ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

booksiay

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Gemilerde “jurnal” adı verilen bir seyir defteri bulunur. Gemi limandayken ya da seyir halindeyken yaşanan gelişmeler bu jurnal defterine kaydedilir. Geminin rotası, hızı, geldiği ve gideceği liman, vardiya değişimleri gibi bilgiler jurnale not edilir. Gemi sığ sulardan ve önemli su yollarından geçerken de jurnal sürekli güncellenir. Örneğin, Cebelitarık Boğazı geçilirken “03:00 Cebelitarık’a girildi” , “07:00 Cebelitarık geçildi” gibi saat belirtilerek yazılır.

İstanbul Boğazı’ndan geçerken “08:00 İstanbul Boğazına girildi, 10:00 kavaklar geçildi, 11:00 hisar geçildi, 13:00 İstanbul Boğazı geçildi” gibi sürekli notlar jurnal edilir.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Fakat, aynı gemiler Çanakkale Boğazı’na geldiklerinde jurnal defterine bunlar yazılmaz! Çanakkale Boğazı seyri tamamlandığında jurnale “09:00 Çanakkale çıkıldı” yazılır; ya da “15:00 Şehitler Abidesi 2 milden selamlandı” şeklinde not düşülür.

Çünkü herkes bilir ki bu dünyada her yer geçilir ama

Reklamlar

Çanakkale GEÇİLMEZ!

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Photos video credit by Volkan Yücedağ

Çanakkale Oratoryosu / 18 Mart 2016

Nişantaşı Nuri Akın Lİsesi Tiyatro Klübü

J.Ece Yücedağ & Arkadaşlarının Performansı

https://www.booksiay.com/canakkale-vatanin-kilidi/ilknur-akpinar-yucedag/

Çanakkale bu yüzden geçilmedi!”

Vatanın Kilidi Çanakkale / Sara gürbüz Özeren

 “Her bir zerresi, her bir çakıl taşı, gencecik insanların hayata henüz doymamış taze kanlarıyla ıslandı. Top mermilerinin açtığı çukurlar; siperler, geçitler, çalı dipleri Mehmetçiğin aziz naaşıyla dolup taştı. Bu topraklar için toprağa düşenler ruhlarını cennete uçurup bedenleriyle vatanlarını sıkı sıkı kucakladılar. Süngülerinin ulaşamadığı yerleri tırnaklarıyla tuttular. Öldüler, fakat düşmana yol vermediler!… Ölmeyenler kolunu, bacağını, elini bıraktı Çanakkale’ye “ Vatan sağ olsun!” diyerek…

 

2 cevap

  1. Tarhan dedi ki:

    Yoruma ne gerek… Vatanını sevmek ne ulvi, ne güzel bir his..

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

error: Content is protected !!