NUTUK II 1920 / 1927 – Uyan Türk Gençliği ! 19 MAYIS 2020

booksiay

NUTUK II 1920 / 1927 – Uyan Türk Gençliği ! 19 MAYIS 2020

NUTUK II. 1920 1927

NUTUK II 1920 / 1927

19 MAYIS 2020 – Ey Türk Gençliği!

“Türk gençliğine bıraktığım emanet “

Kemal Atatürk / Nutuk Cilt 2

Muhterem Efendiler, sizi, günlerce işgal eden, uzun ve teferruatlı beyanatım, en nihayet, mazi olmuş bir devrin hikâyesidir. Bunda, milletim için ve müstakbel evlatlarımız için dikkat ve teyakkuzu davet edebilecek, bazı noktalar, tebarüz ettirebilmiş isem, kendimi bahtiyar addedeceğim.

Efendiler, bu beyanatımla, milli hayat, hitam bulmuş farz edilen büyük milletin; istiklalini nasıl kazandığını ve ilim ve fennin en son esaslarına müstenit, milli ve asri devleti, nasıl kurduğunu ifadeye çalıştım.

Bugün vasıl olduğumuz netice, asırlardan beri çekilen milli musibetlerin intibahını ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların bedelidir.

Bu neticeyi, Türk gençliğine emanet ediyorum.

Uyan Türk Gençliği!

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Reklamlar

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden, mahrum etmek isteyecek, dâhili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanla, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet fakrü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk İstikbalinin evladı! İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!

Kemal Atatürk – Nutuk Cilt -2 / Sayfa 398

OKU, ANLA VE UYAN TÜRK GENÇLİĞİ!

BU GÜN BAŞKA NE YAZILABİLİR Kİ!

NUTUK II. 1920 1927

KİTAP KÜNYESİ:

NUTUK

KEMAL ATATÜRK

CİLT: 2

1920-1927

Türk Devrim Tarihi Enstitüsü

Devlet Kitapları

Milli Eğitim Basımevi-İstanbul 1973

 

2 cevap

  1. […] Atatürk ve H.G. Wells“ Efendiler, İngiliz Müverrihlerinden Wells, iki sene evvel intişar eden, bir tarih yazdı. Eserin son sahifeleri “dünya tarihinin müstakbel safhası “unvanı altında bir takım mütalaatı ihtiva eder.” […]

  2. Anonim dedi ki:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!