AVATAR – Mavi Rüya!

booksiay

AVATAR – Mavi Rüya!

AVATAR

AVATAR

“Askeri hastanede yatarken, bir daha asla eskisi gibi olamayacağımı biliyordum.

Bazı rüyalar görmeye başlamıştım.

Uçuyordum… Özgürdüm…

Ama er ya da geç, her zaman uyanmak zorundasın”

Balta girmemiş sisli ormanların üzerinden giriş yapan sahnenin sonunda Jake’in gözleri açılır. Tekerlekli sandalyesiyle kalabalık bir şehrin akışında ilerlemeye çalışmaktadır. Düşüncelerinde, engelli bir savaş gazisinin yaşam şartlarının maliyetlerini hesaplamaktadır. Bu sırada büyük bir kalabalığın ortasındadır ve sağından solundan akan yüzlerce insan vardır. Bu insanlara dikkatle baktığınızda ağız ve burunlarını kapatan, solunum yollarını filtreleyen maskelerle yürüdüklerini görürsünüz(!)

Avatar, insanlığın istilacılığı ve derin ekolojik dengeler için bir keşif yolculuğudur.

Avatar – The Way Of Water

Sinema tarihinde bir sıçrama taşı olan efsanelerden biridir. Günümüzde, evlerimize bile hologramların, 3D yazıcıların girmeye başlayacağı bu dönemde, gençler onu sıradan bir film gibi izleyebilirler. Ancak, türünüzün ilk örneğiyseniz tarihte her zaman özel bir yeriniz olur. Özellikle ilk sahneleri bu dönemde dikkatle izleyip, dinlemenizi öneririm. Daha önce izlediyseniz ve 2020 de tekrar izleyecekseniz, kaçırdığınız bu sahnelerde şaşırabilirsiniz.

Kahramanımız Jake Sully’nin anılarından dinlediğimiz hikâyemiz, 22. Yüzyılda 2154 yılında geçmektedir. Dünya’nın doğal kaynakları tükenmiştir ve bu ciddi bir enerji krizine yol açmıştır.

Alpha Centauri yıldız sistemi & Unobtanium Madeni

2154’te (RDA) adlı kuruluş, Alpha Centauri yıldız sisteminde bir gaz devi olan Polyphemus gezegeni yörüngesindeki, ormanlık, yaşanabilir bir uydu olan Pandora’da değerli bir mineral olan “unobtanium “ madenlerini keşfeder.

Pandora & Naviler

Reklamlar
Reklamlar

Atmosferi insanlar için zehirli olan Pandora’da, 3-4 metre boylarında, mavi tenli Na’vi halkı yaşamaktadır. Doğayla uyum içinde yaşayan halk, Eywa adında ezoterik yaşlı bir ağaç gövdesinde var olduğuna inandıkları ana tanrıçaya bağlıdırlar.

AVATAR

Avatar

Bilim insanları, Pandora’nın biyosferini keşfetmek için, genetik olarak eşleşen, insanlarca sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen, “Avatar” adı verilen, Na’vi-İnsan melezi biyolojik bedenleri kullanmaktadırlar. Jake Sully, bir bilim insanı olarak ölen ikiz kardeşi için hazırlanan “Avatar”ın sürücüsü olarak Pandora’ya gitmeyi kabul eder.

Hikâyenin bundan sonraki kısmı, ön planda “Pasific Rim” ve “Warcraft”, arka planda ise 2154 yılında yaşanan “Romeo & Jüliet” öyküleri arasında gidip geliyor.

Mavi Aşk Jake Sully & Neytiri

2009 yılında sinemalarda günlerce yer bulamadığımız ve üç boyutlu olarak seyredip salondan çıktıktan sonra kendimizi yeni bir dünyanın eşiğinde hissettiğimiz yapım,  Jake ve Neytiri’nin “Mavi Aşk’ı olarak hafızalarımızda kaldı. Ancak, bu mavi aşkın ve görsel zenginliğin arkasındaki uyarıları 11 yıl sonra fark ettim.

AVATAR

James Cameron & Avatar’ın Yaratılışı

Filmi yeniden seyrettiğimde, zaten “Terminatör” ü izlediğim günden beri yakın takibe aldığım kişilerden olan James Cameron’ı bir kez daha alkışladım.

James Cameron, Avatar filminin hem senaristi hem yönetmeni. Aynı zamanda Terminatör, Alien 2, Titanik filmlerinin de yapım, senaryo, kurgu aşamaları da dâhil yönetmenliğini yapan kişi. Cameron, 1994 yılında Avatar için 80 sayfalık bir konuyu kaleme almış.

Röportajlarında, ilham kaynağının “çocukken okuduğu her bilim kurgu kitabı” olduğunu ve özellikle Edgar Rice Burroughs’un “John Carter” serisinden etkilendiğini ifade etmiş.

Ağustos 1996’da, yapay veya bilgisayar tarafından üretilen oyuncuları içerecek olan Avatar’ı çekeceğini açıklamış.”Gerçek gibi görünen ancak fiziksel dünyada bulunmayan” önde gelen rollerde en az altı oyuncuyu içereceğini açıklamış. Ancak Cameron, o zamanki mevcut teknolojinin, anlatmayı amaçladığı hikâye ve görselliğe yeterli olmadığını hissetmiş.

13 Yılllık bekleyişten sonra

İlerleyen birkaç yıl boyunca belgesel çekmeye ve teknolojiyi geliştirme işine odaklanmaya karar vermiş. Cameron büyük bir sabırla her şeyiyle hazır filmini çekmek için 13 yıl beklemiş.

Time dergisi, 2007’de yaptığı bir röportajda, Cameron’a Avatar teriminin anlamını sorduğunda, bunun, “Hindu tanrılarından birinin bedenlenmiş biçim alan enkarnasyonu” anlamına geldiğini söylemiş. Bu filmde bunun anlamını, “gelecekte insan teknolojisinin, bir insanın zihnini uzakta konumlandırılmış bir bedene, biyolojik bir bedene yerleştirmesidir.” şeklinde belirtmiş. Cameron aynı zamanda, insanların uzaylı bedenlere nasıl uzaktan kumanda edebildikleri ve kişiliklerini onlara nasıl aktarabilecekleri konusunda, Japon siberpunk manga ve animesi Kabuktaki Hayalet’den de alıntı yapmış.

Rüyadan Doğan Naviler

Pandora’nın yerli insansı türü olan Na’vi’lerin görünümünü, Cameron’un annesinin ona anlattığı bir rüyadan ilham aldığını söylemiş. Rüyasında, 4 metre boyunda, mavi tenli bir kadın görmüş ve “harika bir görüntü” olduğunu düşünmüş.

Filmin uçan “Hallelujah Dağları” için tasarımcılar Çin’deki karstik kireçtaşı oluşumlarından” ilham almışlar, kurgusal uçan kayalar için, dünya çapında diğer örnekler arasından, Guilin, Zhangjiajie’deki, Huangshan’dan (Sarı Dağ olarak da bilinir) esinlenilmiştir. 

Cameron ’nın bir ifadesine göre, “Na’vi’ler, yüksek benliğimizi temsil ediyor” ve filmde iyi insanlar olmasına rağmen, genel insan türü, “bildiğimiz durumda, dünyamızı mahveden ve belki de kendimizi acımasız bir geleceğe mahkûm eden parçalarımız olarak temsil ediyor”.

Son olarak, bu destansı bilim kurgu filmi, 67. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini almıştır. 9 dalda aday gösterildiği 82. Akademi Ödülleri’nde ise sanat yönetimi, görüntü yönetmeni ve görsel efekt dallarında 3 ödül kazanmıştır.

Devam Filmi

Filmin başarısının ardından James Cameron, dört film için 20th Century Fox ile anlaşma imzalamış: Avatar 2 ve Avatar 3’ün ana çekimleri tamamlamış ve sırasıyla 16 Aralık 2022 ve 22 Aralık 2023’te gösterime gireceklermiş. Kalan serinin 19 Aralık 2025 ve 17 Aralık 2027’de piyasaya sürülmesi planlanıyormuş.

Karantina günlerinde tüm yerli ve yabancı yapımların durdurulduğu bir dönemdeyiz ve bundan sonraki sinema endüstrisinin Avatar ailesinden olacağı kesin. Yakında ünlü oyuncuların “Avatar”larıyla çekilmiş birçok film izleyeceğimizden eminim. Bunu da kayıtlara geçirmiş olalım.

Serinin devamı için hafızanızı tazelemek ve kaçırdıklarınızı görmek adına mutlaka izleyin derim.

AVATAR

REPLİKLER:

“Yeni bir dünyada, yeni bir başlangıç olacak”

“Eski asker diye bir şey yoktur, çıkmış olabilirsiniz, ama davranışlar içinizden asla çıkmaz.”

“Kendime, birinin geçebileceği her sınavı geçebileceğimi söylerdim.”

“Dünyadayken, bu adamlar ordunun adamlarıydı, askerlerdi. Özgürlük için savaşırlardı. Ama burada bir şirket için çalışıp para kazanan kiralık tetikçiler sadece!”

“Hepsi bir deneyin parçası, İyi deney, iyi gözlem gerektirir.”

“-Hani bu görev için üç yıl doktora yapmış adam!

-Öldü!”

“Bir hayat sönerken diğeri alevleniyor.”

“Burada yerlileri maden sahasından çıkartıyor olmamız gerekiyor. Sen istedin diye bir kukla şovu bile yaptık. Onlar gibi göründük, onlar gibi konuştuk sonra bize güvendiler. Onlara okul inşa ettik, İngilizce öğrettik. Sonra ne oldu? “

“Bunun için buradayız: Unobtainium. Çünkü bu gücük gri taşın kilosu 20 milyon dolar ediyor. Tek sebep bu! Herkesin maaşlarını bu ödüyor, senin bilimini de bu karşılıyor”

“Sürekli ses çıkaran, ne yaptığını bilmeyen bir bebek gibisin.”

“Seni neden mi kurtardım? Güçlü bir kalbin var, korkun yok! “

Öğret bana!

Gök insanları öğrenemezler, HİÇ BİR ŞEY GÖRMÜYORLAR!

Nasıl göreceğimi öğretebilirsin.”

Kimse sana nasıl göreceğini öğretemez!”

“Kutsal ağacın tohumları, çok saf ruhlardır.”

“Hali hazırda dolu olan bir bardak daha fazla su almaz.”

“Ama yatırımcıların basında kötü görünmekten daha önemli dertleri var.  O da maddi durumun kötü olması”

“Bu “Saheylu” aranızdaki bağ. Hisset onu!”

“Taranyu, yani avcı olabilmek için kendi İkran’ını seçmen gerekiyor, tabii o da seni seçmeli”

“Bu çok önemli bir kavram. Görüyorum. Sadece dışarıdan gördüğün ile kalmıyor. İçini görüyorum”

“Sürekli bir enerji akışından bahsediyor. Hayvanların ruhlarından.. Umarım sınavda çevre konusundan çok soru çıkmaz!”

“Dışarıda öğretilen sadece el-göz koordinasyonu değil, söylediklerini DİNLEMEN gerekiyor. Ormanı onun gözünden görmeye çalış.”

“Neytiri için iki seçenek vardı, hızlı öğren ya da öl.”

“Buradaki insanlar ile orman arasındaki derin bağı anlamaya çalışıyorum. Yaşayan her şeyin arasında…”

“Ona göre tüm enerji sadece ödünç alınırmış ve bir gün hepsinin geri verilmesi gerekiyormuş.”

“Seni görüyorum kardeşim

 Ve teşekkür ediyorum.

Ruhun Eywa’nın yanına gidecek,

Bedenin ise bu dünyada kalıp halkın bir parçası olacak”

“Onun beni seçtiğini nasıl anlayacağım- Seni öldürmeye çalışacaktır.”

“Bu Toruk, Son Gölge. Doğru gördüğün son gölge olur anca.”

“Na’viler der ki; her birey iki kez doğarmış. İkinci sefer halkın arasında yerinizi aldığınız zaman olurmuş. Sonsuza kadar”

“Birileri senin istediğin yerde yaşıyorsa anında düşman olabiliyor sonra da haklı görünüyorsun!”

 “Rüyalarında barış getireceğini gören bir savaşçıydım. Ama er ya da geç her zaman uyanmak zorundasın”

“Yeri gelir, hayatınız bir tek delice hareketiniz ile değişebilir”

“Âşık oldum, ormana âşık oldum, sana âşık oldum!”

FİLM KÜNYESİ:

Yönetmen:        James Cameron

Yapımcı               :James Cameron,Jon Landau

Senarist:             James Cameron

Oyuncular:         Sam Worthington, Zoë Saldaña, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Stephen Lang, Joel David Moore,Giovanni Ribisi

Müzik:                  James Horner

Türü:                     Bilimkurgu

Yapım yılı:          2009

Çıkış tarihi:         18 Aralık 2009

Süre:                     162 dk.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!