LINE OF DUTY – Görev Hattında

booksiay

LINE OF DUTY – Görev Hattında

LINE OF DUTY – Görev Hattında

Line Of Duty

“Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez.”

William Shakespeare

Rüşvet & İrtikâp

  • Ceza Hukuku sınavım için zamanım azaldı Wolky, bu konuyu bir türlü anlayamıyorum. Çalışırken bana yardımcı olur musun lütfen?
  • Hangi konu?
  • Rüşvet ve İrtikâp Suçları!
  • Çok basit hayatım. Rüşvet ve İrtikâp suçları Türk Ceza Kanunu’nun “Kamu İdaresinin Güvenilirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar” bölümünde yer alıyor. Görev ve yetkilerini suistimal eden, yolsuzluk yapan kamu görevlilerinin işlediği suçlar bunlar!
  • Hiç anlamıyorum, dürüstçe işlerini yapsalar biz de bunlarla uğraşmasak. İyi olmak bu kadar zor mu?

İstanbul Üniversitesi Kampüs Bahçesi – Kasım 1989

Wolky’le yukarıdaki konuşmayı yaptığımızda onlu yaşlarımın sonunda üniversitedeydim. Rüşvet & İrtikâp o zamanlar kamu çalışanlarına duyulan güvenin en sarsıcı iki terimiydi.

İnsan ilk suçunu yasak elmayı ısırarak işlemiş ama bugünlerde bir elmayı ısırmanın ötesinde suç türleri var. Yetki ve güçler, insanlar adına “insanlığın karşısında” kullanılabiliyor. İyi ile kötünün arka bahçesinde yaş ve kuru otlar birbirine karışıyor. Ayak izleri üst üste biniyor,  “at” mı “it” mi olduğunu anlaşılmıyor.

Bugünlerde dünyanın her yerinden bir komplo teorisi fışkırıyor. Ulusal ya da uluslararası güven duyduğumuz kurumların arkasındaki karanlık güçlere önceleri çok şaşırdık ama artık neredeyse alıştık. Şimdi herkesin dilinde bir “üst akıl” söylemi var.

Reklamlar

Line Of Duty ’nin olayları tam da bu alanda şekilleniyor. Her sezonun final bölümünde karakterlerin son durumlarını açıklayan metinlerle bitirmesi, olayların gerçek ya da gerçeğe çok yakın olduğunu düşündürüyor. Bu nedenle dizi oynadığı dönemde İngiltere’de büyük tartışmalara yol açmış.

Dizi, İngiliz Polis Teşkilatı’nın AC-12 (Anti-Corruption/Yolsuzlukla Mücadele) isimli polis biriminin hikâyesini anlatırken, mesleğinde yozlaşanların peşine düşen polislerin, olağanüstü gerçekçi, bir o kadar da sarsıcı yaşadıkları olaylardan oluşan, suç drama, gerilim ve polisiye gibi türleri içinde barındıran en başarılı yapımlardan biri. Line of Duty, 1963’den günümüze kadar devam eden kült seri “Dr. Who ”nun reyting rekorlarını bile kırmış.

Ted Hastings & Tedizm

Ana karakterimiz Ted Hastings AC-12 (Anti-Corruption /Yolsuzlukla Mücadele) Amiri. Dizi boyunca dilinden düşmeyen bu repliği, dizinin tam bir özeti:

Suçluları yakalamak zaten zorken bir de yozlaşmış polisleri yakalamak…

Tanrım bana güç ver!

AC-12 (Anti-Corruption /Yolsuzlukla Mücadele) Amiri Ted Hastings

Adrian Dunbar’ın başarılı oyunculuğuyla hayat bulan bu kurgu karakter, dizi boyunca en önemli repliklerin, etkileyici tiratların sözcüsü oluyor. Kanunların çerçevesinde insanlığından ödün vermeden çalışırken, doğruluk ve dürüstlük adına özel hayatını bile yıkıyor.

Galactica’nın Komutan Adama’sı gibi Ted Hastings de kendi hayran kitlesini diziden bağımsız olarak oluşturmuş ve Tedizm akımı olarak tarihe geçmiş bile. .

Tazılar & Tavşanlar

Reklamlar

Alışkın olduğumuz polisiye dizi ve filmlerin çoğunluğunda, kanun koruyucularla kanunu ihlal edenler arasında daima “tavşan kaç, tazı tut “ kovalamacası vardır.

L.A. Confidential ( Los Angeles Sırları) , The Departed (Köstebek), Sleepers ( Kardeş Gibiydiler ) gibi başarılı yapımlarla yozlaşmış kanun koruyucuları da zaman zaman filmlere konu olmuştur.

Line Of Duty dizisi ise tavşanın peşinden koşan tazıların peşindeki tazıları kovalayanlar ve hatta onları bertaraf etmeye çalışan tazıların hikâyesidir.

İşin içinde emniyet teşkilatı, hâkimler, savcılar, politikacılar,  iş insanları, gazeteciler ve sosyal hizmet kurumlarını kapsayan, kanunları uygulamakla görevli geniş bir mesleki yelpaze var.

Line Of Duty

Tüm sezonların ilk bölümde bir polis baskınıyla ana temanın hikâyesi başlıyor. Operasyonun gerçekleşmesinden sonra ilgili birim, kanıt toplama süreciyle olay dosyasını geliştirirken, AC-12 ekibinin soruşturmalarıyla, konu bambaşka yerlere evriliyor.

Arka planda karakterlerin mesleklerinin ve uzmanı olduğu konuların sosyal hayatlarında yarattığı drama ve duygusal çelişkiler, kadın erkek eşitsizliği, hayvan hakları, toplumsal ve bireysel travmalar incelikli bir şekilde işleniyor.

Her sezon ayrı bir olay yaşanıyor gibi görünse de dikkatle izlemeniz gereken ipuçları var. Temelde tüm vakaların tamamı birbiriyle bağlantılı ve olayı bağımsız suçlardan organize suçlara taşıyan bütüncül bir anlatı mevcut.

Görev Hattındakiler

Dizinin adı bile ironik bir özet. Suç ve suçların peşinde koşan “iyilerle”, onları gerçekleştiren “kötüler” aynı “görev hattında ”lar. En güven veren kurumlarda bile siyahla beyazın aynı kutuda olduğunu gözler önüne seren bir yapım. Meslek türü ne olursa olsun insanın olduğu her disiplinde yozlaşma kaçınılmaz gibi görünüyor. Yozlaşmayı oluşturan yapı ve kaynaklar ise çok önemli. Ted Hastings ‘in son sezondaki tiradı bu konuya çok önemli bir atıfta bulunuyor:

LINE OF DUTY

“Fakat bunların hiç biri yüksek rütbede birilerinin bilerek göz yumması olmadan gerçekleşemez ve bu yüksek rütbelilerin soruşturulması gerekir.

Bunların hesabını soramamak doğruyu ve dürüstlüğü önemsememek beni çok üzüyor.

Çünkü bu kurumsal eksikler onun gibilerin yozlaşmasını sağlıyor.”

Ted Hastings

Altı sezon boyunca her bölümde oyunculuklar, karakterlerin ve olayların kurgusu ve çok daha fazlası, başarıyla seyirciye anlatılıyor ve izlerken muhteşem bir tat bırakıyor. 6. Sezonunu 2021 yılında tamamlayan seri kendi türünde tüm zamanların en iyilerinden biri.

Polisiye sevenler bildikleri yapımların ötesinde bir teknikle kurgulanan bu başarılı seriyi mutlaka izlemeli. 2018 çıkışlı başarılı dizilerden olan, Bodyguard ’ın da yaratıcısı Jed Mercurio’nun bu olağanüstü serisini izledikten sonra bildiğiniz bütün polisiyeleri unutabilirsiniz.

REPLİKLER

“Bazen kaybetmezsin, süren biter.”

“Neler oluyor bize böyle? Bu bir soru değildi efendim. Ne oldu bize böyle? Ne zaman dürüstlüğü ve doğruluğu önemsemeyi bıraktık?”

 “ Benim tek yaptığım kamu kurumundaki standartları korumaktır. Kamu güveni sadece yanlışları ortaya çıkararak kazanılabilir.”

“Son birkaç yıldır başka ülkede yaşıyor olmalısın.”

“Bakın efendim, her yeni bilgide ve olayda emirlerimin merkezde nasıl karşılanacağı düşüncesiyle ikilemde kalamam.”

“ Allah’ım bana güç ver, utanmaz bir yalancı en üst yetkili oldu.”

“Bu tam bir kumpas Yozlaşma ve suçluluk üzerine kurulu bir kumpas.”

 “Efendim, sizin de çok iyi bildiğiniz gibi yozlaşmayla mücadele soruşturmaları en hassasiyet gerektiren konulardandır. Ayrıca benim ve ekibimin kimlerle bilgi paylaşacağı çok gizlidir.”

“Polis memurları görev sırasında stres ve acıya maruz kalabilir. Bu farklı şekillerde meydana gelebilir, özellikle memur ölümcül bir şiddet yaşarsa veya içinde bulunursa işte burada aile ve iş arkadaşlarının desteği fark yaratır.”

“Yıllardır bu bölümdeki güvenlik su geçirmezdi… Sonra sen geldin, aniden bir kevgir gibi sızdırıyoruz.”

“Birinin sizi hizaya sokması lazım.”

“Bence oturmalısın dostum, yoksa seni o masaya kelepçelerim”

“Adım Hastings, hanımefendi, ben eski bir savaşın özetiyim.”

LINE OF DUTY – Görev Hattında

DİZİ KÜNYESİ

Tür:                                       Polisiye

Yapımcı / Yönetmen:    Jed Mercurio,

Yapımcılar :                        Jed Mercurio,David Caffrey, Jennie Darnell,Douglas Mackinnon, Sue Tully

Oyuncular:                         Adrian Dunbar,Martin Compston, Vicky McClure,lennie James,Keeley Hawes,craig Parkinson,Daniel Mays,Thandiwe Newton,Stephen Graham,Anna Maxwell Martin,Kelly Macdonald

Tema müziği:                    Carly Paradis

Sezon Sayısı:                     6

Bölüm Sayısı:                    36

1’inci sezon: 5 bölüm – BBC Two (2012)

2’nci sezon: 6 bölüm – BBC Two (2014)

3’üncü sezon: 6 bölüm – BBC Two (2016)

4’üncü sezon: 6 bölüm – BBC One (2017)

5’inci sezon: 6 bölüm – BBC One (2019)

6’inci sezon: 7 bölüm – BBC One (2021)

 

Bir cevap

  1. […] LINE OF DUTY – Görev Hattında […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!