NEVER LOOK AWAY- Asla Gözlerini Kaçırma

Asla Gözlerini Kaçırma

Bir dönem filmi olarak gerçek olaylardan esinleniyor. 1930’ların Nazi Almanya’sında başlayan ve 30 yıllık bir döneme yayılan hikaye, insanları karanlıktan sanatın gücünün çıkarabileceğini gözler önüne seriyor. Wiplash ve Square filminden sonra sanat adına gündeme oturan başarılı bir yapıt.

3 saat 9 dk.lık süresine ve uzun sessiz sahnelerine rağmen, oyunculuk performansı ile sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film. Sahnelerdeki tüm düşünceler gizli bir replikle, görsel zenginlik ve başarılı bir duygu yoğunluğu ile sunulmuş. Bu nedenle filmin uzunluğunu hissetmiyorsunuz.

Kahramanımız Kurt, sanata meraklı ve bir o kadar da yetenekli bir çocuk olarak karşımıza çıkıyor. Söylenenlere koşulsuz itaat eden bir nesilden olan bu savaş sonrası çocuk, görmek istemediklerine bile bakmak zorunda bırakılıyor. Tüm acı veren sahnelerde, elini havaya kaldırarak görüntüyü puslu hale getirmeye çalışması ise acıyla baş etme yöntemi oluyor. Yıllar sonra, sanatındaki yolunu ararken bu yöntemin onu ifade ettiğini ve sanatına şekil verdiğini fark ediyor.

Sanata olan bakış açılarının çeşitliliği ve yaklaşımı açısından da dikkate değer bir film.

En etkileyici sahnelerden biri ise, Batı Almanya’da Sanat Okulundaki Akademisyenle olan diyaloğu… Hepimizin hayatını, öncesi ve sonrası olarak ikiye bölen, etkisinden kurtulamadığımız ve hayatın anlamını içine sıkıştırdığımız bir “an” vardır, mutlaka… Bu sahnenin de önemi işte “o an”da gizli…

Tüm yaşananların sonunda ise, “siz hayat için planlar yapa durun, kader ağlarını kendi bildiğince örer” cümlesiyle baş başa kalıyorsunuz…

ÖZET:

Teyzesi ile yaşadığı çocukluk anılarının etkisinde büyüyen Kurt sıradışı bir ailye sahip. Teyzesinin duygusal kimliği onu çok etkiliyor. Nazi Almanyasında geçen zorlu bir çocukluk döneminden sonra sanata eğilimi yüksek olan Kurt, Sovyet işgalinden sonra Doğu Almanya’da resim eğitimi almaya başlıyor. Ellie ile üniversitede tanışır tanışmaz birbirlerine aşık oluyorlar.

Ellie’nin babası, Profesör Seeband kızının erkek arkadaş seçiminden memnun değil ve bu illişkinin bitmesi için elinden geleni yapmaya hazır. Fakat bilmedikleri şey, Kurt ile Seeband’ın yaşamlarının zaten yıllar önce Profesör’ün işlediği korkunç bir suç nedeniyle bağlantılı olduğudur.

FİLMİN KÜNYESİ:

Yönetmen: Florian Henckel von Donnersmarck
Oyuncular: Tom Schilling, Paula Beer, Sebastian Koch, Oliver Masucci
Ülke: Almanya, İtalya
Yapım: Jan Mojto, Quirin Berg, Max Wiedemann, Christiane Henckel von Donnersmarck, Florian Henckel von Donnersmarck

Süre: 3 sa.9 dk.