THE DEPARTED – Köstebek

booksiay

THE DEPARTED – Köstebek

THE DEPARTED – Köstebek

The Departed

“Bazı insanları çevresi yaratır,

bazı insanlar çevresini yaratır.”

The Departed

The Departed, biri mafya diğeri polis teşkilatı için bilgi toplayarak çifte kimlikleri ile çalışan iki karakterin yaşamlarına ve çevrelerine odaklanan bir film.

Son yıllarda giderek artan bir “derin” ve “çift kimlikliler” furyasının içinde yüzüyoruz. Aynı fotoğraf karesinde bile yan yana durmaması gereken kişilerin, birlikte “iş” yaptığını görmek insanı alt üst ediyor.

Çok sevdiğim ve sık kullandığım bir söz vardır. Girişimci yazar Jim Rohn der ki, “İnsan, en çok vakit geçirdiği “beş” kişinin ortalamasıdır.” Çevremiz bizi değiştiriyor. Dünyaya geldiğimiz insan olmamamızın sebebi birlikte olduğumuz insanlar.  

Martin Scorsese

Efsane yönetmen Martin Scorsese’nin Altın küre ödüllerine altı dalda aday gösterilip, En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dâhil 4 dalda ödül alan 2006 yılı yapımı Amerikan filmi olan The Departed ülkemizde “Köstebek” adıyla biliniyor.

Reklamlar

The Departed, gösterime girdiği hafta birinci sıraya yerleşerek yönetmenin kariyerindeki en iyi açılış hasılatını elde ettiği film olarak geçiyor.Güçlü oyuncu kadrosunun da bu başarıdaki payı büyük.

The Departed ’ın, Boston sokaklarıyla gökdelenlerinin zirvesinde gezinmesi, derinlik algımızla dans ederken filmin adına yapılan bir gönderme niteliğinde.

Scorsese’nin yeraltı dünyasının tüm gerçekliğini ortaya serdiği sahneleri, hırs, öfke ve ihanet ögelerini bünyesinde barındırırken, suçu ve suçluyu ters yüz ediyor.

The Departed – Köstebek

“Senin yaşlarındayken derlerdi ki polis de olabilirmişiz, suçlu da.

Bense şu an sana diyorum ki:

Suratına doğrultulmuş dolu bir silah varken, ne fark eder ?”

The Departed

Scorsese filmlerinde izleyicilerini olaylara farklı bir perspektiften bakmaya itiyor. Suç dünyasındakilerin ve toplumdan dışlanan insanların hayatlarına odaklanırken, karakterlerin bakış açısından dünyayı değerlendirme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip. Sahnelerde karakterlerle birlikte yaşayarak, gelişen olayları, onların ahlaki değerlerine göre takip eden  izleyiciye büyük resmi gösteriyor.

The Departed

Eyalet Polisi teşkilatı, güney Boston’da hüküm süren, büyük bir suç organizasyonunun egemenliğine son vermek için Boston’da büyümüş olan genç bir polis memurunu suç örgütünün içine sızmakla görevlendirir.

Boston sokaklarında büyüyen, asi bir kişiliğe sahip olan ve bu yüzden rozetine el konulmasına kadar varan sorunlar yaşayan polis memuru Billy Costigan’nın bu önemli görevini sadece polis şefleri bilmektedir. Polis teşkilatının Mafya içinde çalıştırdığı “ Köstebek ”  Costigan, güvenilir olmaya ve lider Costello’nun gözüne girmeye çalışır.

Hırslı ve gözde genç polis memuru Colin Sullivan ise operasyonda görevli olan diğer polistir. Ancak kimsenin bilmediği özelliği; Mafya lideri Costello’nun, çok uzun yıllar önce yaptığı bir planla, onu polis akademisine soktuğudur.  

Polis memuru olarak görünen Sullivan da Mafya lideri için  “ Köstebek ” olmuştur.

Sullivan ’ın Polis teşkilatı içerisinde üst mertebelere gelmesi sayesinde Costello, tüm operasyonlarda polislerden bir adım öndedir.

Birbirinden habersiz, çift taraflı oynayan bu iki genç adam, giderek bir muhbirin varlığını fark etmeye başlar. Bir yandan gizli kimliklerinin açığa çıkması endişesini taşırken, diğer yandan “ Köstebek ”   olan kişiyi bulmaya çalışırlar.

“Bir şeyi yapmadan önce ne yaptığını bil.”

The Departed

Taxi Driver, The Color of Money, Goodfellas, Gangs of New York, Shutter Island , The Wolf of Wall Street  gibi efsane filmlere imza atan başarılı yönetmenin oyuncu kadrosu konusunda da seçici olmaya özen gösteriyor. Başarılı filmler yaratan yönetmenlerin çoğu gibi Martin Scorsese da kendi karakterlerini tercih ettiği oyuncularla hayata geçiriyor. Inception, Titanic, Shutter Island, The Wolf of Wall Street, The Revenant filmlerindeki unutulmaz performansıyla tanıdığımız Leonardo Di Caprio, Martin Scorsese’in gözde oyuncularından biri.

“İnsan kendi yolunu kendi çizer.

Kimse sana eliyle vermez.

Kendin almak zorundasın.”

The Departed

Senaryonun bir de Türk versiyonu var. Aras Bulut İynemli ’nin ününü borçlu olduğu “İçerde” dizisi. ‘Çukur’ dizisi ve ‘7. Koğuştaki Mucize’ filmindeki başarılı oyunculuğuyla da dikkat çeken Aras Bulut İynemli ‘nin, Cumhuriyetimizin 100. yaşının anısına, 29 Ekim 2023 icin çekilecek bir filmde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıracağı konuşuluyor.

REPLİKLER

Reklamlar

“Dürüstlük gerçeği söylemek demek değildir.”

 “İnsan kendi yolunu kendi çizer”. …

“Kaybedeceği bir şey yokmuş gibi davranan birine güvenemezsin.”

“Bir şey olmaya karar verdiğinde olabilirsin.”

“Kibir insanı kör eder.”

“Büyük başın ağrısı büyük olur.”

“Sana yanlış adres verdim, doğru yere geldin.”

“Kaybedeceği bir şey yokmuş gibi davranan birine güvenemezsin.”

FİLM KÜNYESİ

Yönetmen:        Martin Scorsese

Yapımcı:              Brad Pitt, Brad Grey, Graham King, Martin Scorsese, Jennifer Aniston

Senarist:             William Monahan

Oyuncular:         Leonardo DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Alec Baldwin, Mark Wahlberg

Türü:                     Dram, suç

Yapım yılı:          2006

Süre:                     152 dakika

 

Bir cevap

  1. […] Gönderi tarihi 15 Ekim 2021 – Yazar: IAY THE DEPARTED – Köstebek […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!