ELİF – Paulo Coelho

booksiay

ELİF – Paulo Coelho

ELİF - PAULO COELHO

Paulo Coelho

“Elif, her şeyin aynı yerde, aynı anda bulunduğu nokta…

Elif anlatılamaz…

Fakat büyü geleneğinde Elif iki şekilde tarif edilir. Birinci tarife göre geçmişe ve bugüne ait küçüklü büyüklü bütün noktaları içine alan Kâinat’ta bir ” nokta ”dır.”

Elif / Paulo Coelho
ELİF – PAULO COELHO

Kütüphanemdeki kitabı 25.12.2012 yılında ikizlerimin “okul kermesinden” almıştım.

Beni en çok etkileyen cümleyi okuduğumda, herkesin zaman zaman hissettiği duyguyu çok doğru tasvir ettiğini düşünmüştüm. Sonra da bu bölümü 2013 yılında açtığım ilk bloğuma yazmıştım:

“Mutlaka başına gelmiştir, bir partiye gittiğinde salonun bazı yerlerinde kendini daha rahat daha güvende hissedersin. Bu örnek Elif’i açıklamak için biraz zayıf kalıyor ama ilahi enerjinin akışı herkes için farklıdır. Eğer partide doğru yeri bulabilirsen enerji sana canlılık ve güven verir.

Fakat durup uzun boylu düşünmeyeceği için bu his çok geçmeden yok olur. Küçük Elif daima beklenmedik bir anda zuhur eyler. Sokakta yürürken, bir yerde otururken koca Kâinat birdenbire karşına seriliverir.”

ELİF – PAULO COELHO
Reklamlar

Paulo Coelho, Elif’te ana karakter olarak karşımızda. Romanda, Coelho, bilgeliğin “plato”sunda durağanlığa sürüklenince seyahate çıkar ve “kalbinin götürdüğü yere” gitmeye karar verir.  Bu manevi yolculuğa çıktığı anda, Trans Sibirya tren seyahatinde ona eşlik eden üç kişi vardır: Bir Tao ustası, bir Rus yayıncı ve sıra dışı genç bir Türk kadını olan, yetenekli keman virtüözü; Hilal… Trans Sibirya demiryolu hattı tüm dünyadan trenseverlerin hac yolu gibidir. Tamı tamına 9288 kilometre. Moskova’dan başlayıp, Pasifik Okyanusu kıyısında; Vladivostok’ta son bulan dünyanın en uzun trenyolu rotalarından birisi.

Yolculuğun durakları hikâyeyi, zamanı ve mekânı derinleştirir, evrimleştirir ve başka hayatlara taşır.

Bunların hepsi gerçek

Romanda belirtilen tarihte, Coelho gerçekten bir Trans Sibirya yolculuğu yapmış. Sonrasında Putin ile görüşmüş…

Coelho, Elif kitabını, Jorge Luis Borges‘in 1945 tarihinde basılan kısa öyküsü ” The Aleph ” ten etkilenmiş ve dört yıl boyunca bilgi toplamış. Sonrasında romanı üç hafta içinde yazmış.  Bu otobiyografik romanının merkezinde, her inanç sisteminde farklı şekillerde yaklaşılan reenkarnasyon konusu etrafında şekillenen hikâyenin, gerçekliğinin ve kurgusunun gizemi ise, tamamen Coelho’nun zihninde…

Kitabı anlayabilmek için ezoterik kavramlara, enerji boyutlarına ve reenkarnasyona aşina olmanız gerek. Simyacı kadar etkileyici olmasa da Coelho’nun şiirsel tasvirleri yine büyüleyici, anlatımı sürükleyici…

Keyifli okumalar

https://www.booksiay.com/simyaci-o-alquimista/ilknur-akpinar-yucedag/
SİMYACI

ALINTILAR

“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal…”

 “Aşk, zaman ve mekânın tek bir noktada buluşmasıdır.”

“İçinde bir tutam delilik olmayan hayat eksik bir hayattır.”

“Geçmişine değil, ruhuna git.”

“”…Çin bambusunun hikâyesini bilir misin? Tam beş yıl küçücük bir filiz olarak kalıp sırf köklere çalışır. Sonra göz açıp kapayıncaya kadar boyu yirmi beş metreyi buluverir.””

“Seni seviyorum demeyi sadece seni affediyorum diyebilenler becerir.”

“Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız devamlı bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir. Ama tren hep ileri gider. Hayat bir trendir. Tren istasyonu değildir.”

“İradeleri çok güçlü olan kadınlar ve erkekler genellikle yalnızdırlar, çünkü dışarıdan soğuk görünürler.”

“Kendini yendiğinde dünyayı da alt edersin.”

Reklamlar

“Biz bir şeyi arıyorsak, o şey de bizi arıyor demektir.”

“bizi kurtaracak olan tek şey budur

Sevgi…”

“Ekseriyetle bu Elif’i tesadüfen keşfederiz. Bu olayın gerçekleşmesi için kişinin -ya da kişilerin – o noktayla aynı yerde bulunması gerekir. Bu yere küçük Elif diyoruz.

“İkincisi Büyük Elif’tir.

Büyük Elif, aralarında çok güçlü bağ bulunan iki veya daha fazla kişinin tesadüfen küçük Elif’te bir araya gelmesiyle zuhur eder. İki farklı enerji birbirini tamamlayarak zincirleme bir tepkimeye yol açar. Bu iki enerji fener lambalarını yakan, pillerin içindeki zıt kutuplardır ve ışığın yanmasını sağlar. Çekim gücüyle yakınlaşarak çarpışan iki gezegendir onlar. Eski çok eski zamanlardan beri tanışan iki âşıktır.

İkinci âlem, kader tarafından özel bir görev için seçilen iki kişinin doğru yerde karşılaşmasıyla tesadüfen ortaya çıkabilir. Doğru yer; iki insan bir ömür boyu birlikte yaşayabilir, çalışabilir, ya da hayatlarında tek bir kez karşılaşıp ebediyen ayrılabilirler, çünkü onları bu dünyada bir araya getirecek olan şeyin doludizgin gittiği fiziksel mekâna yolları düşmemiştir. Bazen de onları neyin yaklaştırdığını anlamadan kendi yollarında giderler. Fakat Tanrı isterse, aşkı bir kere tatmış olanlar tekrar bir araya gelebilirler.”

KİTAP KÜNYESİ

Adı:                       Elif

Yazar:                   Paulo Coelho, Saadet Özen (Çevirmen)

Kitabın türü:      Edebiyat, Hikaye (Öykü), Roman

Sayfa sayısı:       247

Baskı tarihi:       2014

Yayınevi:            Can Yayınları

 

Bir cevap

  1. […] sonra müdavimi olmayan yoktur. Benim kitaplığımda da sonraları yazılarıma ekleyeceğim Elif, Piedra Irmağının Kenarında Oturdum Ağladım gibi diğer kitapları da yerini buldu. Son […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!