JOKER – Gülmenin Elli Tonu

booksiay

JOKER – Gülmenin Elli Tonu

JOKER

JOKER

Hayattaki en aklı başında adamı deliliğe indirgemek için sadece tek bir kötü gün yeterli işte dünya benim bulunduğum yerden ancak bu kadar uzakta. sadece tek bir kötü gün. bir keresinde kötü bir gün geçirmiştin, haksız mıyım? 

Joker’i, iyilerin kötülere karşı amansız savaşlar yaptığı DC Comics Dünyasının içinde, Batman serilerinin kötü adamı olarak tanıdık. Joaquin Phoenix’in canlandırdığı 2019 yapımı Joker filmi, popüler olan karakterler ya da filmler için “öncesi” ve “sonrası” düzleminde çekilmiş bir kurgu drama.

“Flash back” dediğimiz ve kahramanları anılarına taşıyan keskin dönüşlerin resmedildiği bu akış sayesinde hikâyenin bütününe tanıklık ediyorsunuz. Böylece kurgu dünyasını gerçekliğe yaklaştırırken, düalist felsefenin en ünlü ikilisi olan “iyi & kötü” kavramına farklı açılardan bakıyorsunuz.

Joker’in kahkahaları sevinçten hüzne, acıdan öfkeye kadar birçok tonda çınlarken, arka planda, yaşanılan çağın sosyal adaletsizliğini, gelir uçurumunu, vatandaşlarına verdiği vaatlerini yerine getiremeyen demokrasilerin yaşadığı kaosu, insanların demokrasi ve düzene karşı inançlarını kaybetmesini izliyorsunuz.

Hedonizme ağır eleştirilirler savrulurken, bireylerin yüzlerindeki gülümseme maskelerinin kodlarını çözüyorsunuz.

Tek Bir Kötü Gün

Reklamlar

Joker ’in yaratıcısı giriş cümlemizdeki “ O kötü gün”… küçük bir delidir ve herkesten farklı … destedeki diğer kartlara benzemiyor. Her şeyin dışında, ötekilerle aynı yere ait değil. Gerçi diğer kartlarla aynı pakette bulunur, ama orası onun kendi evi değil aslında. Bu yüzden de çıkarılıp bir kenara konabilir, hiç arayanı soranı olmadan.

Film vizyona girdiği andan itibaren dünyayı ikiye böldü

Klasik DC karakterleriyle örülmüş bir macera arayanlar hayal kırıklığına uğradı. Ancak, baktıklarını görenler ve hatta görünenin ötesine bakanlar için bu film tüm zamanların en iyi filmleri arasında yerini aldı. Bu iki grubu, İzlemek ve seyretmek,  bakmak ve görmek arasındaki fark belirledi.

Bütün fikir ayrılıkları ve olumsuz eleştirilere rağmen herkesin hemfikir olduğu tek ortak konu ise: Joaquin Phoenix’in karakteri canlandırmadaki başarısı.

Üstelik Joaquin Phoenix ve Heath Ledger, yakın arkadaşlar. Bu nedenle Joaquin Phoenix’in işi zordu. Buna rağmen etkileyici bir performansla hayranlık uyandıran bir iş çıkarmış. bu performansı kaçırmayın…

Joaquin Phoenix 92. Academy Ödülleri töreninde herkesin ortak beklentisini karşılayarak ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı.

Reklamlar
Joaquin Phoenix – 2020 Oscar Konuşması

Film ayrıca, En İyi Film Müziği Akademi Ödülünü de  Hildur Guðnadóttir ‘a kazandırdı. Törende ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmayla “Oscar kürsüsü efsaneleri” arasına da girmş oldu. metni ve videoyu buraya bırakıyorum:

İzleyici Joker’le Dark Night serisinin ilk filminde Jack Nicholson ile tanıyor. Neredeyse 20 yıl sonra onu tekrar Heath Ledger canlandırıyor. Ledger ile birlikte Joker karakteri her zamankinden daha komik, daha acımasız ve daha karanlık bir imaj ediniyor.

Filmin yönetmeni Christopher Nolan, Joker karakterinin unutulmazlığını Ledger’in olağanüstü oyunculuğuna bağlıyor. Bu filmden sonra, çekimlerin hemen arkasından ölen Heath Ledger ise Oscar’a layık görülüyor.

Joaquin Phoenix’in 2020 Oscar ödül töreninde En İyi Erkek Oyuncu ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşma da hafızlarda ve ayfamızda yerini alsın:

Tanrım şu an, çok fazla minnet doluyum.

Ve aday olan arkadaşlarımın üzerinde bir yere çıkarılmış gibi hissetmiyorum, ya da buradaki herhangi birinin…

Çünkü biz aynı aşkı paylaşıyoruz, film aşkını..

Ve anlatımın bu şekli bana en olağanüstü yaşamı verdi. O olmadan ben ne olurdum bilmiyorum. Âmâ bence onun bana ve buradaki çoğumuza verdiği en harika armağan,

SESİMİZİ SESSİZLER İÇİN KULLANMA fırsatıdır.

Şunların üzerinde çok düşünüyorum, toplu olarak yüz yüze olduğumuz bazı üzücü konular üzerine.

Ve bence zaman zaman biz farklı gayeleri savunuyormuşuz gibi hissediyoruz ya da hissettiriliyoruz. Ama bana göre ben denklik görüyorum. Bence, ister cinsiyet eşitsizliğinden bahsediyor olalım, ya da ırkçılık ya da eşcinsel haklarından, ya da yerli haklarından ya da hayvan haklarından adaletsizliğe karşı mücadeleden bahsediyoruz.

Şu inanışa karşı mücadeleden bahsediyoruz; bir ulus, bir insan, bir ırk, bir cinsiyet veya bir türün bir diğerine ceza almadan hakim olma, kontrol etme ve kullanma ve faydalanma hakkının olduğu inanışı.

Doğal dünya ile bağımızın koptuğunu düşünüyorum ve birçoğumuzun suçlu olduğu şey, ben merkezli bir dünya görüşü, evrenin merkezi olduğumuz inanışı.

Doğal dünyaya giriyoruz ve kaynaklarını talan ediyoruz. Kendimizi bir ineği yapay olarak döllemeye yetkin hissediyoruz ve o doğum yaptığında bebeğini çalıyoruz. Acı içinde ağladığını anlamamıza rağmen buzağısı için olan sütünü çalıyoruz ve onu kahvemize, gevreğimize koyuyoruz.

Ve bence biz kişisel değişim fikrinden korkuyoruz. Çünkü bir şeyleri feda etmemiz gerektiğini, vazgeçmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ama insanlar, en iyi halimizle, çok buluşçu, yaratıcı ve becerikliler.

Ve bence biz, sevgi ve şefkati yol gösterici prensiplerimiz olarak kullanırsak, tüm hisseden canlılara ve çevreye yararlı olan değişim sistemleri yaratabilir, geliştirebilir ve uygulamaya koyabiliriz. Ve ben…

Hayatımda kötü bir adam oldum, bencil oldum, zaman zaman acımasız oldum, birlikte çalışılması zor biri oldum.

Minnettarım, buradaki birçoğunuz bana ikinci bir şans verdiniz. Ve bence bu bizim en iyi halimizde olduğumuz zamandır.

Birbirimizi desteklediğimizde,

birbirimizi geçmiş hatalarımız için sildiğimizde değil,

birbirimize büyümesi için yardım ettiğimizde, birbirimizi eğittiğimizde,

birbirimize kurtuluşa doğru rehberlik ettiğimizde; insanlığın en iyi hali budur.

17 yaşındayken kardeşim( ölen River Phoenix) şu sözü yazmıştı:

“SEVGİ İLE YARDIMA KOŞ, HUZUR SENİ BULACAKTIR.

Sinemaseverlerin ve görüntü koleksiyonerlerinin mutlaka izlemesi gereken bir film…

Mutlu kahkahalarınız bol olsun…

JOKER- Gülmenin Elli Tonu /İlknur Akpınar Yücedağ

REPLİKLER

 • Eskiden hayatımın trajedi olduğunu düşünürdüm, aslında komediymiş.
 • Eğer bir şeyde iyiysen, asla bedavaya yapma.  
 • Ya iyi olarak ölürsün, ya da kötüye dönüşecek kadar uzun yaşarsın.  
 • Ben bir canavar değilim. Sadece herkesten öndeyim.  
 • Seni öldürmeyen şeyin, seni tuhaflaştırdığına inanıyorum.  
 • Ben kötü biri değilim, sen iyi biri olmamı hak etmemişsindir
 • Ne kadar yalnız olduğunuzu anlamak, sizi üzüyor mu?
 • İnsanlar, son anlarını yaşarken, gerçek yüzlerini gösterirler.  
 • Şunu asla unutma gülerken kaybettiklerini ağlayarak geri kazanamazsın.  
 • Kendi kafana göre koyduğun kurallar seni kurtarmaz.  
 • Delilik yer çekimi gibidir; sadece hafifçe itmek yeterlidir.

FİLM KÜNYESİ

Tür: Dram , Gerilim , Suç

Senarist: Todd Phillips , Scott Silver

Yönetmen: Todd Phillips

Yapımı: 2019 – ABD

Oyuncular : Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu filmde, Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Marc Maron, Bill Camp, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Douglas Hodge ve Brian Tyree Henry gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

 

2 cevap

 1. […] En iyi erkek oyuncu Oscar’ını ise 2019 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan Joker ile Joaquin Phoenix aldı. […]

 2. […] JOKER – Joaquin Phoenix ve Gülmenin 50 Tonu […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!