CYBERPUNK 2077 – İlk Bakış

booksiay

CYBERPUNK 2077 – İlk Bakış

Reklamlar

“Artık hangi yıl olduğunu hatırlamıyorum, 2070, 2077? Önemi yok. İnandığım bütün değerlerin çocukluğumdan itibaren bir bir yok edildiğini ve değersizleştirildiğini gördüm. Cinayet işlemek, haksız kazanç, hırsızlık ve şiddet meşrulaştı, hayatımızı kolaylaştırması gereken teknoloji, insana dair her şeyi daha da mekanikleştirdi. Daha hızlı koşabiliyoruz, daha uzun yaşayabiliyoruz fakat daha az hissediyoruz. Sokakta diğerleriyle göz teması kurmaya çalışıyorum, diğer insanlarla. Hepsinin bakışı her geçen gün daha soğuk, daha uzakta. Ne olduğunu biliyorum, bu kıyamet olmalı…

Ama bir sorun var, kitaplarda anlatılan kıyamet, sadece insanlar için. Ben ise çevreme baktığımda insan göremiyorum, sadece bir zamanlar insan olmuş gölgeler görüyorum…

Yılı şimdi hatırladım, 2077 senesindeyiz, her şey aynı fakat bir o kadar farklı.”

Ödüllü The Witcher serisinin geliştiricisi CD Projekt RED ’in yeni jenerasyon RPG projesi: Cyberpunk 2077’den bahsediyoruz.

İlk oyunu 2007 yılında piyasaya sürülen The Witcher serisi yıllar içinde çok büyük bir hayran kitlesine ulaştı. 2015 yılında çıkış yapan The Witcher 3: Wild Hunt ise çıtayı bir hayli yukarı taşıdı ve gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak tarihteki yerini aldı. Bu başarının mimarı olan Polonyalı stüdyo CD Projekt RED, Cyberpunk 2077’yi ilk olarak 2012 yılında duyurdu ve oyun yıllardır sabırsızlıkla bekleniyor.

İsminden de anlaşıldığı gibi Teknolojinin ve İnternetin hakim olduğu bir siber dünya burası. Burada gelişmiş teknolojiye sahip araçlar, cihazlar ve tabii ki bol bol neon ışığı yer alıyor. Her şey aynı ve bir o kadar farklı, bu bir paralel evreni izlemek gibi…

Oyunun başrolünde “V” adlı bir paralı asker yer alıyor ve para kazanmak için karanlık işlere bulaşıyor. Oyuna başlarken bizi karşılayacak karakter yaratma ekranı sayesinde V’yi istediğimiz gibi özelleştirmek mümkün olacak. Karakter yaratma seçenekleri arasında saç ve dövme gibi görsel detayların yanı sıra güç, zeka, refleks ve teknoloji gibi yetenek başlıkları da yer alacak.

Karakterimizin bir evi ve bu evde zaman geçirebileceği birçok aktivitesi olacak. Kıyafet değiştirmek, bilgisayar kullanmak, cephaneye ulaşmak ve eğlenceli vakit geçirmek için arkadaşları davet etmek yapılabileceklerinden sadece bazıları.

Oyun her ne kadar bir senaryoya sahip olsa da çizgisel olmayacak, yani oyunun geçtiği Night City’de özgürce hareket edebilecek ve kendi yolumuzu çizebileceğiz. Evden çıkıp kentin sokaklarına daldığımızda, Night City,  hem gece – gündüz dönüşümü, hem de değişken hava şartlarıyla etkileyici bir atmosfer sunacak.

Gerçekçi rol playler üzerine kurulu düzgün bir oyun kurgusu ve karakterimizin de bir hikayesi var. Düşmanlarla karşılaştığımız zaman da farklı çözümler üretmek mümkün olacak. İstersek direkt silah kullanabilir, istersek problemleri konuşarak çözebilir, istersek de farklı düşmanları birbirlerine düşürebiliriz. Oyunda yapay zeka kontrolündeki karakterlerle (NPC) diyaloğa girdiğimizde ekranda seçenekler belirecek ve konuşmalar sırasında yapacağımız tercihlerin elbette ki sonuçları olacak. Aynı zamanda aldığı kararlar ve yaptığı hareketler oyunun sürecini ve sonunu etkileyecek.

Cyberpunk 2077’de karakter yaratırken sabit bir sınıf seçimi yapmak gerekmeyecek. Teknoloji sayesinde oyuna 3 farklı sınıf seçimi gelmiş bulunmakta.

  • Solo = Dövüş odaklı ve dayanıklılık yeteneği
  • Techie = Makine ve ekipman kullanımı yeteneği
  • Netrunner = Hackerlık yapma yeteneği

Oyunu oynadığımız süre boyunca yapacaklarımızsa karakterimizin bu üç sınıf çatısı altında şekillenmesine vesile olacak. Kısacası tek bir sınıfa ait yeteneklere yönelmek yerine çok yönlü bir karaktere sahip olabileceğiz.

The Witcher serisinin geniş alana yayılan dünyasından ziyade Cyberpunk 2077, daha dar alanda ancak dikey olarak büyümüş bir haritaya sahip olacak. Uzun binaların yer aldığı Night City toplamda altı bölgeye ayrılmış durumda. Birbirinden farklı atmosfere, yapıya ve kültüre sahip bölgeler arasında seyahat etmek için yürümek dışında araç kullanmak da mümkün olacak, bu sırada düşmanlarla karşılaşırsak da araç içinde silah kullanarak çatışmaya girebileceğiz.

Bugüne kadar başyapıt olarak nitelendirilen oyunlar geliştiren CD Projekt RED, çizgisini bozmak istemiyor ve haliyle oyunu istenen seviyeye çıkarmadan yayımlamayı düşünmüyor. E3’te gösterilen demonun da oyunun tek bir bölümüne ait erken bir sürüm olduğu düşünülürse oyunu 2019 yılında raflarda görmek en iyimser tahmin olur. Cyberpunk sisteminin yaratıcısı Mike Pondsmith de oyuncuların birkaç yıl daha bekleyebilecekleri görüşünde. Yine de çıkış tarihi ne olursa olsun Cyberpunk 2077’nin herkesin mutlaka göz atması gereken bir yapım olacağına şüphe yok.

Yazan: John YÜCEDAĞ


 

5 cevap

  1. […] CYBERPUNK 2077 – İlk Bakış […]

  2. SONER dedi ki:

    Can bey teşekkürler. Harika paylaşım olmuş.

  3. Anonim dedi ki:

    Güzel bir inceleme ve bilgilendirme yazısı olmuş. Tebrikler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected !!
%d blogcu bunu beğendi: