ON BİR DAKİKA – Paulo Coelho

booksiay

ON BİR DAKİKA – Paulo Coelho

On Bir Dakika Paulo Coelho

On Bir Dakika / Paulo Coelho

“Maria bir kez daha fark etti ki,

Aşkı yaratan,

Ötekinin varlığından çok yokluğuydu…”


Masalsı bir aşkı çarpıcı bir gerçeklikle harmanlayan Coelho, kahramanımız Maria ile 21. Yüzyıl “Pretty Woman” karakterini yaratmış. Simyacı’dan beri okuyucuyu sözcükleriyle büyülü bir dünyaya taşıyan Coelho, bu romanında da aynı etkileyici üslubuyla beklentileri karşılıyor. Toplumun her zaman, argo kültüründe küfür olarak kullandığı tanımların sahne arkasına geçiyor ve insan, kadın, erkek, meslek, cinsellik, aşk, utanç, gurur, onur, masumiyet kavramlarını yeniden değerlendiriyor. 

Çocukluğundan itibaren ailesi ve çevresindeki ilişkileri, beklentileri ve sonuçları gözlemleyen Maria, zengin, yakışıklı ve akıllı bir koca, ilerde büyük adam olacak iki çocuk ve deniz manzaralı bir ev bekleyerek sakin bir hayat yaşamayı reddediyor. Brezilya’dan İsviçre’ye sürükleniyor ve dünyanın en eski mesleğini kendi tercihiyle seçiyor.

Çocukluktan itibaren erken olgunlaşan ve hayata bakışını kendi özel penceresinden yansıtan Maria, mesleğinin ona kazandırdığı deneyimler ve gözlem gücü ile günlüklerini yazarken kendine ait yeni bir sözlük yaratıyor. Mesleğinin zorluklarında hayatta ve ayakta kalmaya çalışırken insani değerlerin en önemlilerinden aşk, sevgi ve masumiyetin tanımını yeniden yapıyor.

Hikâyenin girişinde ve bitişinde bunun gerçek bir yaşam öyküsü olduğunu açıklayan Coelho, Maria’nın öyküsünü kendi perspektifinden, ustaca dile getirmiş.

Reklamlar

Maria’nın sıradışı hayatı ve perspektifinin karşısında şaşıracaksınız.

Paulo Coelho sevenler bu kitabını da atlamasın…

Sevgiler 

ALINTILAR:

“Artık kaybedecek hiçbir şeyim kalmadığında, her şeyi elde ettim. Kendim olmaktan çıktığımda, kendimi buldum.”

“Beklemek en zorudur ve buna alışmak istiyorum; yanımda olmasan da, benimle olduğunu bilmeye.”

“Aşk başkasında değil, kendimizdedir; onu biz uyandırırız. “

“Sınırları tanıyanlar hayatı bilir; vakit geçirmektir altı üstü, aynı işi tekrarlayıp durmak, şu ölümlü dünyaya niye geldiğimizi gerçekte anlayamadan yaşlanıp ölmektedir.”

“Hatalar, ilerlemenin bir yoludur.”

“On bir dakika. Dünyayı döndüren kuvvet, on bir dakikanın içindeydi.”

“Orada, birlikte, aynı yöne bakmaktaydılar.”

”Arzu gördüğün değil, hayal ettiğindir.”

“ilkbahar için şöyle söyleyemezsin: “Erken gelsin ve uzun sürsün” sadece şunu diyebilirsin: “ gelsin bahar; taşıdığı umutla yıkasın beni ve elinden geldiği kadar kalsın.”

KİTAP KÜNYESİ:

Adı: On Bir Dakika

Orijinal adı: Once minutos

Yazar: Paulo Coelho, Saadet Özen (Çevirmen)

Baskı tarihi: Ekim 2019

Sayfa sayısı:262

Kitabın türü: Edebiyat, Roman

Yayınevi: Can

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!