BOOKSIAY

BRIDGERTON – Peri Masalı Dekorunda Evcilik Oyunu

“Ama biliyoruz ki bir kadın ne kadar çok parıldarsa

O kadar hızlı yanar”

Lady Whistledown / BRIDGERTON

Barbie bebeklerle büyüyen bir neslin, genç yetişkin hedef kitlesini tam on ikiden vurmak için bundan daha güzel bir dizi olamazdı.  Bütün kadınların ve genç kızların “Barbie”ye, erkeklerin de “Ken”e benzediği bu gençlik dramasında, eski kuşaklar da unutulmamış. Biraz Loisa May Alcott ’un “Küçük Kadınlar” ve “Küçük Erkekler ”tarzına, Barbara Cartland kurguları da eklenince karşınıza bir “Beyaz Dizi” serisi çıkmış. (Bu saydıklarımı sadece elli yaş üstü kadınlar anlayabilir )J Ancak, hakkını vermemiz gerekiyor. Kostümler, oyunculuk, kurgudaki olayların akışkanlığı, sürükleyiciliği çok başarılı. Bu nedenle izlemeye karar verirseniz, Queen’s Gambit gibi başlamanızla bitirmeniz aynı günde olacak. Kendinizi ona göre ayarlayın.

1813 ve 1827 arası Londra’da asillerin aşklarını ve skandallarını anlatan Bridgerton, Netflix izlenme rekoru kırmış. Dizinin hikâyesi,  Julia Quinn ‘in aynı adı taşıyan romanlarından uyarlanmış. Chris Van Dusen tarafından yaratılan ve Shonda Rhimes tarafından prodüksiyonu sağlanan tarihi dönem draması, İngiliz asillerinin rekabetçi sosyete dünyasına odaklanıyor. Dizideki olaylar, skandallar ve sırlar,  gizemli bir yazar olan Lady Whistledown’ın sesiyle anlatılıyor. Drama Bridgerton ailesine odaklanıyor: Violet, Lady Bridgerton; dört oğlu Anthony, Benedict, Colin ve Gregory ve dört kızı Daphne, Eloise, Francesca ve Hyacinth. Ayrıca dizideki önemli ailelerden biri de Featheringtonlar: Portia, Lady Featherington; kocası Baron ve üç kızı, Philippa, Prudence ve Penelope. Bu sezonda hikâyemizin ana kahramanları Daphne Bridgerton ve şehrin en gözde bekârı Hastings Dükü Simon Basset.

“Gülümsemeye devam et canım, herkesin gözü üstünde. Hem de hiç olmadığı kadar.”

Sekiz bölümlük seri, yaz sezonunda yapılan ve Kraliçe’ye yetişkin genç kızların tanıtılması amaçlanan bir balo ile başlıyor. Yakışıklı gençler ve güzel kızlardan oluşan bu evlilik piyasasının oluşturduğu balo ortamı, asillerin çocuklarının kendi aralarında eş seçmelerini sağlayan bir pazaryeri. 19. Yüzyılın başlarındaki modaya uygun göz alıcı elbiseler, takılar ve şahane valslerle süslenen dizi, sizi romantizmin nostaljik sınırlarına taşıyacak. Hayran kalacağınız kostümlerin tasarımcısı Ellen Mijornick. Dünyanın farklı bölgelerinden kostüm tasarımcılarıyla ortak çalışmış.  8 bölümde gerçekleşen 10 balo için serinin toplamında 7500 kostüm kullanılmış ve çoğunlukla da el işçiliği. Mesleki tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, olağanüstü bir performans ve sonuç çıkarmışlar.

Arka planda işlenen kadınların ve erkeklerin o döneme ait rolleri, cinsiyetçilik, ırkçılık, zayıfları, engellileri hor görme, toplumsal ve geleneksel baskılar,  kürtaj gibi sorunlar da hikâyeye incelikle yerleştirilmiş. Dizide olayları dinlerken ve izlerken merak duygunuzu dürten Gizemli Lady Whistledown’un kim olduğuyla ilgili tahminlerinizin de, dizinin son sahnesine kadar tutmayacağına eminim 🙂

Gündemin karanlığından uzaklaşmak, karlı kış günlerinde baharı hissetmek, zihninizi dinlendirmek ve biraz gülümsemek isterseniz bir solukta izleyeceksiniz. Eh, ikinci sezon da yolda olduğuna göre sevgililer günü haftasında hayata biraz toz pembe bakmakta bir sakınca yok 🙂

Keyifli seyirler

“Ama biliyoruz ki bir kadın ne kadar çok parıldarsa
O kadar hızlı yanar”

REPLİKLER

“-      Daha sıkı!

  • Nefes almasın mı anne?
  • Onun yaşındayken sıktığımda belim bir buçuk portakal kadar olurdu. Kardeşin de öyle yapacak.”

“Bugün pek ehemmiyetli bir gün, bazıları içinse korkutucu bir gün. Zira bugün Londra’nın izdivaç etmek isteyen hanımları Majesteleri’ne, Kraliçe’ye takdim ediliyor. Tanrı ruhlarına merhamet etsin.”

“Bugün mühim olan yalnızca Kraliçe’nin bakışları.Bir gıdım memnuniyetsizlik olursa o genç hanımın değeri akla hayale sığmayacak ölçüde düşer. ”

“Gülümsemeye devam et canım, herkesin gözü üstünde. Hem de hiç olmadığı kadar.”

“Bilmelisin ki özellikle bir dük biriyle ilgilenirse, erkekler de o kadınla ilgilenir.”

”Ben elde edilemez, sense arzu edilen olacaksın.”

“Ben seninle ve sen de benimle evlenmek istemediğine göre kaybedecek neyin var ki?”

“İnsan kapalı kapılar ardındaki bir evliliğin gerçeğini asla bilemez.”

“İnsan kapalı kapılar ardındaki bir evliliğin gerçeğini asla bilemez.”

DİZİ KÜNYESİ

Tür:                                      Tarihi Drama

Proje tasarımcısı:           Chris Van Dusen

Uyarlama:                         Julia Quinn’in Bridgertonkitap serisi

Oyuncular:                        Phoebe Dynevor , Regé-Jean Page, Jonathan Bailey, Golda Rosheuvel, Luke Newton, Claudia Jessie, Nicola Coughlan, Ruby Barker, Sabrina Bartlett, Ruth Gemmell, Adjoa Andoh

Sezon:                                 1

Bölüm sayısı:                   8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.