THE COLDEST GAME – En Soğuk Oyun

booksiay

THE COLDEST GAME – En Soğuk Oyun

the coldest game

THE COLDEST GAME

-Sence hangisi önce gelir, tavuk mu, yumurta mı? Nesneleri oldukları gibi görmek önemlidir. Bir tarafta garip tüylü bir şey var, diğer taraftaysa şu ana kadar evrimleşmiş en mükemmel aerodinamik şekil. Ve cevap da ortada değil mi?

– Size göre her şey basit profesör! Belki bana karımı da açıklarsınız? Yani tavuk değil, yumurta öyle mi?

– Değişir!

– Neye göre?

-Kahvaltıda ya da yemekte olmama göre!

THE COLDEST GAME

Orijinal adı The Coldest Game olan ve dilimize En Soğuk Oyun olarak geçen Netflix filminin giriş sahnelerinden birinde başroldeki profesör ile taksi şoförü arasında geçen diyalog. Bir dahi bile ihtiyaçlar söz konusu olduğunda cevabını değiştirebilir.  Ülkemizde bilinen şekliyle “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?” sorusu birbirini tekrarlanan sorunların, kısır döngülerinin en basit şeklidir.

Enerji

Pek çok anlamda konfor ve güvenlik kaygımızla ENERJİ üretmek için doğayı ve bilimi kullanırız. Ancak ortaya çıkardığımız ENERJİ sorunlarıyla doğayı hatta insanlığı yok olmayla karşı karşıya getiririz ve güvenlik kaygısı duyarız. Film bu bağlamda özellikle nükleer enerji kullanımını ve nükleer savaş riskini mercek altına almış. 1962’de Küba Füze Krizi sırasında sorunlu bir matematik dehası, ABD-Sovyetler satranç maçında oynamak üzere seçilir ve kendini ölümcül bir casusluk oyununda bulur.

THE COLDEST GAME

Ön planda Rusya ve Amerika’nın soğuk savaş dönemindeki casusluk hikâyelerinden birini görürsünüz. Filmin mesajı, uluslararası bir satranç turnuvasını paravan olarak kullanan iki devletin, klasik casusluk eylemleri arasına gömülmüş. Amerikan taraftarlığını da subliminal şekilde işlemeyi ihmal etmemişler.

INF

Hikâye 1962’de J.F.Kennedy ile başlıyor. 1988’de Reagan ile bitiyor gibi görünebilir. Ancak filmin çekildiği 2019 yılın Şubat ayında Amerika Birleşik Devletleri INF anlaşmasına uyumu askıya aldı.

Reklamlar

Aynı gün Vladimir Putin, Rusya’nın INF anlaşmasını da askıya aldığını ve yeni ara menzilli füzeler geliştireceğini açıkladı.

Filmin final duyurusu Reagan’ın 1988’deki imza sonrası yaptığı basın açıklamasıyla son buluyor:

“Ahlaki zorunluluğumuz, dünya çocuklarının nükleer savaş korkusu olmadan büyüyeceği o gün için tüm güçlerle çalışmaktır.”

Reklamlar

Film etkileyici olmasa da, Amerika’nın parlatıldığı bir yapıda gelişse de, verilmek istenen bu mesaj, sadece dünya liderlerinin değil dünya vatandaşlarının tamamının onayladığı bir mesajdır.  

Oyunculuk ve olaylar zinciri arasındaki bağlantılar çok etkileyici olmasa da boş vaktinizde izleyebileceğiniz bir film.

Meraklıları sevebilir…

İlknur Akpınar Yücedağ

FİLMİN KÜNYESİ:

Yayın tarihi: 8 Kasım 2019 (Polonya)

Yönetmen: Łukasz Kośmicki

Film müziğinin bestecisi: Łukasz Targosz

Adaylıklar: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Dalında Polonya Film Ödülü,

Yapımcılar: Piotr Wozniak Starak, Krzysztof Terej, Daniel Baur

Oyuncular:Bill Pullman (Joshua Mansky) Lotte Verbeek (Agent Stone), Robert Więckiewicz (PKiN Director)

Süre: 96 dk.

 

2 cevap

  1. […] Dr.B kendini tutamayıp oyununa karışır. Hikâye bu noktadan sonra ilginçleşir. Dr. B Gemide satranç şampiyonuna karşı ilk müsabakayı kazanır. Savaş sırasında, Gestapo tarafından, bir otel […]

  2. […] EN SOĞUK OYUN – The Coldest Game […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!