GÜN GÜN PETER DRUCKER – Hazine Sandığında 366 Altın Öğüt

booksiay

GÜN GÜN PETER DRUCKER – Hazine Sandığında 366 Altın Öğüt

Gün Gün PETER DRUCKER

GÜN GÜN PETER DRUCKER – Hazine Sandığında 366 Altın Öğüt

Hiçbir profesyonel, ister doktor ya da avukat ister yönetici olsun, müşterisine iyilik yapacağına dair söz veremez. Söyleyebileceği tek şey, elinden geleni yapacağıdır. Bununla birlikte, bilerek zarar vermeyeceği konusunda söz verebilir… Primum non nocere, “bilerek zarar vermemek” profesyonel ahlakın, kamusal sorumluluğa ilişkin ahlakın temel kuralıdır.”

“Primum non nocere” 29 Nisan – İş Ahlakı / Gün Gün Peter Drucker

Yılbaşının sıcak ve renkli atmosferinin tadını çıkardığımız telaşlı günlerimizden birindeydik. İnsanların ve şirketlerin birbirine rengârenk yılbaşı hediyesi aldığı zamanlardı. Biten yılı güzellikle uğurlarken gelen yılı umutla karşılardık. 2005 yılının son günüydü. İsmet Bey, olağanüstü bir adamdı. Yaşamdaki rolü, karanlığı aydınlatan “İNSAN”lardandı.

Doğum günüydü ama bana bir yılbaşı hediyesi getirmişti.  MESS tarafından özel basılmış, Eğrisi Doğrusu – Görgülü ol, Hoş Yaşa, Beyin Yürek Ve El ve Gün Gün Peter Drucker kitaplarını bana verirken, özellikle bu kitabı üste çıkararak dedi ki:

“Bu bir hazine İlknur… Kitabı gözün gibi sakla ve sonra da çocuklarına emanet et. Kendi etrafında dönmeyi bırak ve yoluna devam et. Çok daha iyisini yapabilecek potansiyelin var!”

Hayat yolumun yönü değiştiren konuşmamız sonrasında kitaplarım kütüphanemin en değerlilerinden oldu. Yazımda sizlere, yöneticilik hayatım boyunca bana eşlik eden, bu konsantre kurumsal rehberimden bahsedeceğim.

Reklamlar

Kitabın takdim bölümünde Jim Collins’in altını kalın kalın çizdiğim cümlesiyle başlamak istiyorum anlatmaya:

“Dünyayı değiştirmenin iki yolu vardır: kalemle ( fikirleri kullanarak) ve kılıçla ( güç kullanarak). Drucker kalemi seçti ve kılıç taşıyan binlerce kişinin düşünme tarzını değiştirdi.”

Gazeteci, profesör, tarihçi, ekonomist, yönetim bilimci olan Peter F. Drucker, yaşadığı 95 yıl boyunca çeşitli katkılar üretmiş. En önemlileri işletme,iş yönetimi ve liderlik alanında. Farklı disiplinleri ve bağlantısız görünen öğretileri ortak kalıplarda buluşturabilme dehasıyla tanınan Drucker, 37 dile çevrilen 38 kitap ve çok sayıda makale yazmış. Çağdaşlarından tepkiler almasına neden olan fikirleri her dönemin kehaneti niteliğinde.

Savunduğu birçok fikir ve öngörüleri daima ilklerden olmuş.1940’larda sorumluluğun dağıtılması fikrini ilk kez o savunmuş. 1950’lerde, işçilerin yok edilmesi gereken mükellefiyetler değil, değerler olduğunu dile getirmiş. Şirketin sadece kar makinesi değil, çalışana güven ve saygı üzerine kurulu bir insan topluluğu olduğu görüşünü üretmiş ve ilk kez “müşterisiz iş yoktur” kavramını ortaya koymuş. 1960’larda, içeriğin önemini vurgulamış.1970’lerde, bilginin, “Yeni Ekonominin” asıl sermayesi olduğunu yazmış. E- ticaret ve teknoloji ile ilgili öngörüleri inanılmaz.1980’lerde, kapitalizm ve iş dünyası hakkında ciddi şüpheler edinmeye başlamış. İşletmelerin toplumların yaratılması için ideal yer olmaktan çıktığını, bireysel çıkarların eşitlikçi prensipler karşısında her zaman galip geldiği bir yer olduğunu söylemiş. “Serbest pazara inansam da, kapitalizm hakkında ciddi şüphelerim var.” diyerek tepki göstermiş. Drucker, “kapitalizmin, aç gözlülüğü performans kadar hızlı ödüllendirdiğini savunurken” çağdaşları tarafından zamanının ve modasının geçmiş olmasıyla eleştirilmiştir. Kişileri ve kurumları yönetmenin karmaşıklıklarla dolu olduğunu söylemiş.

Yöneticilere iyi çalışanı tutmanın önemini, sorunlara değil imkânlara odaklanmak gerektiğini, müşterileri masanın aynı tarafında oturmayı, rekabet avantajlarını anlama ihtiyacını ve bunları yenilemeye devam etmeyi savunmuş.

Peter Drucker’ın iş yönetimi ile ilgili altın öğütlerini başlıklar altında toplarsak:

  • “Hiçbir zaman “ben” diye düşünme ve söyleme. “Biz” diye düşün ve konuş. “
  • “Yönetimin iki ana görevi yeteneği çekmek ve tutmak
  • “Sorunlara değil imkânlara odaklanın.”
  • “Değişimi bir fırsat olarak kullanın ve bir tehdit olarak görmeyin.”
  • “Her karar risklidir. Karar, kaynakları bilinmeyen ve belirsiz bir geleceği sunma taahhüdüdür.
  • “Etkin organizasyonlar kendilerini tatmin etmek için değil, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için vardır.

Bu mirasın okuma ve bilgilenme sürecinin tadını çıkarmanız dileğiyle…

İkizlerimin en değerli mirasları için teşekkür ederim İsmet Bey…

Gün Gün PETER DRUCKER

ALINTILAR

“Önemli olan, “hâlihazırda gerçekleşmiş geleceği” teşhis etmektir.”   2 Ocak / Geleceği Teşhis Etmek

“Doğmayı bekleyen bir hizmet var.”  21 Mart / Enformasyon Devriminin Ötesi

“Bu bizi işimizden edecek.” 24 Mart / E- Ticaret: Günümüzün Meydan Okuması

“ Hiçbir örgüt sahip olduğu insanların kapasitesinden daha iyisini başaramaz. “ 15 Nisan / İnsanlarla ilgili kararlar

“İnsanlara ilişkin en kritik ve en zor karar, zirveyi kimin devralacağıdır.” 20 Nisan / Halef Belirleme Kararı

“Küresel düşün, yerel davran.” 3 Mayıs / Küresel Rekabet Gücü

“Eğitim bilgi toplumunun merkezi, okul ise anahtar kurumu haline gelecektir.” 9 Mayıs Bilgi Toplumunun Merkezi

“Etkinliğin önündeki en büyük engellerden bazıları, bugünkü vizyonumuzu sınırlayan düne ait meselelerdir.” 13 Mayıs / Korumacılık

“Birey olarak nereye aitim?” Doğru Örgüte Yerleşin

“ Adalet ve onur, eşitlik ve fırsatla ve sosyal statüyle işlev arasında sentez oluşturmak modern şirket için belki de en büyük iştir.” 25 Haziran / İnsan Onuru Ve Statü

“Hâlihazırda mümkün olanı etkinleştirmek için gerekli olan nedir?” 30 Aralık / Azami Fırsatlar İçin Yenilikler

Gün Gün PETER DRUCKER

KİTAP KÜNYESİ

Reklamlar

Adı:                       Gün Gün Drucker

Yazar:                   Peter F. Drucker, Joseph A. Maciariello-  Murat Çetinbakış, Zülfü Dicleli (Çevirmen)

Baskı tarihi:       2005

Sayfa sayısı:       424

Kitabın türü:      Ekonomi-Emek-İş Dünyası

Yayınevi:            Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası

2 cevap

  1. […] yaygın kabul gören anlamı, yıkımla sonuçlanan değişimdir. Hayatta kalabilirsen ileri ve gelişmiş bir seviyeye geçme ihtimalini de içinde taşır. Kendimi bildim bileli bu topraklarda yaşayan herkesin, en çok tanıdığı kelime […]

  2. […] yaygın kabul gören anlamı, yıkımla sonuçlanan değişimdir. Hayatta kalabilirsen ileri ve gelişmiş bir seviyeye geçme ihtimalini de içinde taşır. Kendimi bildim bileli bu topraklarda yaşayan herkesin, en çok tanıdığı kelime […]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!