NUTUK CİLT- 1 : 1919-1920

booksiay

NUTUK CİLT- 1 : 1919-1920

NUTUK CİLT- 1 : 1919-1920

NUTUK CİLT- 1 : 1919-1920

“Samsun’a çıktığım gün umumi vaziyet ve manzara”

1919 senesi Mayısının 19 uncu günü Samsuna çıktım. Vaziyet ve manzarai umumiye:

Nutuk / Mustafa Kemal Atatürk

Osmanlı Devletinin dâhil bulunduğu grup Harbi Umumide mağlubolmuş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şeraiti ağır, bir mütarekename imzalanmış. Büyük Harbin uzun seneleri zarfında, millet yorgun ve fakir bir halde. Millet ve memleketi Harbi Umumiye sevk edenler, kendi hayatları endişesine düşerek, memleketten firar etmişler. Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin., mütereddi, şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği deni tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşanın riyasetindeki kabine; aciz, haysiyetsiz, cebin, yalnız padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını vikaye edebilecek herhangi bir vaziyete razı.

Ordunun elinden esliha ve cephanesi alınmış ve alınmakta…

İtitalf devletleri, mütareke ahkamına riayete lüzum görmüyorlar. Birer vesile ile, itilaf donanmaları İstanbulda. Adana vilayeti, Fransızlar;

Urfa, Maraş, Ayıntap, İngilizler tarafından işgal edilmiş, Antalya ve Konyada, İtalyan kıtaatı askeriyesi; Merzifon ve Samsunda İngiliz askerleri bulunuyor. Her tarafta ecnebi zabit ve memurları ve hususi adamları faaliyette. Nihayet, mebdei kelam kabul ettiğimiz tarihten dört gün evvel, 15 Mayıs 1919 da İtilaf Devletlerinin muvafakatiyle Yunan ordusu İzmire ihracediliyor.

Reklamlar

Mustafa Kemal / Nutuk 1. Cilt syf:1

KİTAP KÜNYESİ:

NUTUK

KEMAL ATATÜRK

Cilt 1

1919-1920

Devlet Kitapları

Milli Eğitim Basımevi- İstanbul 1973

 

2 cevap

  1. […] Atatürk – Nutuk Cilt -2 / Sayfa […]

  2. […] 19 MAYIS – Gençlik Marşı […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!