DARK – “Sic Mundus Creatus Est “

“Asıl soru nasıl değil, ne zaman?

Dark

Netflix tarafından yayınlanan  “Dark” dizisinin ilk sezonunun ana konusu bu soru üzerine kurgulanmış. Hikâye 2019’da bir çocuğun kaybolması ile başlıyor. Bir nükleer santral yakınında bulunan kasabada, nesiller boyunca yaşayan dört ailenin heyecanlı cevap arayışlarıyla sezon boyunca sürükleniyorsunuz. Dizi, ağırlıklı olarak, aynı bölgede yaşayan bu dört aile etrafında dönüyor. Birinci sezonda Kahnwald, Nielsen, Doppler ve Tiedemann ailelerinin sırları ortaya çıkmaya başlıyor. Tiedemann ailesinin bölgede işlettiği nükleer enerji santralinin altında bir mağara bulunuyor. Burada bulunan gizemli bir geçit, dizinin hikâyesini, zamanda yolculuğuyla 1986 ve 1953’e de taşıyor. “Oroborus” tekrar sahnede ; bu obur yılan yine kuyruğunu yakalamaya çalışıyor.

Diziden sonra sosyal medyada “Sarı yağmurluklu” fotoğrafların “TT” olmasına neden olan ana karakterimiz babasının intiharını atlatmaya çalışan genç Jones Kahnwald. Aslında olaylarda öne çıkan karakterler sayılı olmasına rağmen her bir karakterin 2019-1986-1953 versiyonları nedeniyle kafanız biraz karışabilir.

Dizi konusu Albert Einstein’ ın “İzafiyet Teorisi” ve Nietzsche’nin “Bengi Döngüsü” varsayımlarının etrafında şekilleniyor. Yeri gelmişken her iki teoriyi de basitçe özetleyelim: Einstein’a göre zaman, mekân ve hareket birbirlerinden bağımsız değildir. İzafi olarak cisim aynı anda tüm döngüleri yaşar ve etkiler.

  Nietzsche ise, “Bengi Döngüsü” fikrini şu şekilde ifade eder: Kendi hayatımız, başımıza gelen her şey ve tüm yaşantılarımız kendini sürekli olarak tekrar ederler.

DARK sadece bilimle ve felsefe ile yetinmemiş. Son yıllarda popülaritesi giderek artan ezoterik alana da el atmış.  Dizi boyunca ziyaret edilen mağaranın içinde varsayılan “geçit kapısı” üzerinde şu cümleyi sık sık göreceksiniz: ” Sic Mundus Creatus Est”

“Sic Mundus Creatus Est ” ifadesinin dünyanın yaratılışı ile ilgili olduğu kesin. Ancak, bir deyim olarak aşağısı, yukarısı veya içerisi dışarısı aynıdır şeklinde ifade edebiliriz. Bu kavram, evreni bütüncül olarak anlamanın basamaklarından biri.

Bu teoriler etrafında başarılı bir kurgu ve etkileyici oyunculuk performanslarıyla tüm zamanların en iyileri arasına girmeye aday bir prodüksüyon DARK.

Eğer kişilere çok takılmazsanız, tüm bu 33 yıllık döngülerin içinde, her dönemin akımlarına göre, sosyal psikoloji, teoloji, felsefe, bilim ve insan ilişkileri karmalarının arasında ilginç mesajlar bulabilirsiniz. Zekânızı ve dikkatinizi harekete geçiren bir yapım.

Dizinin 2. sezonu çok daha sürpriz bir kapanış yapıyor. Dünyamızdaki zaman çizelgesini evrene taşıyor ve”İnter Mundos”a geçiş yapıyor…

Yukarıda yazdığım detayları da mutlaka araştırın, özellikle ilgi alanınıza giriyorsa dizinin yaratıcı takımının iyi iş çıkardığını göreceksiniz.

3. sezonun tanıtımına göre bu sezon, finali görüyoruz.Dark’ta bir sonraki sorularımız çok daha etkileyici olacak! Neredeyse herkesin doğduğu andan beri merak ettiği, zihinlerini kurcalayan tüm çıkmaz sokaklara bir delik açılmış. Meraklıları tavşanın peşinden koşsun diye!

DARK

Keyifli seyirler dileğiyle…

İlknur Akpınar Yücedağ

Dizinin birkaç alıntısını buraya bırakıyorum:

 “Yoksa zaman asla yenilmeyen bir canavar mıdır?”

“Nerede yanlış yola saptığını merak ettiğin oluyor mu? Hayatının ne zaman istediğinin tam zıttı olmaya başladığını?”

“Gelecek cesur kişilere aittir., mazide takılıp kalmış şüphecilere değil.”

“Bildiklerimiz bir damla, bilemediklerimiz ise okyanus.”

“Hayat bir labirenttir. Bazı insanlar hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçirirler. Ancak tek bir yol vardır. Merkeze ulaşana kadar bunu anlayamazsın.”

“İnandırıldıklarımıza ters düşen şeyleri kavramakta zorlanırız.”

“İnsanlarla tesadüfi olarak tanışmayız. Biz başkalarının hayatına dokunuyoruz. Başkaları da bizim…”

“ Dünya sayısız iplikle dokunmuş bir halı gibi. Her ipliğin yeri belli… Tesadüf diye bir şey yoktur.”

“ Her ailenin sırları vardır”

“ Doğduğumuz anda hayatlarımız kum saati gibi akıp gitmeye başlar. Ölüm kaçınılmaz bir şekilde kapımızdadır. “

“Bazı anlar var ki bizi sonsuza dek değiştiriyor.”

“Sonra diyor ki: Büyüyünce yüreğiniz ölür”

“Gerçek tuhaf bir şey. Gizlemeye çalışabilirsin ama bir şekilde su yüzüne çıkmayı başarır. Hayatta kalmak için yalanı, gerçeğimiz yaparız. Unutmaya çalışırız. Artık unutamayıncaya dek…”

DİZİ KÜNYESİ:

Tür:       Bilimkurgu, Gerilim, Drama

Oyuncular: Louis Hofmann,Maja Schöne,Oliver Masucci,Stephan Kampwirth,Angela Winkler,Jördis Triebel,Daan Lennard Liebrenz,Lisa Vicari,Moritz Jahn,Paul Lux,Karoline Eichhorn,Gina Alice Stiebitz

Tema müziği bestecisi:  Apparat

Açılış müziği:     “Goodbye”

Ülke:     Almanya

Sezon sayısı:      2

Bölüm sayısı:     18

Gösterim süresi:              45–57 dakika

Yapım şirketi:    Wiedemann & Berg Television, Netflix

Yayın tarihi:       1 Aralık 2017 – günümüz