alan dizi kitaba olan ilgiyi ve farkındalığı arttıran bir eser oldu. Yine de kitabın içeriğindeki tüm detayları verme şansı yok. Bu nedenle özellikle bu tür eserlere merak duyan herkesin mutlaka okuması gereken hatta genetik bilimi, epigenetik alanı ile ilgilenen her tıp öğrencisinin ve doktorunun birkaç defa üzerinden geçmesi ve araştırması gereken bir kitap.

Hastalıkların Tedavisinde Yeni Bakış Açısı

2020 pandemi yılından sonra insanlık elinde tuttuğu bir avuç tıp bilgisinin gelecek sağlık problemleri için yetersiz kaldığının daha çok farkına vardı. Yaklaşık 300 yıl önce büyücü, cadı olarak görülen şifacılar günümüzde doktor olarak isimlendiriliyor. Bedensel hastalıkları tedavi etmenin yanında zihinsel hastalıkların tedavisi ise 150 yıllık bir geçmişe sahip. Tarihte birçok nedenle sınırlı araştırmalardan elde edilerek aktarılan ve yavaş ilerleyen tıp bilgisi, günümüzün güncel hastalıkları karşısında çoğu zaman yetersiz kalıyor. Bir bilim insanı olarak Mark Wolynn bunu deneyimleyerek kavramış. Seninle Başlamadı eserindeki teoride, özellikle ruhsal boyutta psikolojik travmaların altında yatan genetik unsurların etkilerini inceliyor. Çaresiz hastalara bir çıkış yolu, gelecek nesillere yeni bir pencere açıyor. Böylece, holistik tıp, alternatif tıp, tamamlayıcı tedavi yöntemleri gibi yenilikler hastalıkların tedavisine farklı bir bakış açısı daha ekliyor.

Okumayı bitirdiğiniz zaman köklerinize, ailenizdeki anılara ve anlatılara yeni bir gözle bakacaksınız.

Hemen şimdi okumaya başlayın!

ALINTILAR

“Çekirdek cümleler birisi kapıyı açana kadar kapıyı çalan seyyar satıcılar kadar seyyardır. Fakat ısrarla çaldıkları kapılar aile sisteminde takip edenlerin ruhudur. Ve giriş daveti bilinçli bir izinle olmaz.”

“Bilinçaltı duyulmak için ısrar eder, tekrarlar ve bir bakıma kapıyı kırar. Onu duymanın ve odaya davet etmenin tek yolu, ona bir şeyler dayatmayı bırakmak ve bunun yerine her yerde, sözde, ifade biçimlerinde, rüyalarda ve bedende, söylenmemiş olanı dinlemektir.”

“Çekirdek dil ‘açıklanmamış’ anılarımızı ‘açıklamamıza’ yardım eder ve birleştirilmemiş hatta hatırlanmayan olayları ve deneyimleri bir araya getirmemizi sağlar”

“En derin korkularımızı ifade ederken kullandığımız yoğun veya anlık sözcükler bizim çekirdek dilimizdir.”

 “Birçok kez, başka birinin trajedisi kendi en kötü korkularınızın yansımasıdır.”

“Girmekten korktuğunuz mağara, aradığınız hazineyi barındırır.” Joseph Campbell

“Bilinçaltı barikatının altında ebeveynlerimiz tarafından sevilmeye duyduğumuz derin arzu yatar.”

“Acıyı görmezden gelmek gerçekte onu derinleştirir. Bastırılan şeyin genellikle yoğunluğu artar. “

“İşe bakın ki cevaplarımı gezegenin en ücra köşelerinde ararken, iyileşebilmek için en harika kaynakların zaten benim içimde olduğunu, sadece ortaya çıkmayı beklediklerini anladım.”

“Dans eden bir yıldız doğurabilmesi için insanın içinde kaos olmalıdır.” Friedrich Nietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt

 “Ailemizin öyküsü bizim öykümüzdür.”

“Hayat bizi geçmişte çözümlenmemiş bir şeyle geleceğe gönderir.”

“Travmanın geçmişten uzanarak yeni bir kurban seçme gücü vardır.”

“Bazen dış dünyada bir adım atmadan önce iç dünyamızda bir adım atmamız gerekir.”

“Bazen, kalbin açılabilmesi için kırılması gerekir.”

” Acı bizi şaşkına çevirdiği zaman kendimize şu soruyu sormalıyız: Ben kimin duygularını yaşıyorum?”

“Ebeveynin travması çocuğun travması haline gelir ve çocuğun davranışsal ve duygusal problemleri ebeveynin durumunu aynalayabilir.”

“Neyi hayal edersek onu mümkün kılarız.”

“O zamanlar fark edemeyeceğim şey, acı veren bir şeye direndiğimiz zaman sıklıkla kaçınmaya çabaladığımız acının süresini uzattığımızdı.”

“Gurulardan biri, onun konuşmasını dinlemek için bir araya gelmiş olan bizlere, kendisinin etrafında ‘Bulan Kişiler’ in olmasını istediğini söyledi. ‘Arayan Kişiler’ in hep o şekilde, arar halde kaldığını söyledi.”

“Âdeta kaybolduğunu bilmediği bir anahtarı bulmuş gibiydi.”

“Tedavi ve dönüşüme dair birçok hikâyede olduğu gibi, terslik gibi görünerek başlayan şey aslında kılık değiştirmiş bir güzellikti.”

“Hatırlamanın zorlaşması her şeyi unuttuğumuz anlamına gelmez. Travmatik olayın parçası olan kelimeler, görüntüler ve dürtüler içimizde taşıdığımız acılarımızın gizli dilini oluşturmak üzere yeniden ortaya çıkarlar. Hiçbir şey kaybolmaz. Parçalar sadece yön değiştirirler.”

“Öfkeli kelimelerin altında genellikle bir acı vardır. Acı sizi öldürmeyecektir. Öfke ise gerçekten öldürebilir.”

KİTAP KÜNYESİ

Adı: Seninle Başlamadı

Alt başlık: Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri Ve Sorunların Üstesinden Gelebilmenin Yolları

Yazar: Mark Wolynn

Çevirmen: Mine Madenoğlu

Basım: Sola Yayınları · 2022 (İlk yayınlanma: Nisan 2016)

Tür: Araştırma-İnceleme / Psikoloji

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!