BOOKSIAY  ©
Gamzeda / Uzay Gökerman

GAMZEDA – Antika’da Dolunaylı Gece!

Gamzeda

 “Denge, tüm doğanın temel yasasıdır.

Dengede olmayan hiçbir şey yerinde duramaz, devrilir, yıkılır”

Uzay Gökerman

Bir mühendis için en önemli konulardan biridir “denge”… Eğer bir sistem düzenliyse ve sizi konforlu, rahat hissettiriyorsa dengededir. Sistemdeki düzensizlik arttıkça, “Entropi” de artar. Entropi insanlığın keşfettiği en büyük kanunlardan biridir. Termodinamiğin bu arsız yasası,  hayatınızdaki başrolü ele geçirmişse yıpranma ve yıkım süreci işlemeye başlamıştır.

Entropi

Uzay “mühendisliğinin” yarattığı çok boyutlu düşünme becerisiyle “Entropi”yi bilimin zor anlaşılır sayfaları arasından çıkarmış. Sokaklarımıza, insanlarımıza, siyasetimize, sporumuza, sanatımıza, medyamıza ve tüm bunların içindeki ilişkilerimize indirgemeyi başarmıştır.

Gamzeda bize hayatımızın en çarpıcı ana fikrini verir: Diş macununu sıktığınızda, tüpüne geri dolduramazsınız.

Akordu bozuk bir enstrümanı, dengesini kaybetmiş bir teraziyi yeniden ayarlayabilirsiniz. Ancak, ilişkiler bir defa bozulduğunda süreci düzeltmek o kadar kolay değildir.

İnsan yeniden sevebilir, belki sayabilir de…

Victor Hugo’nun dediği gibi “ikinci defa güvenebilmek” hesap kitap işidir.

Antika

Uzay yayınladığı bu üçüncü kitabında, modernite ile şehirli insanın hayatını ele geçiren sistematiği anlatır. Kuşaklar arası çatışmalar, kişisel ilişkilerin ve iletişimin kaosa dönüştüğü günümüzü, konuya oldukça farklı açılardan yaklaşarak, cesurca ve insanı derinlemesine etkileyen bir teknikle eleştirmiştir. İlişkilere adına her şey bu eleştiriden payını alır.

Hikâyemiz Kadıköy’de “Antika” isimli bir barda ilk karşılaşma anı ile başlıyor. Uzay’ın yarattığı imgelemleri okuyunca Antika Barı, Gamzeda’nın çatı katını sokak sokak gezip arama isteğiniz geliyor.

Gamze Eda

Tayfun, ilişkilerinin sınırlarında gezinen, başlangıçları ve sonları sorgulayan, hayat tarafından kumpasa düşürüldüğünü düşünen, orta yaşını çoktan geçmiş, hüzünlü bir adam…

Kitaba adını veren, karşılaştıkları an itibariyle, Tayfun’a hayatın anlamını hatırlatan, içine düştüğü bunalımdan çıkması için yardım ederken yeni açmazların oluşmasına neden olan, genç, güzel, etkileyici kadın Gamze Eda…

Anne, baba, kardeş, eş, çocuk,dost, arkadaş, yönetici, çalışan rolleri arasında toplumsal ve bireysel olarak yaşanan çatışmalar, hesaplaşmalar.

Uzay, hikayeyi kurgularken araya serpiştirdiği tutkulu taraftarlığın etki alanı olan spordan, sanata, siyasetten medyaya, kurumsal iş dünyasından sosyal çevreye kadar tüm mecralarda geçen gerçekçi duyguları, düşünceleri davranışları incelikle işlenmiş.

Okuyucuyu şaşkınlığa düşürecek etkileyici bir kurgudan daha fazlası  “Gamzeda”…

ALINTILAR:

Etkileyici, güzel bir kadındı Gamze Eda ve bunun özgüveni, farkındalığıyla dolaşırdı.

Her şeyden önce cinsiyetini sever, kadın olmanın değerini ve hakkını vererek yaşardı.”

“O akşam Kadıköy, bir dizi yeni ilişkinin kurulmasına, var olan ilişkinin ortaya dökülmesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyordu.”

“Huzursuzluk, mutluluk gibi yaşamın bir parçasıdır ve onu tecrübe etmeden doğruyu bulamayız. Önemli olan ikisinin ortasında durmayı becerebilmektir.”

 “Her günü aynı olan birinin yaşı, o basit düzeni kurduğu günde kalmıştır”

 “Mesele sadece bi fotoğrafı korumak değil ki baba? Ona tüm anlamı veren bakışlarımızdır, o anlamı çıkar, geriye ne kalıyor?”

“O görkemli sanat eserlerinin var olma sebebi belki de yaşadıkları çekilmez hayatlarıdır. Bir sanat eseri her zaman “imdat, kurtarın beni!” diyen çığlını içinde saklar.”

“Bizim şantiyelerimizin her biri Firavuna ait piramidin tekrar tekrar yeniden inşası gibidir.”

“Farkındalık mutsuzluk kaynağıdır.”

“Hiçbir şeyi birbirine karıştırmadan yaşamayı da bilmek gerekir; yoksa yalnız kalıyorsun.”

“Bu durum nasıl aklımdan çıkabilir ki? Bir başka hayat seçerek, onu tecrübe ederek elbette.”

“Geçmişte yaptıklarımızı tekrar ediyorsak her kiminle birlikteysek de kaderimiz benzerlerini yaşamaktan başka bir şey olamaz!”

“Bir adada tek başlarına yaşasalar her şey ne kadar güzel ve kolay olurdu.”

“Seçmiş olduğumuz meslek kişiliğimizi, hayat görüşümüzü, tutumumuzu, hatta ne kadar boş zamanımız kalacağına dair birçok şeyi belirliyor.”

 “Her günü aynı olan birinin yaşı, o basit düzeni kurduğu günde kalmıştır”
Gamzeda / Uzay Gökerman

KİTAP KÜNYESİ:

Adı: GAMZEDA

Yazar Adı: Uzay Gökerman

Tür: Roman

Baskı yılı: Ağustos 2017

Yayınevi: Cinius

Günün anlamına ithafen;

Uzay; kırk yıllık arkadaşlığın kırktan fazla hatırına; iyi ki doğdun arkadaşım…

İyi ki varsın, günün dünden güzel olsun…

2 thoughts on “GAMZEDA – Antika’da Dolunaylı Gece!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: