CESUR YENİ DÜNYA – Şimdi Herkes Mutlu !

“Herkes herkese aittir”

The Brave New World

NBC’nin yeni çevrimiçi platformu Peacock, Cesur Yeni Dünya kitabının (Brave New World) dizi uyarlamasını yayınladı.

Dizi sona erdiğinde zihnimdeki düşünce “tüm zamanların en iyi kitap uyarlamalarından birisini izledim” oldu. Hatta yaratılan dijital dünya yazarın hayallerinin ötesine geçmiş. Huxley yaşasaydı ayakta alkışlardı eminim.Daha önce kitapla ilgili oldukça uzun bir blog yazısı yazdığım için diziyi anlatmayacağım. Zaten kitapla birebir aynı.Sonuçta dünyanın en önemli edebiyat eserlerinden biri kitap okumayanlar için görsel bir şölene dönüştürülmüş.

BREAVE NEW WORLD

Matrix, Ada, Black Mirror, West World, The Giver gibi birçok distopik  prodüksiyonun kaynağı olan bu kitabı okuyamıyorsanız, seyredin.

REPLİKLERİN YERİNE İLGİLİ BLOG YAZISINI BURAYA KOYUYORUM. İZLEDİĞİNİZDE KİTAP ALINTILARIYLA AYNI OLDUĞUNU GÖRECEKSİNİZ:


Cesur Yeni Dünyayı okuduktan sonra çevrenize daha dikkatli bakın… Yaşadığınız çağa, içinde bulunduğunuz toplumun sosyal düzenine ve ilişkilere… Hayatınızın amacına ve gelecekten beklentilerinize bir daha göz atın. Dünyanın ve düzenin sizden beklentilerini de yeniden gözden geçirin. Bilimin geldiği noktayı, itiraz ve uyumun karşılığını, insani değerlerin ve doğanın içinde bulunduğu durumu tekrar değerlendirin. Teknolojinin “Büyük Veri” ile gözetlediği, şartlandırdığı insanoğlunun esaretini düşünün… eğitim, sorgulama, düşünme, üretme, tüketme, karşı gelme, itaat etme, hak arama, adalet üzerine düşünün… hayatınızı düşünün, kendi mesajınızı düşünün… Şimdi buradan yola çıkarak 600 yıl sonrasını hayal edin ve yazın, öyle bir öngörü ile yazın ki bu gerçekliğin sınırlarında olsun… İşte bu, sizin “Magnus Opus” unuzdur.https://www.booksiay.com/cesur-yeni-dunya-utopyanin-refah-tiranligi/ilknur-akpinar-yucedag/

DİZİ KÜNYESİ:

Brave New World

Adı: Cesur Yeni Dünya

Tür: Bilim Kurgu, Drama

Uyarlama: Brave New World-–Aldous Huxley

Geliştiren: David Wiener

Oyuncular: Jessica Brown Findlay, Harry Lloyd, Alden Ehrenreich, Hannah John-Kamen

Sezon sayısı:      1

Bölüm sayısı:    9

Yayın tarihi:       15 Temmuz 2020